У Німеччині проводяться Job Messe або Karriere Tag – ярмарки вакансій або дні кар’єри. По всій країні проходить їх близько 200 на рік. На цих заходах фірми шукають підходящих кандидатів, а кандидати – роботу своєї мрії у 2025 році. Принцип дії простий – павільйон, стенди компаній. На стендах потенційні кандидати розмовляють з представниками вакансій фірм, задають запитання, розповідають про себе, залишають свої резюме, збирають візитні картки з контактами.
Навіщо відвідувати Job Messe
Це дуже важливий інструмент для пошуку роботи. Деякими фахівцями, наприклад, інженерам, які шукають роботу в Німеччині, обов’язково потрібно їх відвідувати. Заходи зазвичай організовуються так, щоб потенційні працівники могли легко знайти представників потрібних їм бранчів.
Для молодих людей чи студентів, як правило, вхід на такі конференції завжди безкоштовний. Також без квитків можна з’явитися на відкриті ярмарки (öffentliche Jobmessen). Але на деякі заходи з професіоналів бажаючих взяти участь може стягуватися плата за вхідний квиток, але в розумних межах.
У Німеччині при пошуку роботи дуже велику роль грають знайомства. Роботодавці воліють кандидата, про якого відомо трохи більше, тому кандидату, про якого можна дізнатися тільки з резюме. Хтось знає когось, порекомендував його третій – вакансія закрилася.
Ярмарок дозволяє встановити перший контакт з представником підприємства, розпитати про наявні вакансії, дізнатися, чи є у фірми досвід роботи з іноземцями, прикинути свої шанси на працевлаштування. Але найголовніше і найцінніше – контакти. Тепер, при складанні супровідного листа, можна починати не знеособлено: «Шановні пані та панове…», а згадуючи конкретної людини. Наприклад, «Шановний р-н Манн, під час нашої зустрічі тоді ви сказали, що мої навички можуть бути корисні для вашої фірми…» або «Шановна пані Фрау, під час ярмарку вакансій я спілкувався з паном Манном, і він сказав, що …».
Як пишуть на сайтах з пошуку роботи, це додає шансів на позитивну відповідь.
Що робити на Job Messe
Кілька порад для тих, хто збирається відвідати ярмарок вакансій:
1. Демонструйте здатність до швидкого навчання. Для цього в розмові можна запитати: “А який рівень німецької мінімально необхідний?”, і пояснити, що почали вивчати мову зовсім недавно (2 – 3 місяці), тому просіть вибачення за не дуже хороший рівень. Це може справити враження, німці взагалі завжди радо сприймають іноземців, які намагаються говорити по-німецьки, навіть якщо це їм вдається не зовсім правильно. Роботодавці завжди оцінюють, що їм простіше: взяти іноземця без німецького і навчити мови або брати німця і вчити тому, що вміє мігрант.
2. На стенді підходите до найбільш бадьорого представнику. Це актуально після пари годин ярмарки. На початку дня всі активні, посміхаються, раді поспілкуватися, однак після спілкування з потоком кандидатів, енергія вичерпується. Та й претенденти після розмов з купою рекрутерів стають вичавленими, як лимон. В такі моменти, якщо поспілкуватися з бадьорою людиною, то «батарейка» може трохи підзарядитися, і знову з’являються сили. А якщо потрапити на смертельно втомленого працівника, то він може навпаки, викачати останню енергію. А потрібно бути в тонусі – фірмам потрібні енергійні співробітники!
3. Намагайтеся підходити до найбільш респектабельним представнику компанії – так вище шанс, що ця людина приймає кадрові рішення, або є керівником, особисто займається пошуком співробітників.
4. Перед поїздкою на ярмарок перегляньте список компаній-учасників, вивчіть, чим вони займаються і наскільки їх профіль відповідає вашому. Складіть список фірм, з представниками яких обов’язково потрібно поспілкуватися і на виставці вже планомірно обходьте їх стенди. Якщо залишиться час, для тренування мови спілкуйтеся з іншими підприємствами. Можете заодно і вакансії компаній переглянути, щоб задавати конкретні питання в тому числі й за ним.
5. Якщо в описі стендів вказані контактні дані, можете заздалегідь написати їм по емейлу (або знайти їх профайли у соціальних мережах), що збираєтеся відвідати виставку і поспілкуватися, вказавши приблизний час. Так буде легше увійти в контакт.
6. Обов’язково просіть візитну картку співрозмовника. Якщо візиток не виявиться (а це не рідкість) – записуйте контактні дані.
7. На більшості ярмарків влаштовують безкоштовні консультації «консультантів по кар’єрі» (Karriereberater). Можна отримати поради щодо оформлення резюме, стратегії пошуку роботи тощо. Після таких консультацій можна істотно поліпшити своє резюме. Консультанти часто є співробітниками кадрових агентств і можуть відразу взяти резюме в роботу. Також, найчастіше, на виставці можна зробити безкоштовне фото для резюме. Потрібно уважно вивчати, що пропонують організатори і не соромитися цим користуватися.
8. Якщо резюме вже готове, то роздрукуйте кілька примірників разом з біографією. У разі інтересу від роботодавців можна відразу ж передати їм свій Bewerbung безпосередньо.
Шукати ярмарку можна просто пошуком за ключовими словами Karriere Tag, Job Messe та назва професії або місто, який цікавить.
Ярмарки з величезним числом беруть участь фірм також проходять при університетах для випускників. Проте зазвичай запитань до відвідувачам, що вони тут роблять, адже вони не є студентами, як правило ні в кого не виникає.