Меню Закрити

Робочий контракт у Німеччині

Іноземцям, які не знають німецької мови на високому рівні, доводиться подолати чимало труднощів на шляху до укладення контракту з німецьким роботодавцем у 2024 році. І ось нарешті попередній зразок договору на руках, по грошах пропозиція влаштовує, але що означають всі ці пункти? А раптом майбутнє начальство вирішило використовувати неграмотність нового працівника і не включило в контракт щось важливе або навпаки, додало якісь зайві умови?

Німецький шеф підписує договір

Сторони договору

Кожен договір – справа індивідуальна. Але є і загальні моменти, обов’язкові для будь-яких німецьких трудових контрактів. Трудовий контракт у Німеччині повинен у будь-якому випадку включати в себе наступні положення.

Звучить банально, але в разі спору може стати надзвичайно важливим: у трудовому договорі першорядне значення грає те, хто і з ким уклав цей контракт. Це набуває особливого значення в тому випадку, якщо роботодавець має кілька юридично оформлених фірм. Завжди слід звертати особливу увагу на назву фірми, з якою укладається договір.

У разі звільнення компанією саме цей роботодавець повинен звільнити працівника, інакше припинення договору не дійсно. Те ж саме і для протилежного випадку, коли договір розривається з ініціативи працівника.

Початок та термін дії трудового договору

У німецькому трудовому контракті регламентується початок робочих відносин (а в необхідних роботодавцю випадках і закінчення). Тут потрібно звернути увагу на точну дату. Дата повинна бути вказана, оскільки до неї прив’язані відпустку, термін попередження про звільнення, соціальна страховка, а також одержання допомоги по безробіттю.

Якщо роботодавець вирішує укласти строковий договір, то в такому випадку повинна бути вказана дата закінчення трудових відносин. При закінченні терміну контракту звільняти працівника не вимагається.

Для іноземців без дозволу на проживання в Німеччині часто вказують ремарку, що трудові відносини починаються з певної дати, але лише за умови отримання дозволу на роботу. Це нормальний пункт, запобігає непонятки в разі запізнення із-за затримок в отриманні німецької національної візи чи відмови посольства.

Робочі відносини в Німеччині краще скріплювати не лише рукостисканням, але і детально прописаним контрактом.

Трудові обов’язки

В одному з перших пунктів трудового договору вказується, які завдання має виконувати працівник. В інтересах службовця обов’язки описуються як можна детальніше і точніше.

Кожна професія включає в себе коло типових обов’язків. Однак, якщо обов’язки сформульовані надто узагальнено, розмежувати коло діяльності буде важко.

Втім, у маленьких німецьких фірмах нема потреби детально описувати обов’язки, адже там працівники часто працюють за гнучкою схемою й роблять, що дійсно в цей момент.

Для мігрантів важливим моментом є назва посади, тому що при винесенні рішення про видачу ВНП за параграфом про Блакитну Карту враховується відповідність диплома про вищу освіту того, що зазначено в робочому контракті.

Чим більш невизначена в трудовому контракті описаний функціонал співробітника, тим ширше діапазон діяльності. Начальник може навантажити будь роботою в рамках специфіки професії. При цьому, працівник ніяк не може заперечити, якщо роботодавець надає додаткові доручення.

Наприклад, фахівець з продажу нерухомості до певного моменту відповідає за житлові будівлі, а тепер бос доручив керувати і складськими приміщеннями. Якщо в трудовому контракті немає точного опису компетенцій співробітника, він навряд чи може відмовитися.

Розлючений начальник кричить на працівника в Німеччині

Чи потрібно у Німеччині виконувати будь-які завдання на прохання начальника? Залежить від змісту робочого договору.

Якщо, навпаки, прописані межі обов’язків працівника, роботодавець не зможе в односторонньому порядку змінити або розширити сферу діяльності. Тоді працівник має право заперечити. Тому якщо начальник хоче додати функціонал, він повинен укласти угоду з працівником про зміну умов роботи. Або ж надати повідомлення про розірвання договору з пропозицією укласти новий контракт з розширеними обов’язками.

Місце роботи та робочий час

Якщо у підприємства кілька філій, в договорі вказується конкретне робоче місце. Якщо додаткових відділень немає, достатньо в шапці контракту вказати адресу підприємства, з яким укладається контракт.

Звичайної в Німеччині є сорокагодинний робочий тиждень. Звичайно ж існує безліч винятків, оскільки є люди, які працюють неповний робочий день або позмінно. Якщо переробки не передбачені контрактом, роботодавець не має права вимагати від працівника.

У Німеччині не рідкість, що люди їздять на роботу з іншого міста. Крім того, велика кількість людей працюють віддалено, тільки зрідка заїжджаючи в офіс. Вирішальне значення має місцезнаходження роботи, а не домашню адресу.

Наприклад, працівник проживає в Берліні, а працює в Ганновері. В цьому році в Нижній Саксонії вперше відзначається День реформації. Для працюючих там це вихідний день, а для колег, що виконують роботу з Берліна, немає. Якщо тільки вони не зобов’язані бути присутніми у ганноверській штаб-квартирі в той день. Якщо ж працівник перебуває на діловій зустрічі в Гамбурзі, у нього теж вихідний, тому що в Гамбурзі 31 жовтня також відзначається День реформації.

Випробувальний термін і відпустка

Тривалість випробувального терміну повинна бути вказана в договорі. Згідно із законом, у Німеччині він не може тривати довше 6 місяців. Часто вказується випробувальний термін тривалістю 3 місяці.

Всі німецькі працівники мають право претендувати як мінімум на 24-х денну відпустку при шестиденному робочому тижні. Якщо робочий тиждень триває 5 днів, то відпустка має бути не менше 20-ти робочих днів. Разом річний відпустку становить десь чотири тижні з урахуванням вихідних. Право на відпустку має бути передбачено трудовим договором, а також по можливості і відпускна допомога.

Заробітна плата

Рівень заробітної плати визначається до того, як на договорі буде поставлено підпис. Цифра в будь-якому випадку повинна бути вказана. Вона складається з бази, усіляких надбавок і додаткових виплат. Надбавки можуть бути нараховані за переробки. До додатковим виплатах можна, наприклад, віднести різдвяні надбавки і відпускний посібник.

Також повинна бути вказана дата отримання заробітної плати. Найчастіше виплати відбуваються або на початку місяця, або в середині, до 15 числа.

Звільнення

Як правило, існує термін звільнення дорівнює чотирьом тижням до 15 числа до кінця місяця. На підприємствах з кількістю працівників не більше 20 осіб цей строк може вказуватися не так точно.

Після закінчення двох років роботи на підприємстві строк звільнення пролонгується.

Хвороба

Якщо працівник захворів, він повинен сповістити про це роботодавця в перший же день. При захворюванні на більш ніж три дні, працівник повинен подати довідку про хворобу.

У деяких трудових договорах роботодавці прописують, що довідка повинна бути надана вже в перший день хвороби. Це залишається на розсуд роботодавця.

Робота за сумісництвом

Робота за сумісництвом не заборонена, якщо загальне щоденне робочий час працівника не перевищує 10 годин, і якщо це не впливає негативно на виконання його обов’язків. Також паралельна робота в іншій фірмі або на себе не повинна завдавати шкоди інтересам фірми і не знижувати продуктивності працівника.

При цьому неприпустимо, коли працівник, будучи співробітником страхової компанії за сумісництвом укладає договори страхування на стороні або працює кур’єром на конкуруючу компанію. Друга зайнятість повинні бути максимально віддалена від першої за типом діяльності.

Загальні вимоги такі: слід заздалегідь узгодити заняття за сумісництвом. Тільки в цьому випадку факт другій роботи не викличе негативної реакції роботодавця.

Резюме

І ще раз коротко: претендент повинен перевірити наступні положення в німецькому трудовому контракті до того, як він підпише договір:

  • Договірні сторони
  • Початок і закінчення трудових відносин
  • Назва посади і опис робочих обов’язків
  • Випробувальний термін
  • Компенсація (заробітна плата)
  • Робочий час і робоче місце
  • Переробки
  • Відпустку
  • Відпускні та різдвяні надбавки
  • Термін звільнення
  • Робота за сумісництвом
  • Обов’язок про нерозголошення таємниці
  • Положення про роботу на конкуруючі фірми

Не всі шукачі настільки добре володіють німецькою, щоб самостійно розібратися в трудовому договорі. При цьому чітко розуміти, що написано в контракті, важливо кожному. На сайті є можливість замовити переклад німецького контракту, щоб отримати повну ясність у цьому питанні.

Важливі пункти в трудовому договорі в Німеччині: Відео

Також по темі: