Меню Закрити

Як отримати карту побиту для волонтерів

Карта побиту – польський документ, що підтверджує вид на проживання. Підстав для її оформлення є багато. Це і робота, і навчання, і перебування з сім’єю, й ін. Окремо стоїть спосіб отримання ВНЖ за волонтерської діяльності. Чому це питання може бути цікавим багатьом, як оформити картку і які небезпеки чекають на шляху у 2024 році – в цьому матеріалі.

Як отримати карту побиту для волонтерів

Міфи та реальність

Добру справу – допомогу людям, і отримання на цій підставі ВНЖ, це лише одна з причин, що змусили нас зайнятися детально цим питанням. На жаль, є і не настільки позитивна сторона справи.

Останнім часом все частіше зустрічаються оголошення про надання платних послуг з оформлення карти побиту щодо волонтерства. «Допоможемо оформити картку на рік від благодійного фонду. Звільнення від податків. Вільний доступ до ринку праці» — повідомлення приблизно такого змісту розміщують в Мережі, і все більше іноземців клюють на приманку.

Дійсно, плюсів у такому ВНЖ пропонують безліч – і не прив’язана до роботодавцю можливість трудитися, і річне перебування, та пільгове оподаткування. Мінус лише один – більшість з обіцяного брехня, а значить пропозиція надходить від шахраїв.

Що дає карта побиту волонтера

Перебування від 3-х місяців до 1 року, з можливістю одноразового продовження карти ще на 1 рік, це, мабуть, єдине, що збігається в реченні шахраїв з реальністю. Доступу до ринку праці ця карта не дає.

Треба розуміти, що і заборони на роботу така карти побиту не встановлює. Тобто, маючи законне перебування щодо волонтерства, іноземець має право отримати документ, що дозволяє легально працювати в Польщі.

Інші переваги зводяться до загальних для всіх карт побиту – можливість відвідування інших країн Шенгенської угоди в режимі 90/180 з цілями, не пов’язаними з одержанням прибутку. Однак у деяких умов (наприклад, при обмеженнях, які вводяться через пандемії коронавіруса) скористатися цим правом повною мірою може бути неможливо.

Чим ще може бути зручна така карта

Іноді іноземці воліють волонтерські карти, щоб не міняти ВНЖ при зміні роботи. Тобто маючи карту, отримують освядченя або зезволеня і законно працюють. Після звільнення їх перебування залишається законним, а після наступного працевлаштування, і відкриття нового освядченя / зезволеня, ні сповіщати ужонд, ні міняти карту не доведеться.

Перевага досить спірне, т. к. і свої обов’язки волонтера треба виконувати одночасно з роботою, і документ, що дозволяє роботу, отримувати. Але якщо в певних умовах такий варіант вигідний, його можна розглянути.

Як отримати карту побиту волонтеру

Волонтерство – дуже благородна справа, і подальше буде написано для тих іноземців, хто дійсно готовий стати добровільним помічників нужденним людям (і не тільки людям).

Хто може запросити волонтера

Щоб стати волонтером в Польщі, іноземець повинен підписати відповідний договір з однією з профільних організацій. Тут і криється перший підступ, т. к. шахраї запевняють, що змогли створити саме такий «Фонд» («фундацію»), і тепер нібито мають можливості оформляти документи для карт волонтерів.

Щоб організація могла запросити волонтера, вона, відповідно до положень ч. 5 ст. 157g Закону про іноземців, повинна:

 • Функціонувати не менше 5 років, і за весь цей період пред’явити докази здійснюваної діяльності в заявленому напрямку.
 • Не суперечити нормам державної, національної або громадської безпеки.
 • Працювати в інтересах Польщі.

Затвердити таку організацію до запрошення іноземних волонтерів може тільки Міністерство внутрішніх справ, помістивши її у спеціальний реєстр. Однак перед цим питання по кожній організації повинен бути узгоджений з Головною комендатурою Стража граничного, керівництвом поліції, агентством внутрішньої безпеки, міністерством закордонних справ, а при необхідності й з іншими державними службами.

Очевидно, що шанс шахраїв прорватися через такі щільні завіси різних перевірок, мінімальний. А значить вони наперед знають, що ніяких карт відкрито бути не може, і відверто брешуть іноземцям.

На момент публікації цієї статті перелік, затверджений МВС, виглядав так. Актуальність переліку необхідно звіряти на сайті Міністерства внутрішніх справ Польщі.

Які документи потрібні для отримання карти щодо волонтерства

Загальний підхід до наданих документів зіставимо з усіма випадками оформлення карти побиту – необхідно підтвердити особу претендента, а також підстави для ВНП. Але для волонтерської карти є і свої, досить серйозно відрізняються, параметри.

Загальний список такий:

 • Закордонний паспорт (оригінал і дві копії всіх заповнених сторінок).
 • Заява (внесек) для карти побиту – 2 примірники.
 • Додаток № 3 до внесеку (до цього питання ми ще повернемось далі).
 • Страховка на весь період перебування.
 • 4 фотографії, виконаних з візових правил.
 • Договір з волонтерською організацією, крім іншого, обов’язково включає:
  • опис діяльності;
  • тривалість волонтерства;
  • умови діяльності та контроль за її виконанням;
  • час надання послуг (кількість годин в день, тиждень, місяць, усього);
  • кошти на покриття витрат;
  • умови / необхідність додаткового навчання.
 • Підтвердження місця проживання (договір оренди / суборенди, мельдунек, право власності тощо). Це важливо – без підтвердженого житла отримати ВНЖ волонтер не зможе. Потрібні будуть і документи по оплатах за оренду та ЖКП – суть нижче ще повернемося до цього питання.
 • Підтвердження достатності коштів. Ця так само дуже суттєвий, і сильно відрізняється від інших підстав для карти, момент. Його ми розглянемо далі детальніше.
 • Відомості про сплату збору за розгляд питання. Вартість складає 340 злотих. При позитивному рішенні, треба буде сплатити ще 50 злотих за виготовлення пластикової картки.

Як і в інших випадках, воєводство має право запросити будь-який інший документ. Деякі з перерахованих пунктів розберемо детально.

Залочник №3

Третій додаток – це один з відносно нових типів документів, які обов’язково подаються разом з заявою. Вибір залежить від типу підстав. Нагадаємо, перший оформляється по роботі, другий – для Блакитної картки ЄС, третій, якраз цікавить нас у розглянутому контексті, для стажерів і волонтерів, четвертий – наукові дослідження та ін.

На відміну від роботи, залочник №3 заповнює сам волонтер. Це зовсім невеликий (але, повторимося, обов’язковий) документ, початок якого – інформація щодо заповнення польською, англійською, французькою та російською мовами. Перша відмітка ставиться після вступної частини в полі, позначає, що бланк заповнюється саме для волонтерства (jednostka organizacyjna, na rzecz której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz).

Далі зазначаються відомості про організації, з якою планується співпраця – назва, адреса, реєстраційні дані. Закінчується додаток датою складання і підписом претендента з розшифровкою.

Підтвердження достатності коштів

Це дуже важливий і слизький момент. Офіційно заявлені загальні для всіх випадків отримання карти побиту параметри – 701 злотий нетто в місяць на претендента і 528 злотих в місяць на члена сім’ї-утриманця. Однак у випадку волонтерства це повинні бути кошти, що залишилися після оплати вартості проживання.

У вартість проживання входить:

 • Фіксована оплата за експлуатацію житла.
 • Електрика.
 • Газ.
 • Вода.
 • Каналізація та стічні води.
 • Вивіз сміття та інші обов’язкові платежі.

Відповідно, всі ці платежі так само необхідно підтвердити документально, щоб ужонд міг вирахувати достатність наявних коштів.

Так само необхідно пред’явити кошти на повернення додому – 200 злотих для жителів сусідніх із Польщею країн, 500 – з сусідів, але членів ЄС, 2500 злотих – для інших держав. Якщо у волонтера є члени сім’ї, то вартість зворотної дороги підтверджується і для них.

Куди подаються документи

Займається питанням воєводський ужонд за місцем проживання або розташування організації. Термін розгляду встановлюється законодавчо і становить 60 днів. На практиці нерідко ці періоди не дотримуються. Але, якщо ви наш постійний читач — то повинні знати як прискорити отримання карти.

Більш того, тимчасові правила, що вводяться, наприклад, під час пандемії коронавіруса, то послаблювали норми в’їзду волонтерів (в першу чергу для роботи в лікарнях), а то зовсім забороняли їх. Проте вже перебувають у Польщі іноземці зберігали можливість подачі на карти.

Статус під час очікування

Загальний підхід в такому випадку і за режимом перебування в Польщі під час розгляду запиту. Подача документів можлива в будь-який день законного перебування, а далі, якщо документи прийняті, знаходження в країні залишається законним до моменту прийняття рішення (децизії), навіть якщо інші підстави закінчилися.

У цей період іноземець має право залишити Польщу (виїхати на батьківщину), але повернути йому потрібна віза. Виїзд не рекомендується.

Отримання карти

Якщо отримана позитивна децизія, іноземцю залишається оплатити виготовлення пластикової картки (50 злотих), дочекатися і отримати її. Карта видається на строк від 3 до 12 місяців, а продовжити її ще на 1 рік (при наявності підстав), але не більше 1 разу.

Відмову можна оскаржити за загальною схемою – апеляція подається воєводі, що прийняв рішення протягом 14 днів з моменту отримання негативної децизії.

Також по темі: