Меню Закрити

Робота нянькою в Німеччині

Якщо хтось думає, що бути професійною дитячою доглядальницею Tagesmutter в Німеччині просто, доведеться розчарувати. Кожен, хто бажає заробляти доглядом за дітьми протягом більш ніж 15-ти годин в тиждень або протягом більше трьох місяців в році, зобов’язаний мати Pflegeerlaubnis – дозвіл на заняття цією діяльністю. А щоб його отримати, треба виконати ряд умов, наприклад, пройти теоретичні заняття. За роботу нянькою без дозволу від держави в Німеччині штрафують на суму до 500€! Розглянемо, як стати професійною нянькою в Німеччині у 2023 році.

Нянька в Німеччині

Умови отримання дозволу на роботу Tagesmutter

Няня – це не обов’язково суто жіноча професія. Tagesmutter/Tagesvater в Німеччині стають як жінки, так і чоловіки, хоча представників сильної статі, які обрали собі такий спосіб заробітку, звичайно, менше.

Але найкраще в даній професії це те, що при бажанні Tagesmutter може стати кожен, незалежно від рівня його освіти. Ця професія дуже затребувана в Німеччині з-за хронічної нестачі місць в дитячих садах і прагнення батьків будувати кар’єру. Тому держава розробила цілу програму підтримки освіти для професійних няньок, яка містить не тільки порядок отримання цієї спеціальності, але й істотні податкові послаблення.

Перша та найважливіша умова для майбутніх денних мам і тат” – фізичне здоров’я та адекватність. Адже діти повинні бути не тільки доглянуті і нагодовані, але й отримати достатню увагу і турботу. На це няньці потрібні сили й терпіння.

Крім того, мається на увазі наявність високої мотивації, тому що виховний процес повинен протікати без надання фізичного або психологічного впливу на “клієнтів”. Ті, хто не отримує задоволення від щоденного спілкування з маленькими дітьми, не повинні вибирати собі професію няні. Майбутні професійні “матері” повинні бути комунікабельні і готові до співпраці з батьками, лікарями, педагогами та іншими людьми, які займаються доглядом.

Для професійного виховання маленьких дітей в Німеччині потрібно володіти наступними індивідуальними якостями:

 • фізична і психологічна витривалість;
 • надійність;
 • відповідальність;
 • здатність до організації;
 • здатність до співпраці;
 • врівноваженість;
 • професійні знання.

Як працювати Tagesmutter

Щоб легально займатися доглядом за підростаючим поколінням у Німеччині (Kinderbetreuung), треба звернутися в регіональне відомство у справах молоді – Відомство. Там можна отримати необхідну інформацію, специфічну для даного регіону. Річ у тому, що Kinderbetreuung регулюється не лише на рівні федерального закону положенням восьмої книги Соціального кодексу (SGB VIII) «Піклування над дітьми та молоддю» (Kinder – und Jugendhilfe), але і правилами конкретної землі. В регіонах ці додаткові правила можуть разюче відрізнятися один від одного.

Спочатку потрібно отримати підтвердження профпридатності – Eignungfeststellung. Для цього доведеться пройти одну або кілька співбесід та отримати дозвіл (те саме Pflegeerlaubnis) від Відомство.

Далі належить отримання кваліфікації Tagesmutter і базових знань по догляду за дітьми. Їх можна освоїти на спеціальних навчальних курсах. Курси навчання для няньок у Німеччині тривають кілька тижнів і складаються зі 160 навчальних годин. Протягом цього часу студенти отримують загальні знання про педагогіки і навички догляду, які знадобляться для роботи. У майбутньому планується збільшити час обов’язкових курсів до 300 годин. Більшу частину вартості навчання переймає відомство у справах молоді.

У деяких випадках, при наявності достатньої педагогічної кваліфікації кандидата, Югендамт від проходження курсів може звільнити.

Після успішного проходження курсів та підсумкової атестації, няні видається сертифікат. Дозвіл на догляд за дітьми має термін придатності 5 років. В додаток до нього, необхідно свідоцтво про поведінку (Führungszeugnis) з поліції.

Робота Tagesmutter в Німеччині

Працювати Tagesmutter можна в якості найманого службовця або приватного підприємця. Кваліфікована няня може шукати клієнтів самостійно або ж за допомогою Відомство. Для успіху знадобиться хороший рівень отриманого на курсах освіти і бездоганна репутація.

Стандартний заробіток няньки в Німеччині, при спільній роботі з відомством у справах молоді, що становить 3,7€-5,5€ за дитину на годину, який сплачується державою. Крім цього, 1,5€-2,5€ за годину платять батьки. Якщо працювати без допомоги відомства, можна заробляти й більше.

Маючи на руках сертифікат, можна дбати одночасно максимум про п’ятьох дітей. Тому, хто бажає доглядати за великою кількістю, необхідно додатково педагогічна освіта. Тут Відомство також надає інформацію про можливості перепідготовки і додаткових курсах.

Обладнання дитячих приміщень

Поряд з безпосередніми вимогами до кваліфікації няньки, при догляді за дітьми в Німеччині також враховуються прикладні та організаційні моменти. § 23 SGB VIII регулює обстановку в „відповідних для дітей приміщеннях“ (kindgerechte Räumlichkeiten). Тобто, після всіх кваліфікаційних заходів потрібно подбати про приміщення та облаштувати його відповідним чином. Це означає, що квартира або будинок повинні бути обладнані з урахуванням потреб дітей і пристосовані для їх щоденного перебування. У кімнатах має бути достатньо місця для ігор та відпочинку. Передбачається можливість приготування їжі. При цьому, необхідно забезпечити повну безпеку. На цей рахунок у Німеччині вже кілька років діють досить жорсткі вимоги.

Таким чином у “денної мами” має бути приміщення, в якому:

 • достатньо місця для ігор,
 • стимулююча розвиток обстановка,
 • відповідні ігрові матеріали,
 • безпечні і гігієнічні умови,
 • для маленьких дітей особливо важливо – місце для спокійного сну,
 • можливість ігор і проведення часу на природі, в парку або лісі.

Чиновник з Югендамта обов’язково оглядає приміщення, перевіряє виконання всіх умов і вказує на недоліки.

В деяких землях догляд за дітьми не обов’язково має здійснюватися саме в будинку няньки. Для цієї мети можуть використовуватися будь-які інші обладнані приміщення, які задовольняють всім умовам.

До іграшок пред’являються більш високі вимоги, ніж при особистому використанні. Особлива увага приділяється тому, щоб була достатня кількість іграшок, відповідних віку дитини. Важливе значення мають іграшки, що сприяють ранньому розвитку дітей. Няньці не варто економити цьому!

Податки на доходи Tagesmutter

Доходи від роботи нянькою обкладаються податками, як і будь-яка інша підприємницька діяльність в Німеччині. Також точно треба подавати податкову декларацію і робити відрахування в соціальні страховки, половину з яких переймає Jugendamt, якщо отримувати роботу через це відомство.

Важливими темами у цьому контексті є медичне страхування та страхування від безпорадності (Kranken – und Pflegeversicherung), а також звіти про витрати Betriebkostenabrechnungen. В ході проходження курсів ці моменти теж розглядаються.

Якщо місячний дохід няньки становить менше 355€, то можна залишатися у державній медичній страховці чоловіка, що дозволяє трохи заощадити. При місячному заробітку менше 400€ “денна мати” не повинна сплачувати внески в пенсійний фонд.

Згідно з § 6 Положення про зайнятості (Gewerbeordnung) догляд за дітьми не є комерційною діяльністю, тому повідомлення відповідного відомства (Gewerbeamt) не потрібно. Тобто, по суті, статус Tagesmutter в Німеччині має багато спільного зі статусом вільного працівника, тільки тут мова не про вищу освіту.

Тільки плюсова різниця між витратами та доходами підлягає оподаткуванню! Від доходів дозволено віднімати 300€ на місяць на кожну дитину, який перебував у няньки 40 годин на тиждень. Якщо сумарно за місяць набирається менше 8 годин в день, то величина податкових послаблень пропорційно зменшується.

Резюме

Перш ніж зважитися стати “денної мамою” в Німеччині та займатися Kinderbetreuung, треба усвідомлювати, що це більше, ніж просто робота та догляд за малолітніми людьми. В ідеалі це повинно стати покликанням і велінням серця, бо багато Tagesmütter за кілька років тому прив’язуються до своїх клієнтів, що по суті стають членами сім’ї.

Труднощі роботи нянею в Німеччині: Відео

Також по темі: