Меню Закрити

Як вступити до магістратури в Чехії

У наші дні студенти зі Східної Європи мають всі можливості для продовження навчання в провідних вузах Європейського союзу. У цій сфері особливо популярною і затребуваною залишається Чехія, дає іноземним студентам ряд переваг – можливість легкого оформлення в’їзних документів, безкоштовної освіти, працевлаштування на високооплачувані посади з подальшим оформленням ТДНП (тимчасового дозволу на проживання). Але починати свій шлях до кар’єрних висот слід в університеті. Магістратура в Чехії у 2024 році – це більше 1000 освітніх програм навчальних закладів, що входять в ТОП-100 кращих.

Магістратура в Чехії

Переваги отримання ступеня магістра в Чехії

Перебравшись до Чехії для отримання ступеня магістра після бакалаврату, іноземці стають повноцінними учасниками навчального процесу, отримуючи преференції в різних сферах життя.

По-перше, власники студентських віз отримують можливість уже в період навчання працювати (до 150 годин на рік) і, що більш цікаво і перспективно, шукати майбутнього роботодавця на заходах при університеті.

По-друге, після завершення університету студент отримує право працювати в Чехії без отримання додаткових документів.

Він також може претендувати на ТДНП вже після першого продовження візи – на другий рік магістратури.

З ТДНП іноземець має можливість подорожувати по Шенгенській зоні, брати участь у програмах обміну або освітніх, отримувати гранти. У Празі, Брно, Карлових Варах, Остраві працюють міжнародні гіганти, так що з працевлаштуванням, як правило, проблем не виникає.

По-третє, життя студентів у Чехії роблять більш економною численні пільги, наприклад, проїзд у громадському транспорті коштує у 2 рази дешевше.

Понад 90% іноземних студентів навчаються в Чехії на бюджеті.

Місце в магістратурі надається безкоштовно для українців студентів, білорусів, українців та всіх бажаючих, якщо ті пройдуть конкурс. Чехія – одна з небагатьох країн Європейського союзу, де іноземцям у сфері навчання надаються фактичні рівні з корінним населенням права. Навчання на чеській надається в державних вузах на бюджетних місцях безкоштовно, а от у приватних закладах – платно.

Популярні напрямки для навчання в магістратурі в Чехії

Чехія надає найширші можливості для білорусів, українців, українців та вихідців з інших країн Східної Європи в магістратурі. Актуальними залишаються понад 1000 навчальних програм у технічних і гуманітарних вузах.

Найбільшою популярністю користуються напрями економіки та фінансів, бізнесу та менеджменту, права, інформаційних технологій та мовознавства.

Разом з тим, не виникає проблем з подальшим працевлаштуванням отримали ступінь магістра за спеціальностями археологія, мовознавство, педагогіка, електроніка, машинобудування, будівельна справа, транспорт, біомедичні технології, ядерна фізика, архітектура та інших.

Підготовчі програми

Якщо до вступу до магістратури студент навчався в іншій країні, то не зайвими стануть підготовчі курси для успішної здачі вступних іспитів.

Вони вирішують одразу дві задачі – дозволяють підтягнути чеську мову до потрібного рівня і підготуватися безпосередньо до навчання, освоївши кілька курсів з фахових предметів. Прикладом такої програми є, наприклад, курс в Празькому освітньому центрі.

Студенти також можуть скористатися програмами щодо вдосконалення мови тривалістю від 2-3 місяців до одного року. Мовні школи хороші не тільки для випускників, а й для бажаючих вступити в магістратуру – адже, перебуваючи у Чехії, студент зможе звикнути до країни, її побуті, познайомитися з культурою і своїми однолітками. Більш того, багато мовних шкіл проводять заняття безпосередньо у студмістечках університетів, так що навчаються зможуть влитися в студентське середовище і освоїтися у вузі.

Процес вступу в університет

Щоб розповісти, як поступити в магістратуру в Чехії, почати варто з вибору університету. Зверніть увагу, що в Чехії можна навчатися як чеською, так і англійською мовою.

Після вибору навчального закладу, слід підготувати документ, зокрема, нострифікувати свій диплом про закінчення бакалаврату.

Що таке нострифікація? В загальних рисах, це наділення в Чехії юридичною силою документа про освіту, отриманого на території іншої країни. Процедура є обов’язковою, і нерівноцінною засвідченню або переведення диплома.

Вважається, що нострифікація чи не найбільш важливий етап на шляху до чеського вузу, адже без нострифікованого диплома документи в іноземця не прийме жоден вуз. Цю процедуру можна проходити заздалегідь, у строки, зазначені обраним університетом. Всім бажаючим абітурієнтам доведеться здати свій диплом про вищу освіту комісії, яка порівняє кількість годин програм іноземного вузу і власної.

Як правило, нострифікація перед магістратом відбувається без іспитів на відміну від процедури для отримання середньої освіти.

Після успішного проходження нострифікації, слід в зазначені терміни подати заявку на вступ і зайнятися оформленням візи.

Процес вступу в університет

Необхідні документи

Для навчання на території Чехії потрібно студентська віза. Документи на неї подаються у посольствах або консульствах країни проживання студента.

Для здачі вступних іспитів буде достатньо шенгенської візи тривалістю 90 днів (воно робиться за 5-7 днів і коштує 35 або 70 євро – при прискореному розгляді), після надходження можна буде відкрити довгострокову національну чеську візу (заявки розглядаються від 60 до 120 днів, а консульський збір становить 2 500 чеських крон).

У посольство Чехії слід звертатися з такими документами:

  • Закордонний паспорт (термін дії не повинен перевищувати найпопулярніший термін візи мінімум на 3 місяці);
  • Одна кольорова фотографія на білому фоні (розмір 35 на 45 міліметрів);
  • Медична страховка з покриттям 30 000 євро;
  • Запрошення університету;
  • Підтвердження про проживання (наприклад, договір оренди або бронь готелю);
  • Копії сторінок з фотографією і даними паспорта;
  • Копія свідоцтва про народження;
  • Підтвердження бронювання квитків на літак/поїзд;
  • Фінансові гарантії (документи, що підтверджують наявність у заявника коштів на перебування в Чехії – 38 380 крон на поїздку на 90 днів).

Вступні іспити

Приїхавши в Чехію, студент безпосередньо перед початком навчального року здає в обраному внз вступні іспити (дата і час зазначаються в листах, які абітурієнт отримує на електронну пошту) – без них надходження неможливо і саме результати цих тестів визначає список щасливчиків, які надійшли на бюджет.

Формат іспитів часто не розкривається, але у вузі попередньо можна отримати довідкову інформацію про вимоги, рівні питань і, звичайно, предметах, за якими заплановані тести. Наприклад, для вступу на спеціальність «Економічна теорія» потрібно здати чеська, економічну теорію і математику.

Формат занять і процес навчання

Магістратура в Чехії буває двох видів: неперервне та окрема. Іноземці можуть зіткнутися з навчальними програмами, які не передбачають надходження в університет на основі диплома бакалавра – тільки після школи. Такі програми орієнтовані відразу на отримання ступеня магістра і тривають від 5 до 6 років.

Розривне магістратура більш звична для казахстанців, українців і українців. Вона передбачає отримання диплома бакалавра за 4 роки і потім (за бажанням) перехід до магістратури. Багато чеських внз не вимагають, щоб спеціальність в магістратурі відповідала або суміжній з отриманої на бакалавраті. Головне – показати високий рівень знань на вступних іспитах. Тобто можна поглибити знання, так і отримати абсолютно нову спеціальність в магістратурі. Розривне магістратура триває два роки. Можна вибрати чеська або англійську мови, проте англійською освіта виключно платне, бюджетних місць немає.

Список вузів і вартість програм магістра в Чехії

Для наочності інформація про наявність та вартість програм магістратури зібрана в таблиці.

Університет Вартість за академічний рік, злоті Наявність бюджетних місць
Карлів університет від 5 600 (найбільш економним вважається факультет суспільних наук) до 320 000 (медичний факультет, зокрема стоматологія) Є
Чеський технічний університет від 16 500 Є
Празький економічний університет від 17 000 Є
Чеський аграрний університет від 14 000 Є
Вища школа економіки від 11 052 Є
Університет Палацького від 24 000 Є
Південночеський університет від 6 000 Є

Проживання та робота студентів в Чехії

Студенти-магістри денного відділення забезпечуються гуртожитками на стандартних умовах. Однак приватні вузи часто такої опції не пропонують.

У будь-якому випадку іноземці можуть скористатися базою пропозицій університету, щоб знайти житло і оформити договір оренди. У Чехії, як і в інших країнах, студенти часто наймають квартири на кількох людей, поділяючи орендну плату на всіх проживаючих.

Під час навчання в магістратурі дозволяється працювати без отримання додаткових документів, але не більше 150 годин на рік. По суті, законодавство дозволяє лише підробляти студентам. Однак, якщо магістрант знайде роботодавця, готового оформити його на роботу з роздільною здатністю і офіційно, то таке працевлаштування дозволяється.

Проживання та робота студентів в Чехії

Перспективи після магістратури в Чехії

Вже після першого продовження навчальної візи в магістратурі, студент отримує право оформити тимчасовий дозвіл на проживання. Даний документ розширює права іноземця аж до можливості взяти іпотеку і придбати на території Чехії нерухомість. Але самим головним достоїнством статусу магістра в Чехії є, звичайно, трудові перспективи.

Після закінчення вузу магістр може легально влаштуватися на роботу. Багато студенти знайомляться з майбутніми роботодавцями ще під час навчання на ярмарках вакансій. Крім того, є можливість залишитися в докторантурі і присвятити себе дослідницької та наукової сфер.

Висновок

Чеські вузи в Празі, Брно та інших містах відрізняються високим рівнем освіти за досить демократичними цінами, до того ж дають можливість навчатися іноземцям безкоштовно. Магістратура актуальна для тих, хто хоче отримати диплом європейського зразка і, можливо, кардинально іншу спеціальність. Основні критерії – знання мови і добре написані вступні іспити. Можна пройти підготовку до магістратурі на курсах, що підвищить шанси на вступ до вузу.

Реальний досвід вступу та навчання в Чехії: Відео

Також по темі: