Меню Закрити

Баварська сімейна допомога на дитину Bayerisches Familiengeld

Гроші за турботу Betreuungsgeld у 2024 році — допомога на дитину для батьків живуть в Баварії, які виховують дітей вдома до досягнення нею трирічного віку.

Баварці отримали додаткові гроші на дитину

Історія появи допомоги

У 2009 після виборів у Бундестаг CDU і SPD отримали рівність у німецькому парламенті, і першим довелося організувати коаліцію з менш крупною партією, щоб отримати більшість голосів за свого кандидата в канцлери. CDU тоді вдалося укласти угоду з FDP і зберегти місце для фрау Меркель. Одним з пунктів угоди виявилося прийняття закону про введення Betreuungsgeld у Німеччині. Головний лобіст теми — баварська партія CSU, яка й винесла цей проєкт на обговорення.

Планувалося, що якщо дитина не отримала місця в державному дитячому саду або в яслах, виплати були покликані компенсувати брак місць у дошкільних установах. Батьки могли витратити отримані кошти, наприклад, на няньок.

Щоб не плодити безробітних, що сидять на виплатах, вирішили виплачувати гроші тим, хто знаходиться на социалі та отримує Harz IV, не повністю.

Навесні 2012 тема широко обговорювалася в німецькому суспільстві. Кількість прихильників і противників було приблизно рівним. І ті, й інші вважали, що допомога за турботу про дитину буде скоріше на руку малозабезпеченим і неосвіченим верствам населення, а також сім’ям мігрантів, які не бажають відправляти дітей в дитячий сад. Виступаючі проти пропонували інвестувати гроші в будівництво дитячих садків, щоб створити більшу кількість місць для малюків.

Обговорювалися різні моделі видачі. Критики побоювалися, що в неблагополучних сім’ях з низьким рівнем доходів, допомога за турботу про дитину використовувалося недоцільно. Наприклад, отримані кошти витрачалися на алкоголь, сигарети і так далі. У подібних випадках передбачалося видавати на руки не гроші, а товарні чеки, по яких можна купити обмежений список речей і продуктів.

Окремо розглядалося питання виплати допомоги мігрантам. Адже дітям іноземців вкрай бажано відвідувати дошкільні установи, щоб швидше вивчити мову. Але ніяких обмежень на отримання цієї допомоги мігрантами в результаті введено не було.

Введення Betreuungsgeld у Німеччині

Незважаючи на всю суперечливість, закон про допомогу за турботу про дитину почав діяти з 1 серпня 2012 згідно з §16 SGB VIII. Під нього потрапили діти, які народилися після цієї дати. Перші виплати почалися тим же влітку. Обов’язок організувати видачу лягла на місцеві земельні влади.

До серпня 2014 виплати становили 100€ в місяць. Після виплата збільшилась до 150€. Якщо батьки відкладали гроші дитині на майбутнє, наприклад, на освіту за вкладом Bildungssparen, вони отримували ще 15€ додатково.

Дитина кладе монету в скарбничку

Планувалося, що додаткові виплати можуть стати основою для накопичень на освіту дитині. За фактом, зовсім небагато батьки виявилися готові через Betreuungsgeld сидіти вдома і піклуватися про дитину. Мало хто змінив життя заради отримання допомоги в розмірі 150€ в місяць. Як правило, будинки залишалися ті, хто так і не став би працювати в будь-якому випадку.

Тим, хто на момент народження дитини мав роботу, набагато вигідніше через рік віддати малюка в ясла і вирушати знову працювати, ніж залишатися вдома. Часто єдиною причиною, за якою батьки можуть залишити роботу, є відсутність місця для дитини в яслах або дитсадку. Але і тоді їм можна домовитися з роботодавцем і працювати на неповний робочий день, прагнучи якнайшвидше знайти місце.

Інша справа, якщо один з батьків працює на мінімальну зарплату. Тоді йому, можливо, мало сенс піти з роботи, щоб піклуватися про дитину у віці від року до трьох років. У такому разі допомога була приблизно такою ж, як доходи від мініджоб після вирахування плати за дитячий садок. Але таких ситуацій виявилося зовсім небагато.

Скасування і поява додаткових виплат у Баварії

У липні 2015 федеральний конституційний суд скасував допомогу, оскільки вважав формулювання непродуманими та суперечать конституції. Глава CSU міністр-президент Баварії Хорст Зеехофер в той же день заявив, що на земельному рівні Betreuungsgeld продовжать платити далі. Інші землі ініціативу Мюнхена не підтримали.

У вересні 2018 виплати в Баварії стали називатися Bayerisches Familiengeld – баварська сімейна допомога, скорочено BayFamGG.

Допомога виплачується з 13 до 36 місяці життя дитини. Заявка подається там же, де і на Elterngeld. На сайті міністерства сім’ї можна знайти контактні дані установ, які займаються оформленням.

Розмір грошової допомоги:

  • на першу і другу дитину в сім’ї – 250 € щомісяця
  • на третю і більше – 300 € у місяць

Працюючі батьки також можуть отримувати допомогу. Дозволяється залишати дитину на приватна особа, наприклад, бабусю чи дідуся. Це не є перешкодою для оформлення Familiengeld.

У перший рік життя дитини батьки отримують Elterngeld. Одній сім’ї можна отримувати обидва допомоги одночасно. Як правило, виплата Familiengeld починається тоді, коли батьки закінчили отримувати гроші по догляду за дитиною. Але й тут є виняток: якщо Elterngeld були “розтягнуті” на два роки, на другому році можливо отримувати обидві виплати.

Виплати на дитину в Німеччині: Відео

Також по темі: