Меню Закрити

Arbeitslosengeld 2 — основна підтримка безробітних у Німеччині

4 мільйони осіб отримують допомогу Hartz IV в Німеччині у 2024 році. Це неофіційна назва базового допомоги по безробіттю другого рівня. Офіційно допомога називається Arbeitslosengeld II, також застосовуються Arbeitslosengeld 2, ALG II, ALG 2.

Одержувачі допомоги по безробіттю в Jobcenter

Право на ALG-2

На початку 2000-х німецький менеджер Volkswagen Пітер Хартц керував розробкою концепції реформ соціальних законів. Частина IV сформульованих пропозицій стосувалася виплати базової підтримки опинилися довгий час без роботи. Звідси допомога в народі прозвали Хартц-4. Безробітні працездатні жителі Німеччини спочатку має право отримувати страхові виплати ALG 1, якщо пропрацювали хоча б 12 місяців з останніх 24. Якщо право на перший рівень допомоги не зароблено або закінчилося, а робота не знайдена, дозволяється подати на ALG2.

«Фінансова допомога – не бідність, це наша відповідь бідності» (міністр охорони здоров’я Німеччини Йенс Шпан).

Допомога надається працездатним малозабезпеченим жителям Німеччини, не забезпечує самостійно мінімальне фінансове благополуччя собі та родині.

Працездатність визначається умовами:

 • Людина в змозі працювати мінімум 3 години в день.
 • Старше 15 років.
 • Молодший німецького пенсійного віку 65-67.

Також допомогу отримують неповнолітні діти, які живуть батьками, які одержують ALG II. Для оформлення допомоги працездатні безробітні подають запит в локальний Jobcenter — біржу праці. Формуляри доступні для скачування на сайті джобцентра. Первинне заяву про необхідність допомоги дозволяється подавати без формуляра.

Непрацездатні бюргери звертаються в Sozialamt за соціальною допомогою Sozialgeld. Після подачі антрага незаможний зобов’язаний прийти на прийом на біржу праці. Після подачі заяви чиновник, відповідальний за обробку — Sachbearbeiter, запрошує шукає допомоги на співбесіду. Подальший процес триває кілька місяців. При позитивному рішенні підтримка починається заднім числом з першого дня місяця, коли подано запит.

Не отримують підтримки:

 • Повнолітні студенти, школярі та інші учні — вони не вважаються шукають роботу.
 • Громадяни ЄС, які проживають в країні менше 5 років, якщо пропрацювали в Німеччині менше року.
 • Громадяни інших країн, якщо не мають посвідки на проживання, що передбачає перебування в Німеччині незалежно від достатку.

Потребує спільнота — Bedarfsgemeinschaft

Прямі родичі безробітного, які спільно проживають, також вважаються такими, що потребують підтримки, якщо їх фінансовий стан залежить від доходів глави сім’ї.

Розрізняють спільне проживання і роздільне ведення домашнього господарства. Якщо дорослі люди й діти живуть разом, але незалежно один від одного у фінансовому плані, вони не утворюють спільноту з точки зору закону.

В сім’ю безробітного включаються:

 • сам подає заяву на підтримку;
 • чоловік або партнер, якщо спільне ведення господарства триває більше року;
 • діти до 25 років не перебувають у шлюбі, не мають власних доходів;
 • батьки досягли пенсійного віку.

При розрахунку розміру допомоги враховуються доходи кожного з членів сім’ї, які включаються в співтовариство. Двоє дорослих, які живуть разом, отримують 90% допомоги, а не всю суму.

Підрахунок грошової частини Hartz-4

Грошова складова підтримки малозабезпечених і безробітних у Німеччині не найважливіша.

Розмір допомоги ALG2

Конкретну суму в євро без розгляду індивідуальної ситуації назвати неможливо. Допомога малозабезпеченим, безробітним складається з декількох складових:

 • Грошова підтримка відповідно до рівня Regelsatz.
 • Оплата відповідного нормі житла та опалення.
 • Перейняття збору державної медичної страховки або частини внеску у приватну страхову касу.
 • Необхідна додаткова підтримка.

Regelsatz

Потребує потрапляє в одну з 6 категорій, згідно з якою виплачується грошова підтримка. Регулярно проводиться коригування базових ставок допомоги на основі «змішаного індексу». Індекс на 70% залежить від зростання цін на товари та послуги та на 30% від середньої зарплати в Німеччині.

Наступне підвищення виплат за ALG II заплановано на січень.

Підвищення допомоги Hartz IV
Категорія одержувача соціальної допомоги 2024 2020
1. Самотні повнолітні 439 € 432 €
2. Дорослі, які проживають у співтоваристві 394 € 389 €
3. Інваліди, які перебувають в установі по догляду 351 € 345 €
4. Підлітки з 14 до 17 367 € 328 €
5. Діти з 6 до 13 308 € 308 €
6. Діти до 5 років 278 € 250 €

Виплати обходяться німецьким платникам податків в 40 мільярдів євро в рік. Грошова частина Hartz-4 призначена для забезпечення гідного існування в Німеччині. Виплата призначена для задоволення мінімальних людських потреб.

Розподіл за статтями витрат передбачається такий:

Розподіл грошової частини підтримки безробітних потребам
Потреба Частка
Їжа, безалкогольні напої 34,86%
Розваги 9,59%
Інтернет та телефон 8,94%
Одяг, взуття 8,76%
Утримання житла, електрика 8,87%
Меблі, побутова техніка 6,16%
Інші товари та послуги 7,93%
Транспорт 8,33%
Гігієна 3,8%
Відпочинок 2,49%
Освіта 0,26%

Для отримання грошей безробітний зобов’язаний відкрити рахунок в німецькому банку. Сума переводиться щомісяця. Контролю, на що конкретно витрачаються кошти, у звичайному випадку не ведеться.

Додаткові виплати за Mehrbedarf

Певним категоріям безробітних дозволяється подавати запит на оплату інших важливих потреб. Розмір надбавки до виплати обмежується Regelsatz. Одержувач допомоги має право розраховувати максимум на подвоєння виплат, незалежно від фактичних витрат.

Щоб біржа праці виплатила гроші, доведеться подати заяву та заповнити анкету.

Вагітні

Безробітні жінки отримують добавку 17% з 13 тижня вагітності в Німеччині. Jobcenter вимагає пред’явити довідку від лікаря або акушера.

Право на надбавку з’являється з закінченням 12 тижні і закінчується після пологів. Потім батьки вправі включити новонародженого в число нужденних.

Батьки-одинаки

Самотні батьки в Німеччині перебувають на допомогу по безробіттю мають право запросити надбавку 36-60%.

Надбавка Hartz IV для батьків-одинаків
Діти Добавка до допомоги
Один до 7 років 36%
Один старше 7 12%
Двоє 16 36%
Двоє, але один або обидва старше 16 24%
Троє 36%
Четверо 48%
П’ятеро і більше 60%

Додаткова допомога видається, якщо:

 • дитина живе разом з батьком,
 • батько або мати самотужки піклуються про дитину.

За повнолітніх дітей доплати немає.

Нецентралізоване нагрівання води

Якщо у житло отримувача допомоги для підігріву води використовується внутрішній нагрівач, наприклад, бойлер, дозволяється просити невелику надбавку у компенсацію підвищених витрат.

Доплата нараховується у відсотках від регулярного допомоги і залежить від віку.

Доплата за децентралізований нагрівання води
Regelsatz Надбавка
1-3 2,3%
4 1,4%
5 1,2%
6 0,8%

Чиновники перевіряють фактичну витрату і середній по місту. Позитивне рішення можливо тільки коли витрати вище середнього.

Особливе харчування при хронічних захворюваннях

Деякі хвороби загострюються або загрожують смертю, якщо не дотримувати певну дієту. Наприклад, непереносимість глютену має на увазі заборону на звичайні борошняні продукти. Якщо лікар зробить медичний висновок про необхідність дотримання дієти, що призводить до підвищення витрат на їжу, одержувач допомоги може просити надбавку.

В середньому збільшення виплат на спеціальне харчування становить 10-20%.

Інваліди

Працездатним інвалідам, які беруть участь у програмах по освіті та адаптації, належить надбавка до 35%. Головна умова підвищення виплат, що після навчання або освоєння нових навичок інвалід отримає більше шансів знайти роботу.

Непрацездатні інваліди з позначкою “G” (Gehbehinderung) у посвідченні отримують добавку 17%.

Оплата житла

Одержувачам ALG2 забезпечують проживання, оплачуючи оренду житла і комунальні послуги крім контракту на електрику.

Житло оплачується безпосередньо від Jobcenter орендодавцю. Рідше гроші на оренду видаються на руки безробітному.

Перед прийняттям рішення чиновник звіряє відповідність параметрів житла нормам соціальної підтримки. Норми оплати квартири для безробітних встановлюються на рівні міста чи регіону. Федеральних німецьких стандартів немає. Основні параметри: житлова площа на людину і середня ціна за оренду квадратного метра в місті.

Якщо чиновник визнає розміри квартири або вартість проживання не відповідають нормам, підтримки відмовляється повністю або частково. Безробітного примушують шукати більш відповідну квартиру.

В останні роки нерухомість у Німеччині швидко дорожчає. А відомства не поспішають переглядати нормативи. Оперуючи даними про вартість оренди у місті 2-3-річної давнини, бюрократія часто виносить відмови не дивлячись на реальність. Відсутність житла, що відповідає соціальним нормам — одна з найголовніших проблем Німеччини.

По площі стандартним вважається 50 м² на 1 людину плюс 15 м² на кожну наступну особу в родині. Новонароджені не вважаються. Наприклад, сім’я з 4 осіб може розраховувати на оплату від Jobcenter, якщо знайде квартиру площею до 50 + 15*3 = 95 квадратних метрів. Норми по площі більш адекватні. Тому для людей, які втратили роботу при пошуку оренди житла в Німеччині важливіше дивитися на допустиму ціну, ніж на розмір квартири.

Кауцион

Зазвичай заставу при оренді житла в Німеччині виплачується біржею праці у вигляді безвідсоткової позики. Потім, поки кредит не погашений, від виплат віднімається 10%.

При наявності власних коштів в отримувача допомоги, Jobcenter змусить внести заставу з особистих грошей.

Власна нерухомість

Якщо втратив роботу проживає у власному житлі, необхідно, щоб біржа праці визнала нерухомість підходящою. Власнику дорогого будинку не допоможуть. Допомога сплачується тільки малозабезпеченим і потребують державної підтримки.

Коли мова про відповідне житло, Jobcenter переймає частина витрат на утримання нерухомості:

 • відсотки по іпотеці, але не внесок в тіло кредиту,
 • податок на володіння,
 • витрати на комунальні послуги,
 • внески за страхуванням споруди.

Норми відповідності приватної нерухомості статусом одержувача ALG II визначаються локально і рішення приймається індивідуально.

Первинне облаштування — Erstausstattung

Люди, які знаходяться на допомозі, вправі запросити додаткові гроші на обстановку для нового житла при першому переїзді.

Типові випадки:

 • Переїзд в Німеччину по лінії пізніх переселенців або єврейських іммігрантів.
 • Повнолітня безробітна дитина переїжджає з батьківського дому.
 • У родині очікується поповнення і потрібно обладнати дитячу кімнату.
 • Розлучення і з’їзд з попереднього місця проживання.
 • Вихід з в’язниці.
 • Повернення до нормального життя після періоду бродяжництва.
 • Зміна житла з дозволу Jobcenter.

Величина підтримки на облаштування залежить від конкретного випадку. Безробітний пред’являє докази понесених витрат, наприклад, чеки за покупку меблів, побутової техніки, кухонних обстановки. Чиновник підтверджує правомірність претензій на компенсацію. Не можна розраховувати на відшкодування необґрунтовано дорогих покупок.

Дозволяється домовлятися про витрати на в’їзд у квартиру заздалегідь. Одержувач підтримки показує, що хоче придбати, а чиновник гарантує оплату або видає гроші на руки. У середньому обґрунтованими вважаються витрати на рівні 1000 євро на дорослого.

Доходи безробітного

Підтримка тим, хто шукає роботу в Німеччині надається тільки малозабезпеченим бюргерам. Після подачі заяви перевіряються доходи і капітал, що претендує на допомогу і проживають з ним в одному домогосподарстві членів сім’ї.

Як доходи зараховуються:

 • Заробітна плата.
 • Прибуток від підприємництва.
 • Допомога по догляду за дитиною Elterngeld.
 • Дитяча допомога на дитину.
 • Відсотки від капіталовкладень.
 • Здача в оренду нерухомості або майна.
 • Отримання аліментів на дитину.
 • Пенсійні виплати.
 • Повернення податків після подання податкової декларації в Німеччині.
 • Перерахунок оплати за електроенергію.

Не вважаються доходом:

 • Виплати по Hartz-4.
 • Підтримка біржі праці на навчання.
 • Базова пенсія Grundrente.
 • Пенсії або допомоги виплачуються по інвалідності.
 • Заробіток менше 10€ в місяць.

При заповненні запиту необхідно вказати всі джерела прибутку, навіть якщо вони не потрапляють під визначення доходу. Приховування заробітків карається позбавленням підтримки і поверненням неправомірно виплачених коштів.

Наявність доходу в сім’ї не є перешкодою для оформлення допомоги ALG2. Але суттєва частина заробітку віднімається з розміру допомоги.

Відрахування із грошової частини підтримки розраховується виходячи з брутто доходів.

 1. Спочатку віднімається 100 €.
 2. Із суми між 100,01 € 1000 € віднімається 20%.
 3. Від 1000,01 € до 1200 € знімається 10%. Ліміт 1200€ збільшується до 1500€, якщо в сім’ї є неповнолітні діти.
 4. Підсумок віднімається від допомоги.

Приклад для Minijob

У Німеччині існують податкові послаблення для мінімальної зайнятості Minijob з зарплатою до 450 €. Якщо одержувач підтримки Хартц-4 влаштувався на мініджоб, сума на яку знижується допомога розраховується так:

 1. Брутто дохід 450 €
 2. Віднімається перші 100 €, залишається 350 €
 3. Від 350 € віднімається 20% — 70 €.
 4. На отриманий залишок 280 € знижуються виплати за ALG II.

У підсумку безробітний з мінімальною зайнятістю отримає зарплату 450 € і знижену на 280 € допомогу. Реальний дохід підвищиться на 450€ – 280€ = 170€. Виходить, втрачає сенс робота з оплатою нижче розміру допомоги плюс вартість проживання.

З іншого боку, якщо житель Німеччини працює і заробітку не вистачає на сім’ю до прожиткового мінімуму Regelsatz, можна розцінювати допомога по ALG 2 як додаткову підтримку.

Майно безробітного

Шукає підтримки зобов’язаний використовувати особистий капітал для самозабезпечення, перш ніж оформляти допомогу. Чиновники обчислюють цінність власності подає заяву, а також проживають разом з безробітним членів сім’ї. Встановлені ліміти грошового еквівалента майна, яке не заважає отриманню допомоги — 150€ за рік життя. Для дорослих встановлюється верхня межа на рівні 9750€-10050€. Для неповнолітніх ліміт нижче — 3100€.

Як цінне майно розглядається все, що подає заяву може використовувати, продати або здати в оренду:

 • грошові накопичення;
 • готівку;
 • нерухомість;
 • цінні папери.

Пенсійні накопичення дорослих дозволяється оформити як забезпечення старості. Ліміт визначається віком помноженим на 750€. Максимум залежить від року народження.

Максимальні ліміти вільного від обліку особистого майна одержувачів Hartz IV
Дата народження Основний На старість
до 01.01.1958 9750€ 48750€
після 31.12.1957 9900€ 49500€
після 31.12.1963 10050€ 50250€
Діти до 18 3100€

Особистий автомобіль або мотоцикл дозволяється залишити і не вважати, як цінність, якщо на момент подачі заяви оціночна вартість становить менше 7500€. Власне житло, яке використовується для проживання особисто, не вважається, якщо площа не перевищує стандартних норм.

Допустима площа власного житла
Людей в сім’ї Квартира м² Будинок м²
1-2 80 90
3 100 110
За кожного наступного члена сім’ї +20 +20

Однак, норми не жорсткі. Залежно від конкретної життєвої ситуації допускається збільшення дозволеної площі.

Особисто використовувані ділянки землі не враховуються до площі:

 • 500 м² в місті;
 • 800 м² у сільській місцевості.

Якщо капітал безробітного варто більше встановленого рівня, чиновник біржі праці попросить спочатку “проїсти” накопичення.

Зобов’язання отримую допомогу

Безробітний зобов’язаний докладати всі можливі зусилля для пошуку роботи в Німеччині. Для підвищення шансів на ринку праці може знадобитися перенавчання, вивчення німецької мови, інші способи придбання затребуваною кваліфікації. Відмова від запропонованих вакансій або заходів з підвищення попиту призводить до скорочення або скасування підтримки.

Друга важлива складова обов’язків безробітного — повідомляти про зміну фінансової ситуації. Потрібно повідомляти навіть про грошові подарунки загальною сумою понад 50€ на рік. Чиновник має право скоротити виплати за пропуск прийому в Jobcenter. Хвороби, що перешкоджають пошуку зайнятості, підтверджуються лікарем. Неявка на лікарський або психологічне обстеження, призначений біржею праці, призводить до санкцій.

Повторні помилки караються суворіше, аж до довгострокового або постійного припинення допомоги. Але суворі стягнення накладаються після неодноразових попереджень. Накладені санкції дозволяється оскаржити письмово протягом місяця після отримання.

Тимчасовий від’їзд

Отримувач допомоги зобов’язаний постійно шукати роботу або виконувати призначений план підвищення кваліфікації. Тому безробітному забороняється відсутній за місцем проживання без поважної причини. За законом допускається від’їзд на 21 календарний день у році за погодженням з Jobcenter. Біржа праці письмово дозволяє тимчасову відсутність і перерву в пошуках зайнятості.

Для отримання права на від’їзд необхідно подати заяву за 7 днів до початку поїздки. Чиновник переконується, що відсутність не зашкодить поточного плану підвищення кваліфікації. Якщо життєва ситуація вимагає перерви більше трьох тижнів, за погодженням з Jobcenter це можливо. Але за період між третьою та шостою тижнем грошова частина підтримки не сплачується. Відсутність понад 6 тижнів повністю скасовує право на допомогу під час від’їзду.

Від’їзд без дозволу означає позбавлення грошей за період відсутності та наступні санкції.

Після повернення безробітний зобов’язаний доповісти про прибуття. Чиновник вправі змусити отримую допомогу прийти особисто. За несвоєчасне або пропущений доповідь накладається штраф 10% від виплат. Санкцій за недозволене вибуття піддаються тільки працездатні безробітні.

1-Euro-Job — добровільно-примусова зайнятість

Як захід щодо інтеграції людини у трудовий ринок Jobcenter вправі призначити працетерапію. В народі таку зайнятість прозвали “робота за 1 євро”. Примусова праця оплачується за таксою 1-2€ на годину, що значно менше мінімальної зарплати у Німеччині. Міра застосовується до довгостроковим безробітним, які 2-3 роки отримують допомогу по Hartz-4 та не мають іншої зайнятості. Тривалість 1-Euro-Job максимум 36 місяців до 5 років.

Якщо отримує допомогу відмовляється працювати без поважних причин, застосовуються санкції. Тому відмовитися у стандартному випадку не можна. Вакансії на підробіток надсилають німецькі роботодавці. Зайнятість не передбачає наявність кваліфікації або особливих навичок. Робота повинна підходити людині, який пару років просидів удома.

Приклади вакансій для трудотерапії:

 • Прибирання вулиць та парків.
 • Вивіз сміття.
 • Стрижка трави і кущів, догляд за газонами на міських територіях.
 • Допомога в догляді за хворими, дітьми та старими.

Мета примусової зайнятості — не дати безробітному засидітися будинку, виробити звичку регулярно працювати, встановити соціальні контакти. Тому винагороду не називають зарплатою. Гроші за “1-євро-роботу” покликані компенсувати збільшені витрати і не віднімаються від допомоги. А можливість попрацювати надається безкоштовно.

Умови роботи, крім оплати, нічим від звичайної зайнятості не відрізняються. Відпустку розраховується за формулою 2 дні за відпрацьований місяць. Але відпускні не сплачуються.

Робочий час становить 15-30 годин на тиждень. Більше 30 не можна, оскільки у безробітного повинна залишатися можливість шукати реальну роботу. Зайнятість менше 15 годин залишає людину в статусі “не працює”. Німецькі чиновники воліють не упускати шансу поліпшити німецьку статистику безробіття і поповнити колонку “частково зайняті”.

Допускається робота у вихідні і свята, якщо на підприємстві звичайні службовці теж трудяться в неробочі дні. Після 12 місяців трудотерапії слід перерву. Одержувач Hartz-IV переосмислює ситуацію і знаходить нормальну роботу. Інакше через рік його чекає новий період примусової зайнятості.

Допомога по безробіттю в Німеччині: Відео

Також по темі: