Меню Закрити

Німецькі податкові класи — опис варіантів

Коли мова заходить про податки, зазвичай на думку спадає, що вони в Німеччині дуже великі. Це не так. Істотну частину вирахувань з доходів складають податки, а соціальні платежі: медична страховка, внески на страхування від безробіття, від безпорадності, у пенсійний фонд. Разом збори віднімають 20% зарплати. Крім того, німецький прибутковий податок Einkommensteuer стягується за прогресивною шкалою. Більше платять ті, хто добре заробляє. Але це не все. У Німеччині багато різних пільг по оподаткуванню. Ними важливо вміти користуватися. Розглянемо податкові класи Німеччини у 2024 році.

Відрахування з податкового класу в Німеччині

Податкові відрахування в залежності від класу

Основні послаблення в Німеччині пов’язані з податковими класами – Steuerklasse. Завдяки класів сімейні німецькі працівники отримують послаблення до грошової навантаженні на брутто зарплату.

Класи присвоюються кожній працюючій у Німеччині людині, визначаючи річну величину вільної від оподаткування суми Steuerfreibetrag. У кожному варіанті розмір вирахування свій.

Податковий клас вноситься до картки зборів із заробітної плати Lohnsteuerkarte. Картка не видається на руки службовця, а являє собою електронний запис в центральній базі даних.

Працівник отримує від німецької податкової служби Finanzamt ідентифікаційний номер у базі IDN. При влаштуванні на роботу IDN повідомляється новому роботодавцю. Відділ кадрів фірми отримує доступ до електронної податкової карти та стягує податок на заробітну плату Lohnsteuer щомісячно, враховуючи податковий клас працівника.

Перший податковий клас – Steuerklasse I

Присвоюється:

 • за замовчуванням в перший рік роботи в Німеччині
 • самотнім, не має сім’ї та дітей
 • якщо людина знаходиться в процесу розлучення і живе окремо
 • коли чоловік живе за кордоном
 • працівникам, які стали вдівцями, на другий рік після смерті чоловіка/дружини

Іноземець по приїзду в Німеччину на роботу автоматично отримує перший клас, поки родина не приїде і не зареєструється за місцем проживання.

Працівник отримує 9408€ вільних від оподаткування. Від річної зарплати віднімається вказана сума і податки сплачуються з решти. При місячних виплати вирахування враховується. В кінці року ніякого перерахунку з-за вільну від податків суми не потрібно.

Платять по першому класу працівники не зобов’язані подавати податкову декларацію в Німеччині. Але мають права заповнювати декларацію добровільно, що часто призводить до повернення частини сплаченого.

Другий

Призначається про батькам-одинакам, якщо:

 • батько або мати живуть разом з дитиною в одному житло
 • виконуються правила отримання дитячої допомоги в Німеччині – допомога на дитину
 • батько не перебуває у шлюбі
 • працівник реально живе один, без співмешканців

Клас не видається автоматом, необхідно запитувати зміну шляхом заповнення формуляра. А реєстрація другого дорослої людини у квартирі, навпаки, автоматично призводить до зміни на перший.

До вільним від податків 9408€ додається ще 1908€ за важку холостяцьку батьківську долю. За другого і подальших дітей до бонусу накидається по 240€. Якщо мати-одиначка з однією дитиною заробляє 11316€ в рік, вона не платить податку на зарплату. Якщо більше, збір сплачується з суми перевищує ліміт.

Третій-Четвертий-П’ятий

Призначені сімейним працівникам. Третій вигідний, коли один з подружжя не працює зовсім або заробляє на умовах MiniJob. Базове вирахування для володаря третього класу подвоюється. Але інший член сім’ї втрачає право на неоподатковувану податком суму примусово в п’ятий. Таким чином, один із подружжя одержує можливість списати з податкової бази відразу 18816€.

Якщо працюють обоє, треба дивитися, що вигідніше – мати третій клас одного з подружжя або ж краще, якщо обидва залишаться при базових 9408€. Тоді можна взяти четвертий. Схоже на перший, призначена тільки для сімейних. Має сенс тільки якщо обоє працюють і отримують приблизно однаково.

Четвертий також дозволяє ділити загальну сімейну податкову поблажку непропорційно. Наприклад, чоловік забирає половину вирахування дружини. П’ятий призначається дружину того, хто вибрав третій. Податок збирається з усієї величини річної зарплати.

Шостий

На випадок, якщо людина працює на кількох роботах. На одній із робіт з вибору в податкову картку вноситься один з п’яти перерахованих вище класів, а на інших автоматично присвоюється шостий.

Взагалі ніяких вільних від податків сум не містить. Це найневигідніший клас.

Пояснення та підказки

 • Кожен працівник має право раз на рік змінити клас.
 • Щоб отримати відшкодування за перерахунок потрібно заповнити та надіслати податкову декларацію.
 • Якщо при розгляді декларації виявляється, що зміна класу більш вигідна, податок перераховується за весь рік тому і все “зайве” повертається.
 • Існують спеціальні програми, що дозволяють заповнити податкову декларацію і зробити вибір між класами для сімейних. Але без досвіду заповнення і знання німецьким користуватися програмами складно.
 • Послаблення на цьому аж ніяк не вичерпуються. Є маса інших абсолютно легальних можливостей прибрати з оподатковуваної бази частину доходів.

Податкові класи в Німеччині: Відео

Також по темі: