Меню Закрити

Мінімальна зарплата в Німеччині

У Німеччині мінімальна заробітна плата визначається не щомісячним доходом, а погодинним. У 2023 році працівник німецької фірми отримує мінімум 9,35€ за годину, а до липня 22 року планується підвищення до 10,45 євро. При стандартному робочому тижні в сорок годин і двадцяти двох робочих днях в місяць, мінімальна німецька зарплата складе 1645,60€. Але не всі бюргери працюють 8 годин в день.

Мінімальна зарплата в Німеччині 2020

Закон про мінімальну зарплату в Німеччині

Законодавчо, обмеження на нижній поріг годинної заробітної плати ввели з січня 2015 року, прийнявши Mindestlohngesetz – скорочено MiLoG. Раніше нічого подібного у Німеччині не було і для багатьох роботодавців таке нововведення стало справжнім авралом.

Німецькі роботодавці ведуть звітність, де по годинах розписаний графік кожного працівника. Записи зберігаються протягом двох років і можуть у будь-який момент піддатися перевірці з боку відповідального за виконання закону відомства – митницею – Zoll.

Контроль за трудогодинами довірили митникам, оскільки вони раніше відповідали за нелегальну зайнятість. Штат відділу Finanzkontrolle Schwarzarbeit – FKS (фінансовий контроль за нелегальною зайнятістю) становить 6700 чиновників – 20% від загального числа працівників митниці.

Крім загального рівня існують більш високі мінімуми для певних сфер діяльності. Регулюються ліміти на земельному рівні, але нижче федерального бути не можуть.

Приклади мінімальної оплати за бранчам
Діяльність Мінімалка в годину
Педагог 16,19€
Педагог з дипломом бакалавра 16,39€
Електрик 11,90€
Покрівельник без кваліфікації 12,40€
Покрівельник-підмайстер 13,60€
Прибиральник в офісі 10,80€ Захід і 10,55€ Схід
Чистильник фасадів 14,10€ Захід і 13,50€ Схід
Інкасатор 14,42€-18€ в різних землях
Догляд за хворими і літніми 11,35€ Захід і 10,85€ Схід

Хто отримує менше мінімальної зарплати у Німеччині

Під закон потрапляють наймані працівники старше 18 років. Якщо робочий молодший, він може наполягати на отриманні мінімалки тільки якщо вже закінчив професійне навчання і працює за фахом.

  • Наймані працівники до 18 років, якщо ще не отримали професію.
  • Практиканти з терміном роботи не менше трьох місяців, або працюють на обов’язковому для одержання диплома терміні (Pflichtpraktikum).
  • Ті, хто просидів більше року на посібнику, в перші півроку на новій роботі можуть отримувати менше мінімалки.
  • Одержують середню-спеціальну освіту за системою Ausbildung – робота + теорія.
  • Волонтери і добровольці, які проходять соціальний рік у Німеччині.
  • Безробітні, які довго не могли знайти роботу, та їх змусили попрацювати в цілях підвищення мотивації до пошуку за 1 євро на годину – так, є в Німеччині й таке.
  • Підприємці або працюють з дому за наймом

Що робити, якщо не платять мінімалку

Сказати, що німецька митниця без наснаги сприйняла нову область контролю – не сказати нічого. Ловити працюють “по-чорному” – це одне, а підраховувати години роботи кожного працівника на будівництві або в готелі – зовсім інше. У 2015 із 43-х мільйонів євро штрафів від митниці, за недотримання мінімальної оплати праці було виписано лише 200000€.

Але, контрольне відомство існує, а значить і скаржитися доведеться туди. Митне управління навіть пропонує телефон гарячої лінії, куди слід звертатися як анонімно, так і персонально з понеділка по четвер з 8 ранку до 8 вечора – 03060280028.

До порушників закон суворий. Максимальний штраф за несплату мінімальної зарплати у Німеччині сягає півмільйона євро! При цьому, покарання від 2500€ може призвести до заборони фірмі вести справи в бранчі, де знайдено порушення. Штрафи вище 200€ вносяться в спеціальний реєстр, щоб окремо карати рецидивістів.

Постраждати може не тільки підприємець. Якщо працівник приховує факт отримання зарплати нижче мінімального рівня і не допомагає перевіряючим, відповідальність торкнеться і його.

Мінімальна оплата праці та реальність

Критика на адресу закону, способи контролю за виконанням і зв’язком з реальним станом справ постійно публікується в пресі. Німецький інтернет повний статей із заголовками “десять (підлозі)легальних способів обійти Mindestlohn”. Ентузіазм з приводу запровадження заходів, покликаних облагородити експлуатацію людини людиною в Німеччині, крім політиків, палають небагато.

Нашого сина вже який рік возить в школу сімейна пара, яка підробляє цим способом за Minijob. За їх словами, з введенням закону змінилося мало. Отримувати вони більше не стали, графік роботи не змінився, а чого там шеф у звітності махлює їм невідомо, та й знать не хочеться. Претендентів на такі робочі місця греблю гати, ризикувати конфліктом з начальством вони не бажають.

І так по всій Німеччині. Так, офіційно діє закон. Контролююче відомство проводить перевірки, накладає штрафи. Але зловити когось за руку складно, а якщо і зловили – збиток зазвичай невеликий.

Перевіряючий знайшов порушення

Через роки після прийняття закону про мінімальну заробітну плату, німецькі роботодавці продовжують потрапляти на порушення.

Формула розрахунку штрафу така: 2 * доведений розмір недоплати + 30%. Припустимо, FKS вдалося довести, що роботодавець платив на 1 євро на годину менше протягом місяця. Припустимо, чоловік працював 60 годин на місяць, щоб отримувати зарплату 450€ по пільгах від Minijob. Ну, заплатить роботодавець 146€ штраф – нісенітниця, навіть не внесуть до реєстру порушень фірми.

Звичайно, серйозно порушують небагато, а якщо вже і порушують, чого розмінюватися на дрібниці з цими годинами? Простіше тоді вже “по-чорному” найняти когось, та й все.

Найбільші проблеми з виконанням закону про мінімальну оплату праці мають малі підприємства. Особливо грішать цим готелі. Найменше порушників і промисловому та енергетичному секторах.

Але політики сподіваються, що поступово, з часом, положення справ зміниться. Роботодавці звикнуть, працівники “зрозуміють фішку”, митниця знайде спосіб контролювати жорсткіше.

Згідно з дослідженням інституту економіки і соціології – Wirtschafts – und Sozialwissenschaftliches Institut, Німеччина рівня мінімальної оплати праці відстає від багатьох західноєвропейських країн.

Заробітні плати в Німеччині: Відео

Також по темі: