Меню Закрити

Навчання у вищій хіміко-технологічній школі в Празі

В наші дні хімічна наука використовується в більшості сфер виробництва. Фахівці-хіміки високо затребувані у всіх країнах світу і ніколи не залишаються без роботи. Отримати престижну європейську освіту, а згодом і цікаву високооплачувану роботу Вам допоможе вища хіміко-технологічна школа в Празі.

Вища хіміко-технологічна школа в Празі

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

У 1806 році в Празі було відкрито Політехнічний інститут — вищий навчальний заклад, в якому готували фахівців для чеської промисловості. У ньому було 2 відділення: математичне і хімічне. На хімічному викладали всесвітньо відомі професори Карл Августин Неуманн, Карл Валлинг, Войтек Шафаржик, Ян Станек, Еміль Войточек.

У 1920 році була організована Вища школа хіміко-технологічної інженерії як підрозділ Чеського технічного університету в Празі, а в 1952 році вона стала окремим навчальним закладом. Найвідоміші випускники школи — Нобелівський лауреат Володимир Прелог, який зробив великий внесок у розвиток стереохімії, і винахідник контактних лінз Отто Віхтерле.

В наші дні Vysoká škola chemicko-technologická v Praze – найбільший навчальний заклад даного профілю в Центральній Європі.

Школа входить в Асоціацію університетів Європи, Європейську Федерацію національних інженерних асоціацій (FEANI) і міжнародне співтовариство інженерної освіти (IGIP), тісно співпрацює з інститутами та міжнародними промисловими компаніями – Unipetrol Holding, Procter & Gamble, Zentiva.

Інфраструктура школи

Школа розташовується в районі Дейвіце в трьох корпусах за адресою Technická 5, 166, 28, Praha 6 – Dejvice. Лекційні зали, кабінети та лабораторії оснащені сучасним навчальним обладнанням, включаючи 3D-принтери. Є також комп’ютерний і копіювальний клуб, обчислювальний, інформаційний та консультаційний центри. В окремій будівлі розташовується бібліотека ChemTK, яка є спільною для вищьої школи та інституту хімічних технологій (ICT), кінотеатр, зали для культурних програм і галерея.

Відпочити та підкріпитися в перервах між заняттями можна в зоні Respirium і Клубі Carbon. У приміщенні школи є їдальні, шкільні фуршети, торгові автомати та недорогі кафе. Іногороднім студентам надаються місця в гуртожитках. При житлових комплексах працює піцерія і музичний клуб.

Факультети та спеціальності

У школі є 4 факультети, на яких навчається понад 4000 студентів. Спеціалізація дуже широка — від методик реставрації об’єктів культурної спадщини та виробництва ліків до нанотехнологій та кримінології.

Факультети та спеціальності вищої хіміко-технологічної школи:

Факультет Спеціальність
Факультет хімічних технологій Прикладна хімія та матеріали
Біоматеріали для медичного застосування
Експертна хімія
Хімічна інформатика та біоінформатика
Консервація та реставрація об’єктів культурної спадщини
Синтез і виробництво лікарських речовин
Неорганічна, органічна та макромолекулярна хімія
Хімія та хімічні технології
Хімія матеріалів і матеріалознавство
Факультет технології охорони навколишнього середовища Технологія охорони навколишнього середовища
Експертна хімія
Факультет продуктів харчування та біохімічних технологій Харчова та біохімічна технологія
Експертна хімія
Синтез і виробництво ліків
Біохімія та біотехнології
Хімія та аналіз продуктів харчування
Клінічна біоаналітика
Технології харчової промисловості
Факультет хімічної інженерії Хімічна інженерія та менеджмент
Хімія
Хімічна інформатика та біоінформатика
Синтез і виробництво лікарських речовин
Нано — і мікротехнології в хімічній інженерії
Аналітична та фізична хімія
Прикладна інженерна інформатика
Економіка і менеджмент підприємств хімічної та харчової промисловості
Експертна хімія
Інженерія процесів та інформатика

Правила вступу

Навчання чеською мовою у Вищій хіміко-технологічній школі в Празі безкоштовне, в тому числі для іноземців. Іноземним абітурієнтам необхідно надіслати до ВНЗ такі документи:

  • Заява. У бланку необхідно вказати особисті дані, обраний факультет, спеціальність і середні бали з математики та хімії за 8-11 класи. Заява повинна бути роздрукована, підписана і підтверджена печаткою школи, в якій навчається здобувач. Також необхідно нотаріальне завірення.
  • Копії нотаріально завірених сертифікатів (табелів) зі школи, що підтверджують оцінки за останні 4 роки навчання.
  • Копію довідки про нострифікацію атестата про середню освіту.
  • Сертифікат про складання іспиту з чеської мови та володіння термінологією з хімії та математики на рівні В2 CEFR (якщо є).
  • Медична довідка про відсутність протипоказань для навчання за обраною спеціальністю.
  • Квитанція оплати держмита – 500 крон.

Вступні іспити до бакалаврату та магістратури

Заяви про приймання на бакалаврат, подані до ВНЗ, розглядаються на конкурсній основі. Допуск до наступного етапу відбору отримують здобувачі, які мають середні бали з математики та хімії не нижче 8 (за 12-бальною шкалою).

Іспити з профільних дисциплін не здаються. Абітурієнти зараховуються за підсумками співбесіди.

Абітурієнти — іноземці повинні підтвердити знання чеської мови, достатнє для навчання у ВНЗ.

Якщо вони мають сертифікат володіння чеською мовою і профільною термінологією на рівні В2 CEFR, то складають тільки усний іспит. Якщо сертифіката немає, то здаються письмові та усні іспити за програмою тесту департаменту іноземних мов. Кількість правильних відповідей має становити не менше 70%.

Вступники на спеціальність “консервація та реставрація об’єктів культурної спадщини” також повинні пройти творчий тест.

Студент з дипломом бакалавра вищої хіміко-технологічної школи в Празі приймаються на магістратуру без вступних іспитів, якщо кількість навчальних кредитів, отриманих за час навчання на бакалавраті, становить не менше 100.

Бакалаври, які отримали дипломи в інших навчальних закладах, приймаються на магістратуру без іспитів при наявності 100 кредитів за Бакалаврат. Якщо вони закінчували навчальний заклад, в якому Європейська кредитна система не використовується, то оцінки з їх додатка до диплома бакалавра перераховуються відповідно до діючої кредитної системи.

При сумі кредитів менш як 100 всі студенти повинні складати іспити з профільних дисциплін своєї спеціалізації. Список дисциплін визначає факультет. Студенти — іноземці також складають усний іспит з чеської мови (при наявності сертифіката про складання мовних держіспитів на рівень В2) або письмовий і усний іспит з мови (якщо сертифіката немає).

У комплект документів на вступ до магістратури включається медична довідка про відсутність протипоказань для навчання і квитанція про оплату держмита в розмірі 300 крон.

Навчання у школі

У Vysoká škola chemicko-technologická прийнята система навчання, стандартна для європейських вищих навчальних закладів. Спочатку абітурієнт вступає на програму бакалаврату (3 роки навчання). Винятком є спеціальність “консервація та реставрація об’єктів культурної спадщини”, на якій навчання в бакалавраті відбувається протягом 4 років. Після успішного завершення навчання студент отримує диплом бакалавра Bachelor of Science (BSc). Далі можна продовжити навчання в магістратурі (2 роки) і отримати диплом інженера (Ing).

Навчання в школі чеською мовою Безкоштовне, в тому числі для іноземців. За деякими спеціальностями на бакалавраті, в магістратурі та докторантурі можна навчатися англійською мовою.

Після отримання диплома магістра можна продовжити навчання й одночасно зайнятися науковими дослідженнями в докторантурі. Для докторантів надаються відмінні умови для роботи-стипендії, гранти, можливість стажувань і наукових відряджень за кордон. Тривалість навчання в докторантурі 4 роки.

Спеціальність Бакалавр, роки Магістр, роки Доктор, роки
Хімія та хімічні технології 3 немає немає
Хімія і технологія матеріалів 3 2 4
Хімія матеріалів для автомобільної промисловості 3 немає немає
Водневі та мембранні технології 3 2 немає
Біоматеріали для медичного застосування 3 2 немає
Судово-медичний аналіз матеріалів та органічних речовин 3 2 немає
Біоінформатика 3 немає немає
Технологія збереження та відновлення матеріалів 3 2 немає
Збереження та відновлення виробів зі скла та кераміки 4 немає немає
Збереження та відновлення виробів з металу 4 немає немає

Стипендії та гранти для навчання в Чехії

Всі іногородні студенти денної форми навчання, включаючи іноземців, отримують стипендії на проживання. Розмір стипендії нараховується з розрахунку 27 крон на день (810 крон або 31€) на місяць. Виплати студентам бакалаврату та магістратури проводяться 2 рази на рік, стипендія нараховується за 9 місяців навчального року (виключаючи липень, серпень і вересень). Студенти докторантури отримують стипендії цілий рік.

Школа має кілька фондів, які виплачують студентам стипендії. У програмі бакалаврату стипендії можуть бути призначені студентам, які заробили не менше 60 кредитів до кінця першого навчального року або не менше 120 кредитів до кінця другого року. У програмі магістратури стипендія присуджується тим, хто заробив до кінця зимового семестру першого року навчання не менше 30 кредитів і не менше 60 кредитів до кінця першого року. Розмір виплат визначається факультетом і становить близько 30000 крон (1154€) на рік.

Студенти докторантури отримують стипендію, розмір якої становить 5400 крон (208€) на місяць, протягом усього року.

Крім того, школаоплачує їм поїздки на наукові конференції, що проходять в Чехії та за її межами. Докторант також може виграти грант на фінансування свого наукового проекту в розмірі до 3 000 000 крон.

Для підтримки наукової діяльності в школі є внутрішнє агентство з надання грантів. Конкурс на їх отримання проводиться щорічно.  Гранти виділяються в категоріях студентських наукових, соціальних і педагогічних проектів.

Стипендії Фонду пожертвувань Еміля Воточки виплачуються студентам першого курсу магістратури та докторантури за результатами навчання у зимовому семестрі. У Чехії прийнята 4-бальна система оцінювання, вищий бал-1. При середньому балі 1.00 студент отримує заохочувальну стипендію 1500-2000 крон, при балах 1.01-1.25 – 1000- 1500 крон, при балах 1.26-1.50 – 500-1000 крон. Точна сума цієї стипендії визначається Радою директорів відповідно до рейтингу студентів і поточними фінансовими можливостями фонду.

Фонд Еміля Воточки також виплачує стипендію на навчання на першому курсі школи для переможців шкільних олімпіад з хімії (10000 крон на рік) та учасників студентської наукової конференції SVK факультету хімічних технологій.

Великі хімічні виробництва Чехії призначають премії для студентів, які беруть активну участь у дослідницькій та науковій роботі.

Виплати проводяться через Фонд Воточки. Для підтримки талановитих учнів також працює Фонд Preciosa (Preciosa – чеська компанія з виготовлення стразів і штучних каменів, яка відома широкою благодійною діяльністю).

Вища хіміко-технологічна школа бере участь у міжнародній програмі студентського обміну Erasmus. Для студентів (у тому числі іноземців), які хочуть навчатися за обміном в іншій країні, є гранти від Європейського Союзу. Їх можна отримати на термін від 1 до 36 місяців. Грант забезпечує оплату проїзду, візи та медстраховки, а також виплату стипендії в період навчання за межами Чехії (1000-2500€ в місяць).

Навчання студентів школи за кордоном проводиться також на гранти міжнародних проектів MOBI, ATHENS, фонду Фулбрайта, Вишеградського Фонду, Aktion, CEEPUS.

Один із способів вчитися в Чехії безкоштовно-отримати стипендію від Празького освітнього центру (Prague Education Center). Щорічно центр проводить розіграш грантів на безкоштовне навчання в Чехії серед абітурієнтів з пострадянських країн. У першому турі конкурсу здобувачі пишуть есе на одну із запропонованих тем, у другому виконується завдання у форматі відеоблогу. Учасники, які зайняли 2 перших місця, отримують грант на безкоштовне навчання в Празі, Брно або Ліберці на річному або семестровому курсі підготовки до вступу в державні вузи Чехії. Премія за 3 і 5 місце – 50% оплати річного або семестрового курсу.

Програми курсів включають базове володіння чеською мовою та науковою термінологією, а також вивчення чеською мовою профільних предметів (математика, фізика, хімія, біологія). Після завершення підготовчого курсу Prague Education Center студенти складають іспит на отримання чеського мовного сертифікату рівня В2-С1 і легко вступають до будь-якого державного вузу Чехії на безкоштовне навчання.

Стажування, практика та перспективи працевлаштування

Школа співпрацює з більш ніж 100 організаціями-партнерами, серед яких є наукові установи та промислові компанії. Фахівці з хімічних технологій в даний час затребувані в більшості сфер промисловості – виробництві ліків, косметики, побутової хімії, продуктів харчування, мінеральних добрив для сільського господарства, синтетичних матеріалів (тканин, пластика, фарб, лаків), знаменитого богемського скла, а також для експертних робіт в області екології, кримінології та біохімічного аналізу.

Під час навчання студенти можуть проходити додатковий курс занять, стажування та практику в IMC (Institute of macromolecular chemistry Prague), ICT (Інституті хімічних технологій) та інших спеціалізованих науково-дослідних центрах, а також на промислових підприємствах.

Для докторантів адміністрація школи проводяться стажування в Німеччині на кошти Фонду Олександра фон Гумбольдта (6-24 місяці), в США (Фонд Фуллбрайта), в Австрії (фонд AKTION), у Франції (проект DAAD), в Норвгії, Ліхтенштейні та Ісландії (фонд ЄАОС), в Японії (Японське Товариство сприяння науці JSPS).

Після завершення навчання 95% випускників швидко знаходять роботу в чеських і міжнародних компаніях. Кращі студенти часто отримують пропозиції про працевлаштування ще до повчання диплома.

Скільки коштує життя в Празі

Студентам школи пропонується проживання в гуртожитках, які розташовуються в районі південного міста. Загальна кількість місць-1587, вартість проживання в залежності від рівня зручностей становить 2610-4590 крон на місяць (100-177€). Вартість студентського іменного квитка на громадський транспорт ((Lítačka) – 260 крон (10€) на місяць, Інтернет для студентів безкоштовний.  Ціна комплексного обіду або вечері в їдальні – 80-150 крон. Харчування в їдальні двічі на день протягом місяця обійдеться від 4000 крон (150-200€).

Оформлення міжнародної студентської карти ISIC (International student Identity Card), яка діє в 135 країнах і надає учням вузів різні знижки і пільги, коштує 250 крон (близько 10€).

Можна також зняти квартиру в місті (оплата 400-700€ в місяць). При оренді для трьох або чотирьох квартира обійдеться приблизно в ту ж ціну, що і гуртожиток. При наявності дешевого житла (до 200€) студент буде витрачати на життя в Празі 430-450€ в місяць. Крім того, у школі студентам пропонується можливість підробітку з оплатою 100-200 крон (3,8-7,7€) на годину.

Культурні програми, спорт і дозвілля

Студенти вищої хіміко-технологічної школи не тільки навчаються, а й беруть участь в академічному самоврядуванні, культурних і спортивних заходах. До складу Ради школи входять не тільки викладачі, а й студенти, які відстоюють інтереси учнів, організовують спортивні та розважальні акції. Консультативний центр допомагає студентам у навчанні та пошуку роботи. У школі є Аматорська театральна студія, клуб скелелазів і настільних ігор, хокейна команда. Любителі спорту беруть участь у Чеських академічних іграх, веслувальній регаті, легкоатлетичних забігах, хокейних турнірах. У вузі проводяться заняття та змагання з аеробіки, флорболу, фрісбі, сквошу, тенісу, волейболу, а також Kachekran (костюмований Нічний карнавал хіміків), студентські травневі фестивалі та вечірки на природі.

Університет ” третього віку»

Vysoká škola chemicko-technologická є членом Асоціації університетів “третього віку” – навчальних закладів, в яких є програми для літніх людей. Курси створені для тих, хто вже вийшов на пенсію, але хоче вести активний спосіб життя і отримувати нові знання. Школа пропонує наступні навчальні програми « “продукти та харчування” (принципи здорового харчування та виробництва харчових продуктів), «Захист навколишнього середовища» (Основи екології), «Хімія та навколишній світ», а також два курси з вивчення комп’ютера та інформатики.  Тривалість навчання в залежності від програми розрахована на 2 або 3 роки, заняття проводяться 2-3 рази на тиждень. Плата за навчання становить 300 крон (11,5 євро) за семестр. Умовою прийому є офіційний статус пенсіонера (отримання пенсії за віком або інвалідності).

Переваги навчання

Навчання у школі має багато переваг: можливість навчатися безкоштовно (у тому числі для іноземців), наявність підготовчих курсів для іноземних абітурієнтів, прийом без вступних іспитів. Але головне-те, що спеціальності, яким навчають в школі, високо затребувані в сучасній економіці. Під час навчання студенти проходять практику на партнерських підприємствах, а після завершення освіти легко знаходять високооплачувану роботу у великих харчових, промислових, фармацевтичних, косметологічних корпораціях.

Офіційний сайт вищої хіміко-технологічної школи: fchi.vscht.cz. розділ для абітурієнтів представлений чеською, англійською та російською мовами.

Також по темі: