Попри постійно все складнішу процедуру, даний спосіб в’їзду в ЄС досі залишається найпростішим. Польську «visa na zakupy» можна отримати не на рік, а можна і на п’ять, але не відразу і не всім. Які існують обмеження? Хто може розраховувати на даний вид візи? Які документи для візи в Польщу на закупи й куди їх подавати у 2024 році? Відповіді на ці та безліч інших питань, можна побачити в даному матеріалі.
Переваги візи за покупками
Як вже згадувалося, отримати даний дозвіл найбільш простіше.
Спрощена процедура перетину кордону. Часті в’їзди-виїзди з іншими візами можуть викликати питання у митниці. Відповідаючи на них, витрачаються час і нерви. При наявності візи за покупками, максимум, що можуть вимагати пред’явити гроші, близько 100 USD, для підтвердження платоспроможності. На момент перетину кордону усі мита вже виплачені. Згадану суму можуть попросити пред’явити, але не оплатити. Жодних додаткових зборів на кордоні не потрібно.
В’їзд польською шопінг-візою краще здійснювати через кордон цієї держави – це дасть переваги для подальшого продовження документа. Однак з території республіки можна вільно переміщатися по всій Шенгенській зоні, а також низці держав, що не входять до неї: Болгарія і т. д. Офіційно час перебування у Польщі та інших державах у рамках дії візи не регламентовано, але продовжити документ буде легше, якщо перебування на польській території перевищить сумарне перебування в інших країнах.
Хто щасливчик
Не всім українським громадянам пощастило оформити візу в Польщу за покупками. Отримати її можуть лише жителі, прописані в 10 областях: Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій і Чернівецькій.
Які терміни дозволів бувають
Терміни можна поділити на три умовні групи:
- Первинна польська віза за покупками. Перший документ є пробним і видається терміном на 7 днів для одноразового перебування, яке можна використовувати протягом 21 дня.
- Якщо при першому відвідуванні виконано ряд умов, у т. ч. підтверджені покупки, здобувач може розраховувати на довгострокову візу, терміном від 6 до 12 місяців.
- П’ятирічна. Починаючи з третьої, можна спробувати оформити візу терміном на 5 років. Для цього в документах слід вказати дату виїзду» (з «Шенгену»), що перевищує на 5 років «дату в’їзду». Позитивне рішення за таким запитом цілком реально, але не гарантовано. Навіть при такому запиті, може бути прийнято рішення про надання візи за покупками на менший термін.
Незалежно від типу (багаторазова або разова віза в Польщу за покупками) і терміну, час розгляду та оформлення становить від 6 робочих днів, з моменту подачі документів.
Скільки коштує віза на покупки в Польщу
Щоб отримати документи на польську візу за покупками доведеться зробити чотири різних платежів (у деяких випадках три):
- консульський збір (однакова сума по всій Україні, студенти й пенсіонери звільнені від даного платежу): 35 євро;
- виплата візового центру (так само фіксована вартість для всіх): 18,5 євро;
- страховка, як мінімум, на термін візи (варіюється в залежності від постачальника послуг): 100-300 грн;
- банківський збір за послуги (орієнтовно): 20 грн.
Документи на візу
Для первинного отримання шопінг-візи в Польщу, необхідно надати наступні документи:
- Внутрішній паспорт (оригінал і копія кожної сторінки, що має позначки).
- Закордонний паспорт (оригінал і копії аналогічні попереднім пунктом). Є кілька нюансів:
- У паспорті повинні бути чистими, як мінімум, дві сторінки;
- Строк до закінчення дії повинен бути не менше трьох місяців з дати передбачуваного останнього в’їзду.
- Заповнена анкета. Бланк, строго встановленої форми, що оформляється латиницею. Слід бути гранично уважним при перенесенні ПІБ із закордонного паспорта. У розділі «Мета поїздки» необхідно відзначити пункт «Інше» і вписати в порожнє поле слово «Shopping».
- Заяву. Це заповнений бланк. Варто бути уважним з датою заповнення – вона повинна відповідати даті, коли будуть подаватися до Центру всі документи. Можливо, є сенс часу не заповнювати цей пункт.
- Фото. 2 штуки. Вимоги до фото на візу наступні: 3,5х4,5 см, зроблені в найближчі 6 місяців, відповідають сьогоднішній зачісці, кольору волосся і т. д.
- Виписка про операції з банківським рахунком за три останніх місяці. Є кілька особливостей і доповнень:
- Якщо документи подає студент, який не отримує стипендію або безробітний, то може бути представлено «заяву від спонсора» — рукописний документ, в якому найближчий родич підтверджує, що дана людина знаходиться у нього на утриманні;
- Для пенсіонерів необхідно надати пенсійне свідоцтво і довідку з ПФ України;
- Для індивідуальних підприємців – актуальну (заповнену не менше 3-х місяців тому) податкову декларацію;
- Працюючі громадяни повинні також надати довідку про збереження робочого місця на час дії дозволу на в’їзд.
- Страховка.
- Квитанції про сплату необхідних зборів та мита.
- Підтвердження бронювання готелю.
Слід знати, що бронювання відрізняється від підтвердження оплати житла, необхідну для інших видів віз. Бронювання може і не розуміти оплату! - Біометричні дані – будуть взяті на місці й прикладені до пакета документів.
Для подальших звернень, пакет документів, крім описаного вище, повинен включати підтвердження здійснення покупок на території Республіка Польща в попередні відвідування.
Таким документом є «Фактура VAT» — іменний документ, який може видати будь-який польський продавець замість чека. Збирати фактури на всі покупки необов’язково – достатньо одного документа на будь-яку суму. Головне, щоб його дата знаходилася в межах дії попередньої візи.
Цей документ часто заповнюється зі слів покупця і містить його ПІБ, прописку та інші дані. Слід заздалегідь підготуватися до цієї процедури, склавши перелік необхідної інформації, і ретельно перевірити її після заповнення. Інакше фактура може бути визнана недійсною.
Як оформити шопінг візу в Польщу
Щоб отримати первинну «visa na zakupy» потрібно виконати наступні кроки:
- Першим кроком являє оплата послуг ППВА (організації при візових центрах, дослівно — пункти приймання візових анкет). Заплатити можна у відділеннях акредитованих банків (в даний час це Кредо Банк і IdeaBank). Процедуру кандидат повинен здійснювати особисто з пред’явленням закордонного або внутрішнього паспорта.
- У виданого претенденту квитанції, крім іншого, буде міститися ІРН – індивідуальний реєстраційний номер.
- Далі потрібно зателефонувати в Call-центр та записатись на приймання, проходячи реєстрацію повідомте:
- свій ІРН;
- ПІБ;
- серію та номер закордонного паспорта.
- Далі співробітник ППВА запропонує вільну дату, яку і потрібно узгодити. До цього терміну слід підготувати всі перераховані вище документи (крім біометричних даних і зборів, оплата яких здійснюється при подачі документів).
- В призначений термін з’явитися в ППВА. Підійде найближчий до місця проживання або роботи. Повідомивши свої дані, займається електронна черга (чи іншу, в залежності від ППВА) і, дочекавшись дзвінка, подаються зібрані документи.
Слід знати, що оригінал внутрішнього паспорта пред’являється, але не вилучається з іншими документами. Крім іншого. Він знадобиться для отримання готової візи. - Після первинної перевірки документів, у разі відсутності помилок, оплачуються інші збори та посередницькі послуги. Отримані квитанції слід надати тому ж фахівцю ППВА.
- Здобувач може скористатися послугами «Кур’єрської доставки», і, після оформлення, отримати закордонний паспорт з візою таким чином. Чи замовити «смс-повідомлення», а отримавши інформація про готовність візи на телефон, з’явитися за паспортом самостійно. З собою необхідно мати внутрішній паспорт.
Наступні шопінг-візи отримують аналогічно. Різниця лише в термінах, зазначених у заяві та необхідність надання «Фактури ВАТ» в пакеті документів. Наявність іменної фактури означає і те, що первинною візою на покупки у Польщі людина скористалася за призначенням – це так само є обов’язковою умовою.
Якщо в’їзд на територію Польщі з первинної «visa na zakupy» не було, здобувач не вправі претендувати на другу. Доведеться оформляти ще раз первинну!
Тепер вам відомо, як оформити візу в Польщу за покупками. Поговоримо про те, що слід купувати в Європі.
Що вигідно купувати в Польщі
Оцінивши переваги шопінг-візи, виконавши послідовність кроків для її отримання й отримавши дозвіл, часто постає питання: «Що вигідно купувати в Польщі? Навіщо туди їхати?». Ось приблизний список товарів, придбати які в Польщі можна за більш приємним цінами:
- одяг та взуття;
- побутова техніка;
- дитячі товари;
- автозапчастини;
- будівельні матеріали та інструменти;
- косметика і парфумерія;
- медикаменти;
- спиртні напої;
- чай, кава, какао;
- специфічні польські товари.
Слід пам’ятати, що з шопінг-візою в Польщу здійснювати покупки можна не тільки в самій Республіці, але і в інших країнах Шенгенської зони. Здійснити таку подорож не тільки вигідно, але й дуже цікаво.
До речі, перед запланованою поїздкою варто підтягнути польську мову, щоб було комфортно спілкуватися з польськими громадянами. Далі дивіться відео про шопінг візи в Польщу.