Меню Закрити

Страхування від втрати роботи в Німеччині — Arbeitslosengeld 1

В Німеччині існує два типи допомоги для безробітних – Arbeitslosengeld 1 і 2. Часто назви скорочують до ALG 1 і ALG 2. Перший вид — не допомога, а страховка. Державне страхування на випадок втрати роботи в Німеччині у 2024 році обов’язкове, тому просто віднімається із заробітної плати автоматично.

Працівник засмучений через звільнення на допомогу

Два рівні допомоги по безробіттю в Німеччині

Працюючі за наймом зобов’язані платити внески в соціальну страховку Arbeitslosenversicherung, керує якої федеральне трудове агентство в Нюрнберзі. Розмір щомісячної плати – 2,5% німецької брутто зарплати, але половину платить роботодавець.

Держава щорічно визначає Beitragsbemessungsgrenze – величину, після якої внески по соціальному страхуванню перестають рости. На 2019:

 • у землях колишньої НДР 6150€ в місяць або 73800€ на рік
 • у “старих” землях – 6700€ або 80400€

Два з половиною відсотки знімається з доходів не вище зазначених сум. Виплати по ALG1 обмежені за часом.

Другий вид допомоги також відомий як ALG II або Hartz IV. За ним ховається державна мінімальна допомога для бюргерів — громадян Німеччини або іноземців, які здобули право на ПМЖ. Підтримка не обмежується часовими рамками, але зав’язана на суворі умови. Одночасно дві допомоги отримувати не можна.

Допомога для працездатних безробітних ALG I

Первинна грошова підтримка для людей, які втратили роботу, незалежно від громадянства, виявляється кожному, хто на момент звернення за допомогою, за останні 2 роки платив внески мінімум 12 разів.

Іншими словами, щоб отримати право на ALG1, необхідно відпрацювати в Німеччині за наймом 12 місяців — необов’язково поспіль.

Якщо людина позбулась робочого місця, самі собою гроші з неба не посипляться. Доведеться особисто звернутися в Agentur für Arbeit і оголосити себе безробітним. Інакше ніяких виплат не отримати. За законом, працівник зобов’язаний повідомити трудове відомство про розірвання контракту заздалегідь — за 3 місяці до закінчення договору або через 3 дні після повідомлення про звільнення роботодавцем.

Заповнивши формуляр онлайн або надіславши анкету поштою, людина отримує допомогу і статус шукає зайнятість. Розмір розраховується щодо заробітків до звернення за допомогою. Враховуються доходи за попередній рік, федеральна земля, податковий клас і наявність дітей в сім’ї. Грубий підрахунок такий:

 • бездітні – 60% від середньомісячного доходу нетто
 • з дітьми – 67%

Точніше вирахує суму лічильник на сайті німецької біржі праці. Хоча і там в описі зазначено, що йдеться про орієнтовною величиною. Кінцевий розмір визначає чиновник, який обробляє запит.

Тривалість виплат

Тривалість грошової підтримки залежить від кількості внесків до страховку за останні 5 років і від віку того, хто звернувся. Безробітним до 50 років неможливо отримувати ALG1 довше року. Старші Люди вправі розраховувати на підтримку протягом дворічного строку.

Кількість платежів в страховку і час дії при безробітті
Зроблено внесків Доступні місяці на допомозі
12 6
16 8
20 10
24 12
30 (якщо старше 50) 15
36 (> 55 років) 18
48 (після 58 років) 24

Умови отримання Arbeitslosengeld I

Домагання на грошові виплати страховки необхідно підтвердити чотирма важливими пунктами. Вимагається:

 1. не працювати, не мати доходу
 2. особисто зареєструватися на біржі праці
 3. виконати вимоги щодо кількості місячних зборів
 4. реально намагатися знайти роботу, відгукуватися на пропозиції державного агентства з працевлаштування, проходити співбесіди

Однак, існує тонкість у разі іммігрантів.

ALG1 для іноземців

Іммігранти з країн, що потребують обов’язкового дозволу на працю, також мають право отримувати допомогу. Іноземці, які перебувають в Німеччині, повинні мати діючий Aufenthaltserlaubnis або Niederlassungserlaubnis. Продовження виду на проживання може виявитися проблемою для працюючих. Роботи немає — значить, немає і причини перебувати в Німеччині. Але поки ВНЖ діє, мігрантові дається 3 місяці на пошук іншого місця.

Юридично, ALG 1 – не допомога, а страхові виплати. Перебування з будь-яким ВНЖ не перешкоджає отриманню грошей під час безробіття. Але сам статус безробітного накладає обмеження на право залишатися в Німеччині.

Наприклад, людина перебуває в Німеччині по Блакитній Карті для кваліфікованих працівників і отримує повідомлення про звільнення. Якщо на момент закінчення контракту виплачено 12 внесків, іммігрант реєструється безробітним і розраховує на грошову допомогу. Проте, закон про перебування іноземних громадян в Німеччині зобов’язує повідомити про втрату робочого місця також відомство у справах іноземців і знайти роботу протягом трьох місяців — інакше ВНЖ анулюється. Виходить, право на пів року виплат зароблено, але скористатися ним довше тримісячного періоду не вийде.

Допомога по безробіттю для підприємців

Обов’язковими внески є тільки для найманих службовців. Підприємці звільнені від плати збору. Але самозайнятою і бізнесменам дозволяється добровільно застрахуватися в державній системі страхування від безробіття. Підприємець має право вступити в страховку, якщо:

 • працював та сплачував внески 12 разів за останні 24 місяці
 • підприємницька діяльність триває не більше трьох місяців

Умови підходять для працівників, які вирішили стати бізнесменами, але побоюються опинитися в мінусі за підсумками реалізації бізнес-проектів і опинитися на межі розорення. Право на Arbeitslosengeld дозволяє дати задню, закрити справу і знову встати в ряди шукають заробіток.

Місячна вартість добровільного страхування від безробіття:

 • Самозайнятість
  • Захід – 77,87€
  • Схід – 71,75€
 • Засновник фірми
  • Захід – 38,94€
  • Схід – 35,88€

Бізнес паралельно роботі

Працівники, які займалися підприємництвом паралельно основній роботі в Німеччині, стоять осібно. З них стягують внески лише з основної зайнятості. Тому, прибуток від підробки виключається з розрахунку розміру виплат. Опинившись безробітним, працюючий-підприємець залишається у програші. Доходи від паралельного підприємництва віднімаються з ALG.

Якщо підприємець зареєстрував паралельну зайнятість – Nebentätigkeit – за півтора року до звернення за допомогою, вирахування не відбувається!

На тиждень отримують гроші дозволяється додаткова підприємницька активність не більше 15 годин. Інакше діяльність визначається як основна, і виплати припиняються.

Блокування виплат за ALG 1

Відомство з працевлаштування має право заблокувати виплати, якщо безробітний прагне використовувати систему страхування неналежним чином. Мета держави — захист працівника від раптової втрати робочого місця, а не плекання одержувачів допомоги.

Робота в якості покарання — рідкість, тепер людей карають безробіттям — німецький філософ Манфред Хинріх

Тривалість припинення залежить від проступку. Мінімальне покарання – 4 тижні без грошей, максимальна – 12 тижнів. На час заморожування виплат лічильник знаходження без зайнятості тікає далі. Зупинка ALG означає для безробітного скорочення часу підтримки.

Призупинення можлива, якщо працівник:

 • звільнився за власним бажанням
 • несвоєчасно повідомив держагентство по працевлаштуванню про припинення робочого контракту
 • робив саботаж з метою домогтися звільнення, спеціально порушував трудовий договір
 • ігнорував запропоновані варіанти працевлаштування
 • не докладав зусиль у пошуку роботодавця
 • відмовився переучуватися або підвищувати кваліфікацію після офіційного попередження про наслідки
 • не відгукнувся на запрошення прийти у філію біржі праці для розмови з чиновником

Причин посваритися з відомством виплачують допомогу предостатньо. Безробітний зобов’язаний слідувати інструкціям і активно спілкуватися з наданими консультантом, щоб скоротити перебування в статусі такої, що шукає роботу. Інакше можна нарватися на бан.

Чиновники враховують різні фактори, не тільки на користь скарбниці. Наприклад, у Німеччині сотні тисяч пар живуть «на відстані». Якщо працівник звільняється у зв’язку з переїздом до партнера, йому належить допомога по безробіттю з моменту звернення. Необов’язково бути в офіційних відносинах. Щоб з’їхатися, багатьом доводиться звільнятися з роботи. Прагнення до спільного життя вважається поважною причиною для звільнення.

Отримувати допомогу з першого дня безробіття в Німеччині дозволяється переїхали до партнера які звільнилися.

Завершення допомоги

Одержувач зобов’язаний повідомити, що знайшов зайнятість. Неважливо, робочий контракт або перехід у статус приватного підприємця – доходи необхідно негайно зареєструвати.

Німецькі центри зайнятості має право затребувати видану допомогу назад. Наприклад, якщо безробітний знайшов роботу і вчасно не повідомив. Або якщо отримує підтримку офіційно оформив шлюб жителем Німеччини, що має дохід. Також доведеться повернути гроші, якщо виявилося, що права просити про допомогу не було спочатку.

Коли призову до повернення грошей виявляється недостатньо, доводиться вдаватися до судового розгляду з подальшим стягненням через судових приставів.

Повернення допомоги в Німеччині

Німецькі регіональні центри пошуку роботи у 18 році потребували повернення допомоги в 6 мільйонів випадків.

Приватне додаткове страхування на випадок втрати роботи

У Німеччині величезна кількість страховок. Застрахувати ризик зниження доходу в разі звільнення – шикарна ідея! Приватне страхування від безробіття – Private Arbeitslosenversicherung – покриває залишок між поточною нетто-зарплатою працівника і потенційними виплатами державного первинного допомоги.

Наприклад, чистих дохід сімейного службовця з дітьми – 2400€. ALG1 складе приблизно 1600€. Приватне страхування “закриває” дельту в 800€. Вартість залежить від суми, яку потрібно застрахувати. Внесок у 20 разів менше різниці між допомогою і нетто получкою. Наприклад, 50€ на місяць коштує покриття на 1000€.

Комбінуючи державну і приватну страховки, бюргер позбавляє себе від переживань з приводу раптового скорочення або звільнення. Укладайте приватну ALV, якщо ситуація передбачає довгий термін пошуку нового місця – менеджерські позиції, неповна зайнятість тощо. А зменшення заробітків призведе до прострочення платежів, наприклад, за іпотекою або за оренду житла.

Умови укладення приватної страховки

 • прописка в Німеччині
 • працює невідомо нічого про передбачуване закінчення контракту
 • зарплата чистими > 1000€
 • зайнятість понад 15 годин в тиждень
 • вік 18-60
 • сума покриття – 100-1500€

Контракт укладається на 1-3 роки. Оплата внесків щомісяця або щорічно. Не можна підписати контракт зі страховкою перебуваючи на випробувальному терміні або в ході отримання середньої професійної освіти Ausbildung. Не покривається випадок, коли чоловік залишився без роботи після закінчення строкового контракту.

Виплати по приватному страхуванню безробіття

Перший транш можливий через три місяці – фірми виключають ризик шахрайства.

Інші умови:

 • застрахований зобов’язаний офіційно оформитися як безробітний на трудовий біржі
 • виконані вимоги до отримання ALG I

Максимальний термін отримання грошових коштів – 21 місяць.

Допомога по безробіттю в Німеччині (Arbeitslosengeld): Відео

Також по темі: