Меню Закрити

Вступ до університету Чехії: як відбувається, що потрібно

Все більше іноземців обирають навчання в чеських ВНЗ. Особливо привабливі навчальні заклади для українських студентів. Сьогодні ми детально розглянемо, як відбувається вступ до університету Чехії у 2024 році.

Надходження в університет Чехії

Що собою являє вища освіта в Чехії

Навчання в Чеській Республіці вибирають цілеспрямовані молоді люди, які хочуть побудувати кар’єру за кордоном. Чехія є повноцінним членом ЄС, тому студенти можуть вільно переходити з університету в університет по всьому Євросоюзу, стажуватися і практикуватися в інших країнах Європи.

Процес навчання досить вільний, студенти повинні вміти самостійно планувати свій графік. До основних переваг отримання вищої освіти в Чехії відносять:

  • хороше технічне забезпечення;
  • щодо ліберальна процедура надходження;
  • порівняно невисока вартість освіти;
  • недороге житло та харчування;
  • державна підтримка іноземних студентів.

У Чехії не виникає проблем з визнанням українського атестата або диплома про вищу освіту. Унікальна імміграційна програма, діюча в Республіці, дозволяє після закінчення вишу протягом 2,5 років отримати ПМП. Працевлаштовуються іноземні випускники ВНЗ на тих же умовах, що і громадяни держави.

Єдиний нюанс – для отримання вищої освіти потрібне знання чеської мови. Однак спеціальні курси дозволяють чеська на достатньому рівні протягом року.

Напрямки та університети

Велика кількість престижних вчених закладів зосереджено в столиці. Гордістю Чеської республіки є один з найстаріших вищих навчальних закладів Європи – Карлового Університету в Празі. Однак багато студентів з країн колишнього СНД вибирають для себе освітні установи в Брно. Це студентське містечко ні в чому не поступається за умовами життя столиці, але вартість проживання в Брно значно нижче.

Всього в Чехії функціонує 26 державних і 44 приватних університету. Останні досить популярні у студентів з-за кордону. В деякі приватні ВНЗ можна вступити без вступних іспитів, якість навчання буде високою. У такі навчальні заклади, насамперед, надходять для отримання бізнес-освіти. За багатьма напрямками є можливість навчатися англійською мовою.

У державних університетах іноземці, які володіють чеською мовою, можуть навчатися безкоштовно.

По ряду спеціальностей доступно навчання англійською мовою, однак таке освіта буде платною. П’ять вузів Чеської республіки – Карлів, Масариков, ČVUT, VŠE і VUT – включені в список кращих університетів світу.

Найбільшим попитом користуються спеціальності технічного, медичного напрямку, юриспруденція. Визнана кращою у світі Празька академія мистецтв, де збирається талановита молодь з різних країн, в тому числі й України.

Однак вступити на бакалаврат за обраною спеціальністю у багато вузів (особливо престижні) вдається тільки 40% абітурієнтів. Наприклад, на медичний факультет зараховують від 19% бажаючих, на юридичний – від 18%. Серйозний конкурс на напрям «Психологія» – студентами стають від 5 до 20% бажаючих.

Напрями Факультет/ВНЗ Відсоток надходження
Творче Кіно і телебачення FAMU 10%
Медицина Медичний факультет Університету Палацького в Оломоуці 16,2%
Філософський і гуманітарний Соціальних наук Остравського університету 22,1%
Юриспруденція Юридичний факультет Карлового університету 22,3%
Економічний Фінанси та бухгалтерський облік ВШЕ в Празі 30,8%
Педагогіка Педагогічний факультет Остравського університету 32,4%
Спорт Фізичної культури і спорту Карлова університету 30,1%
Технічне, природознавство та агрономічний Факультет інформатики університету імені Масарика 44,8%

Як вступити до чеського ВНЗ

Перед тим як сісти за парту одного з університетів Чехії, іноземний абітурієнт повинен виконати кілька простих, але дуже важливих кроків. Після того як обраний вуз, факультет і спеціальність, слід відправити у навчальний заклад заявку або запрошення. Відправляють заявку звичайною поштою або через спеціальну електронну форму на офіційному сайті. Подавати заявки можна відразу в кілька університетів або один на кілька спеціальностей, якщо це дозволяють правила конкретного навчального закладу.

Якщо ви хочете поступити на бюджет державний ВНЗ, вам доведеться заздалегідь подбати про високий рівень знання чеської мови. Тільки самонавчанням в цьому випадку точно не обійтися. Кращий варіант – вступити на спеціальні мовні курси. На заняттях ви не тільки вивчите чеська, але й поповніть свій словниковий запас поняттями, які належать до вашої спеціальності. Багато вузів вимагають сертифікат про знання чеської мови. З цієї причини потрібно буде скласти сертифікований іспит.

На платній основі можна навчатися на англійській, російській та інших мовах. Звичайно, така можливість надається не для всіх спеціальностей і факультетів. У кожному вузі свої правила на цей рахунок.

У чеських вищих навчальних закладах участь в іспитах є платною.

В середньому вимагається оплата в розмірі 20-30 євро, яку можна здійснити банківським переказом. На деяких сайтах можна сплатити карткою онлайн. Перевести суму потрібно до кінця строку прийняття заяв. Ближче до іспитів університет надішле запрошення, на підставі якого легко отримати короткострокову візу. Безпосередньо для навчання вам потрібно спеціальна довгострокова віза.

Як вступити до чеського ВНЗ

Документація

Заявка-формуляр буде розглянута тільки в тому випадку, якщо до неї буде прикладена квитанція про оплату вступних іспитів та пакет необхідних документів. У перелік документації входить:

  • заповнену та підписану заяву;
  • копія атестату про середню освіту, перекладена на чеську мову та нотаріально завірена;
  • копія виписки з атестата про середню освіту, перекладена на чеську мову та нотаріально завірена;
  • документ про нострифікацію атестата про повну середню освіту;
  • 2 кольорових фотокартки 4 х 5 див.

Документи зазвичай доставляються поштовою пересилкою або при особистому відвідуванні. Відсканована документація, передана електронним способом, в університетах Чехії не приймається. Обов’язковим є нотаріально завірений переклад на чеську мову.

Однак найголовніше, що потрібно для вступу в чеський вуз, – офіційна нострифікація або визнання атестата зрілості. Пройти цю процедуру можна в будь-якому відділенні чеського Міністерства освіту. Для цього потрібно:

  1. Легалізувати атестат в Мін’юсті або проставити апостиль в Міністерстві освіти.
  2. Перевести на чеську мову.
  3. Нотаріально завірити у державного нотаріуса.

Весь пакет документів разом з заявкою мають бути подані не пізніше кінцевої дати. Заяву на зарахування по закінченню терміну або без будь-яких документів, розглядатися не буде. Заявку подають в кінці зими або на початку весни, для вступу на зимовий семестр – у вересні. Точні дати необхідно дізнаватися у кожному конкретному навчальному закладі.

Вступні випробування

Вступні іспити проводяться у всіх вузах Чехії. Винятком можуть бути тільки спеціальності, на які є недобір. Однак відомо про це буде тільки на початку літа, коли закінчиться період подачі заявок. У цьому випадком абітурієнтів приймають без іспитів.

Ті, хто вступає після 11 класу, зазвичай здають три з базових шкільних предметів: математика, англійська, література, хімія, фізика, біологія і ін.

У деяких ВНЗ для вступу на певні спеціальності складають особливий тест, який визначає здібності абітурієнта, і тільки після нього допускають або не допускають до іспитів.

Запрошення на вступні випробування приходить десь за 15 днів. Таким чином, в абітурієнта є ще два тижні, щоб підготуватися до поїздки. Вступники до магістратури або докторнатуру складають іспит за фахом.

Після успішного проходження вступних випробувань на пошту рекомендованим листом прийде підтвердження про прийняття в університет. Саме цей документ є підставою для отримання довгострокової візи в Чехію. Якщо копію підтвердження скинуть на електронну пошту, попросіть вислати оригінал поштою. У посольстві приймають тільки оригінальні документи.

Есе – часте завдання, яке зустрічається не тільки в школах, але і університетах. Ваші вступні випробування можуть мати цей вид твору.

З цієї причини ми коротко розберемо, як писати есе для навчання в Чехії. Перш за все, проаналізуйте і конкретно сформулюйте свої знання і думки по заданій темі, обов’язково запишіть їх. Тепер поміркуйте – задайте самі собі тематичні запитання і дайте на них аргументовані відповіді, зробіть позначки в чернетці. Придумайте тезу. Визначте головну думку. Зробіть чорновий варіант. Починайте з введення. Далі йде основний текст. Не забудьте про виведення. Обов’язково перечитайте свій твір, перед тим як здати його.

Підготуватися до іспитів можна і самостійно, як і вивчити чеську мову. Але гарною допомогою можуть стати підготовчі курси. Тим більше, що українські абітурієнти в будь-якому випадку втрачають рік, адже атестат зрілості вони отримують в кінці весни або на початку літа, а подати документи в чеський вуз потрібно максимум на початку весни. Таким чином, на підготовку є цілий рік.

Процес адаптації

Найпростіший спосіб пройти адаптацію в Чехії – вступити на річні мовні курси. Заняття зазвичай починаються у вересні, за структурою дуже схожі на шкільні уроки. Розглядати документи на візу консульство може протягом 2-3 місяців, тому подавайте заявку заздалегідь, щоб встигнути купити квитки і переїхати до Чехії до початку навчального року.

Ми вже згадували раніше, що українцям, як і іншим абітурієнтам з країн колишнього СНД, необхідно пройти нострифікацію атестата (або диплома). Навчаючись на курсах, можна буде спокійно виконати цю процедуру подачі документів до ВНЗ.

На мовних курсах студенти мають можливість вивчати профпредмети за обраним напрямом.

Щоб отримати сертифікат державного зразка, який університети приймають замість вступного тесту з чеської, потрібно буде скласти іспити на B2/C1.

Під час навчання можна проживати в студентських гуртожитках. Вартість місця там значно менше, ніж, наприклад, оренда квартири. Недороге харчування можна набувати в їдальні. Заощадити на проїзді допоможе спеціальний проїзний. Таким чином, студенти підготовчих курсів готуються до студентського життя, облаштовують свій побут, звикають до місцевих законів, укладу, цінами.

Підіб’ємо підсумок

Чеські університети користуються популярністю у молодих людей з України та інших країн пострадянського простору. Документ про вищу освіту, отриманий в одному з вузів Чехії, дає можливість не тільки знайти роботу в Європі, але і отримати ПМП в Чеській республіці. Вартість навчання не вище, ніж в Україні, а іноді і нижче. Розбираючись з питанням, як вступити до чеського вишу, можна прийти до висновку, що цей зовсім нескладний процес. Оскільки відразу після закінчення школи вступити не вийде, в абітурієнта є цілий рік, щоб вивчити мову, підготувати всі документи і адаптуватися до нових умов життя в чужій країні.

Найбільш затребуваним є медична освіта, юриспруденція. Оскільки на ряд спеціальностей дуже високий конкурс, є сенс подавати документи відразу в декілька вузів. Чеською мовою в державних університетах можна навчатися безкоштовно. У приватних навчальних закладах на платній основі є можливість отримати освіту на англійській і навіть російською мовами.

Як вступити до Карлового університету: Відео

Також по темі: