Меню Закрити

Податки у Німеччині для працівника та фрілансера

Жителі та мігранти в тому числі є німецькими податковими резидентами та зобов’язані платити податки в Німеччині у 2024 році. Резиденти зобов’язані сплачувати прибутковий податок із заробітку. В тому числі і з доходу, отриманого за кордоном. Такий загальний принцип. Винятки і особливості описані в міжнародних Угодах про уникнення подвійного оподаткування. Такі угоди Німеччина уклала з усіма країнами колишнього СРСР. За змістом домовленості схожі і відрізняються лише деталі.

Іммігрант працює з Німеччини в іншій країні

Податки найманого працівника

Якщо резидент Німеччині працює в іншій країні, то дохід обкладається податком у цій країні. Іноземний заробіток працівника від податку звільняється. Але враховується при розрахунку ставки прибуткового податку на доходи, отримані в Німеччині.

Таким чином, якщо працівник не має інших доходів у Німеччині, то тут податку не виникне. Якщо ж резидент отримує додатковий заробіток з інших джерел у Німеччині, то іноземний дохід піднімає ставку німецького податку. Може виникнути ситуація, коли доведеться заплатити податок з мінімуму, який зазвичай не оподатковується (Grundfreibetrag, на 2018 – 9 000 €).

У разі відрядження діє виняток. Якщо німецький роботодавець надсилає співробітника працювати за кордон і працівник перебуває там не більше 183 днів протягом 12 місяців, податок із зарплати сплачуватися тільки в Німеччині. Додаткова умова – зарплату платить не філія роботодавця у країні відрядження, а німецька фірма.

В Угодах про уникнення подвійного оподаткування з сусідами Німеччини (наприклад, з Францією, Австрією, Швейцарією) передбачені особливі правила для бюргерів, які працюють у прикордонних областях іншої країни – Grenzgängerregelung. Дохід “закордонних” працівників обкладається податком тільки в Німеччині. Також існують винятки для тимчасових працівників, зданих в оренду іншій фірмі (Leiharbeiter). У кожному конкретному випадку треба читати Угоду про уникнення подвійного оподаткування з країною, де збирається працювати німецький резидент.

Розмір іноземного доходу для оподаткування в Німеччині вважається за німецькими правилами. Важлива прибуток – сума нарахованої зарплати брутто мінус витрати на роботу за наймом. В якості витрат враховується як мінімум сума 1 000 € – Arbeitnehmerpauschbetrag, навіть якщо фактично витрат у працівника не було.

Цей податковий відрахування покладається раз в рік на всі доходи від роботи за наймом по всьому світу. Якщо заробіток у Німеччині склав 10 000 € і за кордоном 20 000 €, то 1 000 € вирахують з німецького доходу і для іноземного податку вирахування не залишиться. Якщо платник податків заробив у Німеччині 500 €, залишаться 500 €, які віднімаються з іноземного податку.

Якщо витрати на працю склали понад 1 000 €, податкова інспекція врахує замість Arbeitnehmerpauschbetrag фактичні витрати. Доведеться підтвердити факт витрати грошей на роботу чеками.

Типові витрати працівників:

  • транспортні витрати на поїздки до місця роботи або відрядження,
  • додаткові витрати на харчування (Verpflegungsmehraufwand) під час відряджень або при відсутності постійного робочого місця,
  • переїзд, пов’язаний з роботою,
  • ведення подвійного господарства (doppelte Haushaltsführung), обумовлене роботою,
  • купівля знарядь праці (інструменти, комп’ютер) і спецодягу,
  • домашній робочий кабінет (häusliches Arbeitszimmer) при певних додаткових умовах.

У кожного виду витрат маса особливостей. Для деяких видатків передбачені складні додаткові умови для отримання податкового вирахування. У ряді випадків розмір витрат, що враховуються обмежений. У разі значних витрат у зв’язку з роботою за наймом для складання податкової декларації краще звернутися до фахівця.

Податки фрілансера в Німеччині

Ситуація схожа. Іноземний заробіток не оподатковується в Німеччині податком, але впливає на ставку податку з німецьких доходів. Залишається визначити, що вважається іноземним доходом.

Якщо індивідуальний підприємець проживає в Німеччині, реєструється німецьке підприємство у формі ведення бізнесу Selbstständig. Заробіток підприємства оподатковується в Німеччині. Абсолютно не важливо, де знаходяться клієнти, де виконувалася робота і зареєстрований ІП також за кордоном. Іноземним дохід вважається, коли у німецького резидента за кордоном існує постійне представництво.

Фрілансер працює на підлозі в сараї

Фрілансер може працювати звідки завгодно. Але податковий відрахування дають не за кожне робоче місце. Постійне представництво фрілансера – це постійне місце підприємницької діяльності. Офіс, квартира, намет, сарай – головне, щоб представництво знаходились довгий час на одному місці. Якщо німецький підприємець працює в машині і постійно переїжджаєте з однієї паркування на іншу, постійним представництвом це не буде. А якщо автомобіль місяцями стоїть на одному місці – буде!

Крім того, фрілансер повинен володіти місцем роботи. Якщо знайомі пускають підприємця в офіс, це не постійне представництво за кордоном. Інакше йде справа, якщо у фрілансера є ключі від офісу знайомих і дозвіл працювати там, коли захочеться.

Якщо у німецького підприємця є постійне представництво за кордоном, прибуток отримана в іншій країні в Німеччині податком не обкладається.

На практиці часто виникає спір з податковою, яка частина прибутку припадає на іноземне представництво. Ситуація зрозуміла, якщо за кордоном у підприємця орендований офіс, в якому сидять працівники та замовлення виконуються ними. Набагато складніше, якщо фрілансер працює над одним і тим же проектом і в іноземній офісі, і вдома в Німеччині. Тому краще заздалегідь подумати над розмежуванням доходів між підприємством та постійним представництвом та організувати роботу так, щоб спору з податковою не виникло.

Розмір прибутку фрілансера для цілей оподаткування в Німеччині завжди вважається за німецькими правилами. Іноземний дохід фрілансера не оподатковується, але впливає на податкову ставку.

Німецької податкової інспекції важлива сума чистого заробітку (прибуток) – дохід мінус витрати. Спрощені системи оподаткування діють тільки для деяких специфічних видів підприємницької діяльності (наприклад, доходи від міжнародних торгових судів). Інші підприємці, навіть з мізерним обігом, зобов’язані після закінчення року розраховувати фактичну прибуток і декларувати доходи.

Статті витрат у фрілансера схожі на витрати найманого робітника:

  • транспортні та витрати на відрядження,
  • додаткові витрати на харчування (Verpflegungsmehraufwand) під час ділових поїздок,
  • витрати на ведення подвійного господарства (doppelte Haushaltsführung), обумовлені роботою.

Особливе значення для фрілансера мають витрати на купівлю обладнання, наприклад, комп’ютера. Якщо обладнання може використовуватися незалежно від інших предметів і вартість не перевищує 800€, дозволяється списати витрати відразу в рік покупки. Межа в 800 € діє з 2018. В іншому випадку як витрати враховується амортизація обладнання. Якщо, наприклад, фрілансер купив комп’ютер за 900 €, можна списати по 300 € витрат на покупку в рік протягом трьох років.

Оскільки фрілансери часто не наймають офіс, а працюють вдома, регулярно виникає питання, коли можна списати з податків витрати на домашній робочий кабінет (häusliches Arbeitszimmer). Якщо іншого місця для роботи немає, витрати враховуються до суми 1250 €. Обмеження не діє, якщо домашній кабінет є єдиним центром підприємницької діяльності.

Важливо, щоб був саме кабінет у вигляді окремої кімнати. Витрати на частину кімнати, в якій підприємець обладнав робоче місце (Arbeitsecke), не враховуються. Ідеальний робочий кабінет для оформлення податкового вирахування: окрема кімната, робоча обстановка.

На практиці, податкові інспекції нерідко визнають і частина кімнати як робочий кабінет фрілансера. У липні 2015 великий сенат BFH вирішив, що визнаються витрати тільки на ту кімнату, яка чітко відокремлена від іншої квартири. Потім було рішення BFH від 13.12.2016. Позивачі подавали скаргу до Конституційного суду, але до розгляду її не прийняли (BVerfG 27.09.2017, 2 BvR 949/17).

Але оскільки все залежить від конкретних обставин справи (відокремлена кімната дверима або тільки дверним прорізом, цегляна стіна або скляна тощо), спробувати списати витрати завжди можна. Не визнають – ну й гаразд. Крім загальних правил, грубо описаних вище, існує маса судових рішень. Визнає податкова інспекція витрати на домашній робочий кабінет підприємця можна сказати тільки при розгляді конкретного випадку.

Реєстрація фрілансера в Німеччині

Оскільки живе в Німеччині фрілансер за визначенням є німецьким підприємцем, він зобов’язаний офіційно зареєструватися. Навіть якщо прибуток фрілансер отримує від іноземного постійного представництва.

Про початок підприємницької діяльності житель Німеччини має повідомляти підприємницький відділ міста – Gewerbeamt. Місто передає дані в податкову інспекцію. Підприємець отримує талон для реєстрації як платника податків.

Представник вільної професії – Freiberufler – повідомляє про початок підприємницької діяльності безпосередньо в податкову інспекцію. Термін для реєстрації бізнесу – один місяць. Реєструватися в міському відомстві у справах підприємців вільним працівникам не потрібно. Необхідно повідомляти в податкову про заснування, придбання або перенесення в іншу країну іноземного постійного представництва шляхом заповнення спеціального формуляра Vordruck BZSt 2.

Форма BZSt2 скріншот

Заповнення форми BZSt2 не повинно викликати у підприємця проблем. На порушення обов’язку негайної реєстрації підприємців німецькі державні органи часто дивляться поблажливо і в крайньому разі виписують штраф. Серйозні наслідки загрожують підприємцю, не вказав доходи від роботи фрілансером або від роботи за кордоном в податковій декларації. Це кваліфікується як кримінальний злочин – ухилення від сплати податку, § 370 Abgabenordnung.

Найманий працівник і фрілансер паралельно

За законом німецькому резиденту дозволено працювати за наймом і додатково отримувати дохід як фрілансер. Однак, в трудовому договорі додаткова робота може бути заборонена.

Платник податків зобов’язаний після закінчення року подати податкову декларацію та вказати всі доходи. Податкова інспекція складає німецьку зарплату та прибуток фрілансера разом і вважає загальний прибутковий податок. Німецька ставка податку прогресивна. Чим вище сумарний заробіток, тим більше відсоток податку. Доходи, які в Німеччині не оподатковуються (наприклад, від роботи за кордоном) також збільшують податкову ставку.

Спільна декларація подружжя в Німеччині

Проживання разом з чоловіком у Німеччині дає можливість подати спільну податкову декларацію – Zusammenveranlagung. Податок розраховується за особливим тарифом, який у багатьох випадках нижче, ніж якби кожен з подружжя подавав декларацію окремо.

При спільній декларації дохід подружжя складається в одну суму і ділиться навпіл. Потім з половини загального заробітку розраховується податок та сума подвоюється – Splittingtarif. Іноземний дохід одного з подружжя також враховується і підніме ставку податку на загальний заробіток сім’ї. Якщо подружжя вирішать подавати податкові декларації окремо, іноземний дохід вплине лише на податок чоловіка, який отримував гроші.

Який варіант вигідніший залежить від конкретних сум доходу та інших факторів. Для точного розрахунку звертайтесь до кваліфікованого фахівця з податкового права.

Чому німцям вигідно платити податки: Відео

Також по темі: