У Німеччині є дуже цікава форма ведення приватної справи у 2025 році. З одного боку, людина є бізнесменом з юридичною особою і працює на себе самого. З іншого боку, рід його діяльності не потрапляє під визначення “підприємництво” з точки зору німецького законодавства. Для таких осіб є спеціальна назва “люди вільних професій Freiberufler”. Ці приватники як правило володіють високою кваліфікацією і заробляють собі на хліб тільки завдяки освіті та професійним якостям.
Хто може стати “фрайберуфлером”
У Німеччині існує досить великий каталог “вільних професій”(див. нижче). Отримавши таку спеціальність (як правило, мова про вищу освіту) людина може працювати на кого-небудь, так і вести справу самостійно. Без відповідного диплома або порівнянних знань і досвіду ніхто не має права вести справи, як “вільний працівник”. Водночас власники вільних професій не мають права одночасно з основною діяльністю займатися торгівлею продуктами не своєї праці. У цьому випадку вони повинні оформляти свій бізнес, як звичайні приватні підприємці.
Цікаво, що фрілансери не підходять до визначення “вільний працівник”. Наприклад, людина, як програміст, може зареєструватися як приватний підприємець і шукати роботу за контрактом у цій якості.
Наявність або відсутність диплома за фахом в цьому випадку ролі не грає – я буду вважатися фрілансером. Якщо я сам напишу програму, буду продавати її та консультувати своїх клієнтів, то тоді я теж буду вважатися приватним підприємцем, але не “вільним працівником”. І тільки якщо я, будучи дипломованим програмістом (або маючи порівнянні з дипломом знання і досвід), займуся діяльністю, не пов’язаної безпосередньо з виробництвом програм, орієнтованих на продаж, то тоді я буду вважатися “вільним працівником”.
Наприклад, людина могла б навчати навичкам програмування або написати книгу з програмування. Або написати дуже складну програму, яка мала б велике значення для науки, наприклад, створивши кліматичну модель Землі.
Ця відмінність досить серйозно позначається на дохід приватного підприємця. Річ у тому, що звичайні бізнесмени в Німеччині крім прибуткового податку сплачують податок на ведення підприємницької діяльності – Gewerbesteuer, якщо їхня справа приносить понад 50000€ на рік. А “вільні працівники” зовсім звільнені від сплати податку на підприємництво.
Зрештою, рішення про те, чи є приватна справа підприємництвом або “вільної професією” приймає податкова служба при перевірці податкової декларації. Природно, що в інтересах держави якомога менше число “вільних працівників”. А підприємці, навпаки, з усіх сил намагаються залізти в шкуру “фрайберуфлера”.
На цю тему суперечки ведуться роками. Суди завалені справами різних прикордонних випадків, як, наприклад, наведений мною приклад з підприємцями-програмістами. Чому скульптор може продавати свої твори без сплати податку на ведення бізнесу, архітектор може брати гроші за проекти, а програміст зобов’язаний сплатити додатковий податок з продажу свого власного софта? Де лежить межа у підприємницькій діяльності для аптекаря, бухгалтера або того ж блогера?
Список професій, які підпадають під статус Freiberufler
Зараз у Німеччині близько мільйона “вільних працівників”. Вони створюють у загальній складності майже 3 мільйони робочих місць (“фрайберуфлери” мають право наймати працівників у допомогу). При цьому на частку цих професіоналів припадає майже 9% загального ВВП Німеччини!
Каталог “вільних професій” не є вичерпним. Просто ці професії найчастіше без проблем визнаються “вільними”. В інших випадках зі статусом приватного підприємця розбирається Finanzamt.
Найбільшу групу вільних професіоналів у Німеччині становлять лікарі і пов’язані з медициною фахівці.
- Терапевти
- Психотерапевти та психологи
- Стоматологи
- Ветеринари
- Аптекарі, які не займаються самостійною продажем ліків
- Ветеринари
- Рятувальники
- Ерготерапевт
- Логопеди
- Ортопеди
- Акушери
- Доглядальниці та няньки
- Масажисти
- Дієтологи
- Педіатри
- Фізіотерапевти
- Фахівці в альтернативній медицині (акупунктура тощо)
В юридичній галузі це: нотаріуси, адвокати, консультанти по соціальних послуг, консультанти по отриманню патентів.
Креативні професії:
- Дизайнери
- Конструктори
- Танцюристи
- Хореографи
- Музиканти
- Співаки
- Актори
- Режисери
- Відеооператори
- Діячі мистецтва
- Фотографи
- Письменники
- Художники
Професії публіцистів: журналісти, репортери, історики, перекладачі.
Володарі педагогічних професій: вчителі, вихователі, соціальні педагоги, доценти.
Інженери, технічні та інші фахівці:
- Інженери-будівельники
- Архітектори
- Інженери-інформатики
- Інженери інших спеціальностей, якщо займаються консультаціями
- Хіміки
- Біологи
- Географи
- Геометри
- Лоцмани
Економічні та фінансові консультанти: податкові консультанти, бізнес-консультанти, інші консультанти в цих галузях.