Меню Закрити

Батьківська фінансова допомога Elterngeld у Німеччині

У Німеччині платять батьківські гроші Elterngeld у 2024 році, якщо мама або тато залишили роботу, щоб сидіти з дитиною в перший рік його життя. Ціль допомоги — дозволити працюючим батькам піти у декретну відпустку, щоб частково або повністю присвятити себе догляду за дитиною, не втративши засобів до існування. Грошова підтримка допомагає зберегти фінансове благополуччя сім’ї.

Формуляр на батьківські гроші в Німеччині

Варіанти Elterngeld

Право на мінімальну батьківську допомогу 300 € мають також жителі Німеччини, які не отримували доходу до народження дитини, наприклад, студенти. Переривати навчання для отримання допомоги не потрібно.

Батьківське отримують допомогу з народження дитини. Гроші виплачуються щомісяця.

Існує три варіанти отримання підтримки:

 1. Базова — Basiselterngeld.
 2. Розширена — ElterngeldPlus.
 3. Партнерський бонус — Partnerschaftsbonus.

Ці варіанти комбінуються. Розмір допомоги та тривалість виплат залежить від обраного варіанту та особистої життєвої ситуації.

Строки виплати батьківських грошей

Отримувати базову батьківську допомогу можна в перший рік життя дитини. Якщо мати та батько подають заяву на базову допомогу і один з них працює, виплата продовжується до 14 місяців. Ці 2 додаткових виплати називаються партнерським бонусом. Батьки-одинаки в Німеччині отримують партнерську добавку “даром”. Якщо батьки в розлученні, мінімум 12 місяців дістаються завжди того, з ким живе дитина. Простіше кажучи, матері.

Отримувати базову допомогу дозволяється разом, один за іншим або поперемінно. Батько і мати самі вирішують, кому і коли брати виплати.

Розширений варіант виплачується два рази довше, ніж базовий, але сума у два рази менше. Сума у підсумку та ж, але поділяється не на 12-14, а на 24-28. Термін партнерського бонусу при ElterngeldPlus теж подвоюється.

Існують наступні обмеження:

 • Базові гроші отримують лише перші 14 місяців життя дитини.
 • Після допускається тільки ElterngeldPlus.
 • Не можна переривати отримання допомоги після основного терміну. Якщо через рік і 2 місяці після пологів жоден з батьків не отримував грошей, право на допомогу втрачається, навіть якщо не виплачено повністю.
 • Час, коли мати дитини отримує допомогу по вагітності та пологах Mutterschaftsgeld, вважаються місяцями, коли вона отримує базову батьківську допомогу. Не має значення, мама подавала заяву чи ні. В цей період вона не може отримувати ElterngeldPlus або партнерський бонус. А ось батько може вибрати, який варіант батьківського допомоги він хоче отримувати.

Приклад. Мати отримує базову підтримку перші 4 місяці життя дитини, батько – протягом 5 і 6 місяців. З 7 по 14 місяці життя обидва отримують ElterngeldPlus. Таким чином, батьки витратили пів року Basiselterngeld і 16 місяців ElterngeldPlus, що сумарно відповідає 14 платам Basiselterngeld.

Розмір батьківських виплат у Німеччині

Розмір допомоги по догляду за дитиною в Німеччині залежить від доходів батьків, що бере декретну відпустку, і становить 300-1800€ щомісяця.

 • Безробітні німці або заробляють по мінімуму задовольняються 300 €. Одержувачам ALG II при оформленні Elterngeld знижують виплати з німецької допомоги на безробіття.
 • При доході менше 1000 €, відсоток збільшується з 67% кроком 0,1% за кожні 2 € зменшення від 1000 €. 998 € дають 67,1%, при 996 € – 67,2% і так до 100% при 340 €.
 • Якщо заробіток 1200 € до 1000 €, сплачується 67%.
 • Від 1240 € до 1200 € відсоток плавно збільшується з 65 до 67% за правилом 0,1% за 2€.
 • Між 1240 € і 2770 € ставка незмінна — 65%.
 • Зарплата вище 2770 € не дає добавки до максимальної сумі 1800€.

Розрахунок величини батьківських грошей з урахуванням нюансів і варіантів по місяцях завдання нетривіальне. Знаючі німецький користуються лічильником на держпорталі Familienprotal. Не сказати, що лічильник простий, але хоча б калькулятор не потрібно.

Паралельно і незалежно від Elterngeld у Німеччині також сплачуються дитяча допомога на дитину.

Elterngeld для підприємців

Уважно слід поставитися до плануванню відходу в декрет у випадку приватного підприємництва.

Якщо дитина народжується на початку кар’єри, коли рік роботи не пройшов, за замовчуванням в розрахунок приймається сума, яка зароблена до пологів. Якщо батько працював пів року, зароблене за цей період поділять на 12 і будуть платити 65-67% від отриманої суми.

Другий важливий момент: враховується тільки чистий прибуток підприємця — доходи мінус витрати.

Geschwisterbonus — бонус за багатодітність

Якщо у новонародженого в родині вже є брат або сестра, можна подати заяву на Geschwisterbonus. Допомога збільшується на 10%, але мінімум на 75€ для базового допомоги або на 37,5€ для розширеного.

Бонус покладається, якщо в сім’ї крім немовляти проживає:

 • одна дитина віком до 3 років;
 • або двоє дітей віком до 6 років;
 • або дитина-інвалід до 14 років.

Geschwisterbonus батьки отримають останній раз в місяці, коли друга дитина досягне граничного віку, зазначеного вище. Близнюки контексту бонусу розглядаються як одна дитина.

Німець з маленьким сином у декретній відпустці

Оформлення допомоги

Батько зобов’язаний самостійно подати заяву до відомство Elterngeldstelle. У багатьох федеральних землях подати заяву можна онлайн. Подати анкету можливе лише після народження дитини. Краще зробити це протягом перших трьох місяців життя немовляти, тому що допомога заднім числом виплачується максимум тричі.

До заяви додається свідоцтво про народження та довідка про доходи за останній рік до народження. Вносити зміни в заяву можна в будь-який час. Але є обмеження:

 • Не можна змінити дані, подані раніше, ніж три місяці тому.
 • Після закінчення періоду виплати допомоги ніякі зміни неможливі.
 • Зміни протягом терміну, коли допомога вже виплачена, можливі лише в особливих випадках. Наприклад, у разі смерті або тяжкої хвороби іншого батька.

Протягом часу, за який допомога ще не виплачено, можливі будь-які зміни. Якщо батько вважає, що розмір допомоги обчислено неправильно, він повинен подати письмову заяву із запереченням в Elterngeldstelle.

Elterngeld і внески в медичну страховку

До подачі заяви проконсультуйтеся зі своєю медичною страховою компанією. У Німеччині існує казус, коли отримувач допомоги змушений платити внески, поки отримує батьківські гроші. Якщо працівник застрахований в приватній медичній страховці, він продовжує далі сплачувати внески й нічого не змінюється. Коли службовець застрахований у державній медичній касі, важливий річний дохід.

За законом, який працює за наймом у Німеччині отримує право вибору, залишатися в держстраховці або піти в приватну, якщо він заробляє понад певного ліміту. В 2024 рівень переходу становить 62550€. Залишившись у державній медстраховкою працівник автоматично переводиться в режим добровільної сплати внесків. В контексті отримання медичних послуг або обчислення зарплати для працівника нічого не змінюється: він також продовжує платити відсоток від зарплати в медичну касу.

Але для оформлення Elterngeld це розходження вирішальне. Знаходяться в держстраховці на добровільній основі зобов’язані платити внески самі. А заробляють менше ліміту — не повинні. У разі самостійної оплати збір розраховується виходячи з мінімального розміру внеску за медстрахуванням. Мінімум становить приблизно 185€.

Батьки в Німеччині рідко беруть декретну відпустку

Обоє батьків можуть взяти відпустку по черзі, в ідеалі кожен по 7 місяців. У разі відходу батька в декрет навіть на мінімальний двомісячний строк сім’ї продовжують виплати партнерським бонусом. Однак, тільки 36% німецьких чоловіків використовують можливість. Більшість йдуть тільки на мінімальний час.

Як показало дослідження, батьки, що беруть відпустку, проводять в середньому більше часу з дітьми та частіше допомагають по будинку, ніж чоловіки, які не взяли декретну відпустку. Це доводить, що закон відіграє позитивну роль у справі зміцнення сім’ї. Тільки кожен третій чоловік у Німеччині бере відпустку по догляду за дитиною.

Але в масі німці як і раніше не бажають брати тайм-аут для дитини та сім’ї. Цьому служать поширені виправдання.

 • Що вони незамінні працівники й навіть якби вони захотіли, начальник не відпустив би. Навіть якщо бос ні разу не говорив про це. Втім, багато що залежить від керівництва і культури компанії.
 • Наступна причина — дохід, який у чоловіків найчастіше вище, ніж у жінок. У Німеччині різниця в заробітній платі досягає 21%.
 • І останнім чинником є самі жінки. Деякі хочуть якомога довше перебувати у відпустці.

Декретна допомога в Німеччині (Elterngeld): Відео

Також по темі: