Меню Закрити

Навчання на гуманітарних спеціальностях у Чехії

Гуманітарні спеціальності в Чехії у 2024 році дуже популярні. У майбутніх студентів досить широкий вибір напрямів, тому ми розповімо про найбільш популярних спеціальностях, на які може звернути увагу гуманітарій, і про вузи, де вони викладаються. Поговоримо про особливості вступу та навчання на гуманітарних факультетах для іноземців. А також, не обійдемо увагою фінансове питання – ціни на освіту та проживання, стипендії та гранти, які будуть виплачувати студенту.

Гуманітарні спеціальності в чехії

Популярні гуманітарні спеціальності

Гуманітарні дисципліни є дуже популярними в іноземних абітурієнтів. Більшість майбутніх студентів хотіли б отримувати професію за трьома основними напрямками:

  1. Суспільно-соціальні науки.
  2. Економіка та менеджмент.
  3. Медицина і фармацевтика.

Популярність спеціальності залежить від ринку праці. У Чехії найпопулярнішими гуманітарними напрямками є:

  • Міжнародні відносини;
  • Журналістика;
  • Політологія;
  • Маркетинг та зв’язки з громадськістю;
  • Соціологія і психологія.

Вивченням цих дисциплін щорічно хочуть займатися більше 32% абітурієнтів. Причин такої популярності багато, але головна – полегшена, на думку студентів, система надходження. Майже всі вищі навчальні заклади відмовилися від стандартизованих профільних вступних іспитів, проводячи загальне тестування знань та умінь вступників.

Найпопулярнішими в чеських вищих навчальних закладах є спеціальності, пов’язані з іноземними мовами. На них подають заявки 29% всіх абітурієнтів (за даними вступної компанії 2017 року). Найчастіше студенти вибирають:

  • Англістику-американістику;
  • Російська мова і література;
  • Третє місце займає французька/німецька/іспанська філологія.

Ці спеціальності орієнтовані на кар’єрні перспективи, оскільки зі знанням іноземних мов легше знайти високооплачувану роботу.

Особливості навчання на гуманітарних спеціальностях у Чехії

Гуманітарні спеціальності в чехії

В чеських університетах працює трирівнева система освіти:

  1. Бакалаврат. Триває від 3 до 4 років. Вступити можна після школи. Є очна та заочна форми навчання. Можна вчитися безкоштовно за умови успішної здачі іспитів і знання чеської мови.
  2. Магістратура. Тривалість від 2 років (продовжуєте освіту за спеціальністю, що вивчається на бакалавраті) до 4-6 років (вивчаєте нову спеціальність). Є очна та заочна форми навчання. Чеською мовою навчання безкоштовне.
  3. Докторантура. Тривалість навчання 3-4 роки. Можливість надходження відкривається після отримання ступеня магістра. Пропонується безкоштовна і платна форма навчання.

Вчитися дозволено без перерв або з паузами. На всіх етапах діє так звана кредитна система. Кожен зданий предмет дає студентові певну кількість кредитів (ECTS). До кінця семестру ці кредити підсумовуються. У результаті повинна вийти хоча б мінімальна сума як за всі предмети разом, так і по кожному окремо. Якщо не набрано, на наступний семестр не переведуть. Така програма працює у всіх країнах ЄС.

Як вступити на гуманітарні спеціальності в Чехії

Щоб стати студентом одного з чеських університетів, потрібно зробити наступні кроки:

  1. Визначтеся з напрямом навчання і спеціальністю. Особливою популярністю користуються: міжнародні відносини, психологія, журналістика та інші.
  2. Виберіть університет. Є державні і приватні вузи, але безкоштовне навчання пропонують тільки державні навчальні заклади.
  3. Підготуйтеся до вступу. Через особливості вступної кампанії у Чехії, після школи подати документи не вийде. У вступників залишається рік, який можна витратити на підготовку: вивчити мову, ознайомитися з профільними предметами і так далі. Потрібну інформацію можна отримати на курсах Prague Education Center, філії якого є в Празі, Брно та Ліберці.
  4. Зберіть документи для оформлення довгострокової візи (діючий закордонний паспорт, довідки про платоспроможність тощо). Проведіть нострифікацію диплома або атестата про середню освіту.
  5. Переїжджайте в Чехію. Протягом року ви безпосередньо в країні будете проходити посилену підготовку до вступу у ВНЗ.
  6. Подайте заявки в університети. Бажано подавати в кілька вузів відразу, але стежте, щоб дати вступних іспитів ніде не збігалися.

Вимоги до іноземців при вступі

Вимоги до вступників іноземцям в державний ВНЗ:

  1. Володіти чеською або англійською мовою мінімум на рівні B2. Щоб підтвердити свої знання, студенти складають спеціальний іспит або надають міжнародний сертифікат. Зі знанням чеської мови можна претендувати на безкоштовне навчання.
  2. Пройти нострифікацію шкільного атестата або диплома. Ця процедура є офіційним визнанням вітчизняного документа про освіту в чужій державі. В залежності від університету нострифікація потрібно при подачі заявки або після прийняття в університет. У приватних вузах документ можна донести протягом першого семестру.
  3. Оплатити і скласти вступні іспити. Деякі вузи приймають тільки на основі вступних іспитів, інші можуть прийняти студента з сертифікатом за знанням мови і оцінками з атестата.

Але головними критеріями відбору при вступі – високий інтелект і готовність вчитися.

Вступні іспити

Екзаменаційні випробування при вступі на гуманітарні спеціальності в чеські університети проходять у декілька етапів. Виділяють наступні види іспитів:

  1. Тест на загальні передумови до навчання (OSP SCIO). Це найпопулярніша форма екзаменаційних випробувань, що замінює власні вступні кампанії більш ніж на 50 факультетах.
  2. TSP-тест – це варіація тесту OSP, але для університету імені Масарика в Брно. За результатами цього тесту беруть на всі факультети університету, крім медичного та факультету соцнаук. На факультет соціальних наук можна вчинити за результатами екзаменів SCIO.
  3. Тест на знання мови. Іспит можна пройти прямо в Празькому Освітньому Центрі, отримавши стандартний для студентів рівень В2, або С1, необхідний для деяких гуманітарних спеціальностей. Тест включає дві частини: письмову та усну. Перейти до другого етапу можна лише набравши мінімальна кількість балів на першому. Усна частина іспиту – це співбесіда з трьома екзаменаторами.
  4. Іспити зі спеціальності. Використовується в деяких вузах для оцінки знань абітурієнта з конкретної спеціальності. Це, швидше, додатковий елемент відбору студентів, а не повноцінне вступне випробування.

Тести не перевіряють як людина запам’ятав шкільну програму, а з’ясовують його схильність до отримання нових знань.

Чеські ВНЗ з гуманітарними спеціальностями

Гуманітарні спеціальності в чехії

Студенту доступно 26 державних навчальних закладів, 45 приватних. Велика частина з них пропонує гуманітарні програми.

  1. Державні університети. Серед найпопулярніших Карлів університет (Прага) і Масариков університет (Брно). Головна перевага – можливість займатися безкоштовно, в тому числі іноземцям. Мають класичну систему викладання з переважанням академічних і теоретичних знань.
  2. Приватні університети. Найпопулярніші – Нью-Йоркський університет і Англо-Американський інститут, що працюють в Празі. В такому випадку безкоштовної освіти не передбачено. Вузи мають практичний підхід до подання знань. У студентів більше можливостей для стажування. Програми цих закладів більш гнучкі до змін на трудовому ринку і пропонують унікальні спеціальності, яких немає в державних закладах.

Державні університети, які надають гуманітарну освіту

Найбільш популярні університети Чехії, де завжди раді студентам-гуманітаріям – це Карлів університет у Празі і Масариков університет у Брно.

Празький університет має такі гуманітарні факультети:

  • Соціальних наук;
  • Філософський факультет Карлового університету;
  • Гуманітарних досліджень (факультет і спеціальність);
  • Педагогічний;
  • Католицький теологічний та інші.

Масариков Університет у Брно – це виш, який пропонує безліч оригінальних гуманітарних спеціальностей на наступних факультетах:

  • Філософія;
  • Педагогіка;
  • Соціальні дослідження.

Має свій власний тест для відбору абітурієнтів – TSP-тест.

Але на них список не закінчується. У країні багато навчальних закладів, де є гуманітарні факультети:

  • Вища школа економіки в Празі;
  • Університет Яна Пуркине в місті Усті-над-Лабем;
  • Технічного університету в Ліберці;
  • Університет Градец Кралове;
  • Університет в Пардубіце;
  • Остравський університет;
  • Університет Палацького в Оломоуці;
  • Університет Західної Чехії в Плзені;
  • Університет Південної Чехії Чеське Будейовіце;
  • Сілезький університет в місті Опава;
  • Університет імені Томаша Баті в місті Злін та інші.

На базі кожного представленого вузу діє кілька сильних гуманітарних факультетів. На них можна вступити, знаючи англійську або чеську мову. Цікаві програми навчання гуманітарних спеціальностей діють в Вищій школі економіки.

Приватні університети

Найбільші приватні вищі навчальні заклади з гуманітарними напрямками:

  1. Англо-Американський університет. Це провідний приватний ВНЗ Чехії, розташований в Празі. Вчитися потрібно на англійській. Навчальна програма об’єднала англійські та американські освітні традиції. На базі університету працює інститут гуманітарних та соціальних наук, де бакалаври отримують знання на таких факультетах: Humanities, Society and Culture, Jewish Studies: History and Culture, Politics and Society і Visual Art Studies. А на магістратурі можна навчатися за такими напрямами: Humanities і Public Policy.
  2. Нью-Йоркський університет (Прага). Освіта проходить англійською мовою по декількох програмах (американської та європейської). Вивчають такі гуманітарні дисципліни як: психологія, англійська мова та література.
  3. Університет Яна Амоса Коменського (Прага). Тут можна отримати гуманітарну освіту в галузі педагогіки, комунікації, медіа, туризму і так далі. Перше приватний навчальний заклад, який отримав звання університету в Чехії.
  4. Панєвропейський університет. Працює в трьох чеських містах – Прага, Острава і Брно. Одним з найпопулярніших гуманітарних факультетів університету є факультет психології.

Перевага цих приватних університетів у тому, що вони дають можливість проходити стажування у найкращих організаціях, отримуючи не тільки теоретичні, але й практичні знання.

Вартість навчання в популярних приватних і державних ВНЗ

Якщо знати чеську мову і вступити на конкурсній основі в державний університет, можна навчатися безкоштовно. Англомовні програми держвишів і навчання у приватних закладах платні. Кращі приватні і державні навчальні заклади можуть запропонувати вищу освіту за такими цінами:

Назва університету Мова викладання чеська Мова викладання англійська
Карлів університет Безкоштовно від 2 тисяч євро/рік
Масарика університет Безкоштовно від 2 тисяч євро/рік
Університет Палацького в Оломоуці Безкоштовно від 1 500 євро/рік
Вища школа економіки Безкоштовно 3600 євро/рік
Англо-Американський університет Немає від 10 тисяч євро/рік
Нью-Йоркський університет Немає від 6 тисяч євро/рік
Університет Яна Амоса Коменського від 28 тисяч крон від 3 500 євро/рік
Панєвропейський університет Ні, лише на словацькому – 3500 євро/рік 5000 євро/рік

Стипендії та гранти для студентів

Гуманітарні спеціальності в чехії

Стипендії студенти отримують не тільки на навчання:

  • На проживання. Даний тип стипендії спрямований на компенсацію частини витрат на житло.
  • Соціальна. Для студентів з фінансовими труднощами. Іноземцям їх виплачують рідко, оскільки оформляючи візу, кожен студент повинен надати довідку про доходи, що підтверджує платоспроможність.
  • На навчання за кордоном. На цю стипендію можуть претендувати іноземці, які отримують освіту в Чехії. Їх видають студентам, які хочуть семестр-другий повчитися в іншій країні. Але за умови, що навчання буде проходити в університеті, який є партнером вашого вузу.
  • За відмінні оцінки. Виплачується по середньому балу за минулу сесію.
  • За особливі заслуги. Даний вид стипендії одноразовий, і видається на активну соціальну (благодійність) або навчальну (публікація навчальних матеріалів, участь в олімпіадах) діяльність.
  • Докторська. Призначена для студентів-докторантів. В різних університетах вона відрізняється, але досить солідна сума. Наприклад, у Карловому університеті близько 6-7 тисяч крон.

Також, чеські університети та фонди пропонують студентам гранти:

  • На наукову діяльність. Видають на конкурсній основі за наукові проекти студентів.
  • На навчання за кордоном. Видають, якщо студент бажає повчитися по обміну в якійсь іншій країні. В залежності від університету може покривати частину навчання або оплачувати абсолютно всі витрати, включаючи транспорт і проживання.
  • Від організації GFPS. Тут в першу чергу оцінюється соціальна активність студентів, а не їх академічні досягнення.
  • Від Prague Education Center. Школа видає стипендії колишнім студентам, що надійшли в кращі навчальні заклади Чехії.
  • Від фонду Sophie Nadace. Платить не тільки студентам, але й внз. Відбір проходить на конкурсній основі.

Витрати студентів

Чехія не надто дорога країна, але все ж, гроші потрібні. В основному вони будуть витрачатися на:

  1. Проживання. Середньостатистична ціна за оренду квартири в Празі – 15 тисяч крон. Гуртожиток обійдеться дешевше – 4500 крон/місяць для Праги, 2730 крон для Брно і 4 тисячі крон для Ліберець.
  2. Проїзд. Студенти можуть оформити проїзний. В Празі з проїзним витратите всього 260 крон/місяць.
  3. Їжу і побут. По мінімуму ця стаття витрат потягне на 3 тисячі крон/місяць.
  4. Інтернет і мобільний зв’язок. У великих навчальних закладах є безкоштовний Wi-Fi. Мобільний зв’язок обійдеться від 300 до 500 крон/місяць.
  5. Розваги. За них можна взагалі нічого не платити, підписавшись Фейсбук на групи Prague TV, GO to BRNO або відвідуючи сайт Kudy z Nudy. На них публікуються новини про безкоштовних заходах. Але все ж краще мати тисячу-півтори крон для купівлі квитка в кіно або на цікаву екскурсію.

Також бажано мати про запас невелику суму для непередбачених витрат. Крім того, студенти раз на рік платять за:

  • Медичну страховку (181 євро);
  • Збори за розгляд заявки на ДНП (57 євро);
  • Біометричну карту (38 євро).

У підсумку, середні витрати вийшли наступними:

Стаття видатків Євро Крони
Житло (гуртожиток) 150 4 тисячі
Їжа та побутові витрати 190 5 тисяч
Транспорт 10 260
Зв’язок (інтернет і мобільний) 20 500
Розвага 50 1500
Підсумок 420 євро/місяць 11260 крон/місяць

Висновки

Гуманітарні спеціальності, такі як філософія, психологія, соціологія завжди будуть авторитетними в чеських вузах. Але навчальні заклади підлаштовуються під вимоги суспільства та ринку праці, відкриваючи нові, більш сучасні факультети. Особливо це стосується приватних університетів.

Іноземні студенти можуть отримати якісну класичну гуманітарну освіту в державних вузах країни безкоштовно або заплатити за гуманітарну освіту в приватних закладах. Маючи диплом чеського університету, людина зможе знайти роботу в будь-якій європейській країні.

Чому варто вибирати чеські університети: Відео

Також по темі: