Меню Закрити

Податковий ідентифікатор у Німеччині

Кожен житель Німеччини отримує унікальний податковий ідентифікатор у 2024 році — Steuer-ID. Це аналог ІПН — індивідуального податкового номера. Загальноприйняті скорочення: IdNr. або Steuer-IdNr, IDN — від Identifikationsnummer – ідентифікаційний номер, TIN — Tax Identification Number – англіцизм. ID чоловіка і дружини зазначаються вгорі у відповіді податкової на подачу спільної декларації.

Папір з податковим номером ІПН в Німеччині

Як отримати ІПН у Німеччині

Номер присвоюється німецької податковою службою Finanzamt автоматично після реєстрації в Німеччині за місцем проживання або після народження дитини у місцевих жителів. Запитувати видачу ІПН окремо не потрібно. Термін, який проходить між пропискою та отриманням повідомлення про присвоєння ID, залежить від конкретного міста — 2-21 день.

Якщо нічого не робити, найпізніше через 3 тижні поштою прийде лист з повідомленням від федерального відомства Bundeszentralamt für Steuern. Офіційний шлях отримати ідентифікатор — зробити онлайн запит в центральне відомство. Але термін відповіді до 6 тижнів. Через телефон або email не відповідають.

Скрін сайту Bundeszentralamt für Steuern

Сервіс федерального податкового агенства дозволяє отримати ІПН за запитом в інтернеті. За 6 тижнів. Коли потрібно дізнатися податковий номер швидше, наприклад, для оформлення на роботі або відкриття банківського рахунку в Німеччині, краще сходити в фінанцамт і попросити роздруківку самостійно.

Формат і термін дії

Формат ID — 11-значна унікальна комбінація цифр. Будується ідентифікатор з 2016 по правилам:

  • В перших десяти знаках одна цифра повторюється тричі.
  • Дві з цифр обов’язково відсутні.
  • Перша цифра 0.
  • 11 розряд — перевірочне число, яке обчислюється з попередніх 10 по особливому алгоритму.

Ідентифікатор видається навічно, не змінюється при переїзді всередині Німеччини або від’їзді з країни на довгий термін. Видаляється інформація, тільки якщо ІПН не потрібно податковій, але не пізніше 20 років після смерті платника податку.

Як використовується податковий номер

Папери, які належать до податків, позначаються IDN вгорі. Тому Steuer-ID виявиться на кожному листі з Finanzamt, зарплатному листку, роздруківкою електронного запису податкової карти.

З 18 року німецькі банки зобов’язані використовувати IdNr при відкритті розрахункових рахунків. ІПН треба повідомити роботодавця і використовувати номер у спілкуванні з податковою службою, наприклад, при заповненні декларації у Німеччині.

Головне призначення ID – ідентифікація особистих даних платника податків. За номером податкова дізнається персональну інформацію:

  • Прізвище та ім’я, включаючи минулі
  • Титул, наукова ступінь
  • День і місце народження
  • Підлога
  • Справжній або останній відомий адресу проживання в Німеччині
  • Finanzamt регіону, за яким закріплена персона

Використовувати дані дозволяється лише в цілях, передбачених законом для оподаткування. IdNr вказується в електронній Lohnsteuerkarte бюргера, роздруківку якої роботодавець видає в кінці року.

Історія запровадження податкового ідентифікатора в Німеччині

Вперше ID ввели в липні 2007 в тестовому режимі. Жителі зареєстровані на 30 червня у ФРН отримали номера, але без реального використання у справах пов’язаних з податками.

У жовтні стартувала перевірка виданих ідентифікаторів на предмет виявлення дублікатів. Займалися видачею чиновники відомств, що відповідають за реєстрацію мешканців. В результаті видалення дублів унікальних номерів зайняло значно більше часу, ніж планувалося спочатку. До кінця 2008 платникам податків поступово висилались перевірені ID.

Скрін зарплатного листа в Німеччині

Процес йшов і далі не без складнощів. Наприклад, у 2013 федеральне податкове відомство Німеччини повідомило ЗМІ, що в 164 тисячах випадків бюргеру присвоювалося більше одного ID або однаковий ІПН видавався кільком платникам податків.

Міністру фінансів Пееру Штайнбрюку, зусиллями якого ввели Steuer-ID, присудили жартівливу нагороду BigBrotherAward в області політики. Премія BBA щорічно присуджується за “видатні досягнення” в області нагляду за персональними даними.

Інші номери пов’язані з податками

Одночасно з податковим ідентифікатором у Німеччині видається ще один податковий номер — 13-розрядний Steuernummer. Це локальний номер з цифрами та знаками “/”. Використовується Finanzamt, якому підзвітний бюргер. При переїзді в інше місто або регіон номер змінюється.

До введення Steuer-ID в якості унікального коду платника податків використовувався 14-значний eTIN, в якому кодувалася дата народження та ім’я. В окремих землях досі в ходу паралельно основному ID.

Для обліку ПДВ при здійсненні торгових операцій в інших країнах ЄС підприємці у Німеччині отримують USt-IdNr.

При покупці нерухомості в Німеччині стягується збір за володіння ділянкою — Grundsteuer — який прив’язаний до окремим номером.

Планується введення нового “економічного” ID — W-IdNr. — для німецьких приватних підприємців.

Також по темі: