Перед бізнесменами в Німеччині часто постає питання про наймання іноземців з країн, що не входять в Євросоюз, на роботу. У цій статті я розповім про те, які особливості існують при наймі іноземного працівника в німецьку фірму у 2025 році. Мова піде про тих іноземців, які ще не мають доступу на німецький ринок праці й тільки збираються це зробити.
Дозвіл від біржі праці
Перше, що треба дізнатися – це будуть працівники Arbeitsagentur проводити перевірку заповнення вакансії іноземцем на біржі праці. Річ у тім, що одного бажання найняти працівника з-за кордону німецькому роботодавцю буває недостатньо. У багатьох випадках він повинен показати, що принципово готовий найняти місцевого працівника, який вже знаходиться в Німеччині, але оскільки не може знайти його на внутрішньому ринку, то змушений брати з зовнішнього.
Це означає, що вакансія повинна бути опублікована у відкритому доступі на сайті федерального трудового агентства arbeitsagentur.de. Потім роботодавець повинен подати запит на біржу праці у зв’язку з тим, що він хоче найняти іноземця. Чиновники оброблять цю заявку і винесуть рішення про дозвіл або заборону.
Кому не потрібен дозвіл
Наступним категоріям працівників не потрібно отримувати схвалення федерального трудового агентства для того, щоб зайняти вакансію в німецькій фірмі:
- Висококваліфіковані фахівці (мають диплом про вищу освіту, порівнянний з німецьким)
- Менеджери
- Релігійні діячі
- Журналісти, наймані зареєстровані медіа-фірми
- Фотомоделі та манекенниці
- Професійні спортсмени
- Члени сім’ї працівника, які проживають з ним разом: діти, батьки подружжя або
- Працівники, наймані на час з метою проходження процедури реабілітації після важкої хвороби, залежності або взяті на поруки після виходу з в’язниці
Всім іншим претендентам робочого місця в Німеччині потрібно отримати схвалення від біржі праці для того, щоб отримати контракт і дозвіл на в’їзд.
Що повинен зробити роботодавець
Роботодавець зобов’язаний надати федеральному трудовому агентству інформацію про те, які умови праці пропонуються іноземному працівнику: зарплату, години роботи та іншу інформацію про позиції. Він може це зробити заздалегідь, ще до того, як підпише контракт з іноземцем, щоб дізнатися принципову можливість його найму.
Але це необов’язково, оскільки при подачі документів на отримання національної візи для в’їзду до Німеччини, консульство ФРН все одно зробить запит на біржу праці з метою отримання дозволу від неї. Якщо зробити перевірку раніше, то тоді процес отримання робочої візи може значно прискоритися.
Що саме перевіряє біржа праці
Схвалення федерального агентства введено з метою не допустити підвищення конкуренції на внутрішньому ринку для самих німців. У кожному конкретному випадку будуть розглянуті наступні пункти:
- У зв’язку з наймом іноземця не повинно відбутися погіршення поточного стану ринку праці в Німеччині.
- Немає варіантів найняти когось із безробітних німців або з іноземців, які вже мають доступ на німецький ринок праці, наприклад, з країн ЄС.
- Іноземний працівник буде заробляти не менше середнього на цьому ринку.
Чому ще можуть відмовити
Якщо з’ясується, що працівник був найнятий шляхом якихось нелегальних дій, або його умови роботи на перевірку не відповідають зазначеним у вакансії, то відмова послідує негайно. Перевіряють і заднім числом, навіть схвалення, яке відкликане.
Якщо в минулому працівник або роботодавець був спійманий на порушення законодавства про доступ на німецький ринок праці, то, швидше за все, наймання іноземця ухвалений не буде.
Крім того, особливим розпорядженням заборонено наймати фірму іноземних працівників, які отримують схвалення на біржі праці, а потім здаються в оренду в інші фірми (Leiharbeitnehmer). Мабуть, інакше виходить занадто багато лазівок для будь-яких корупційних схем.
Відповідальність за порушення
При виявленні порушення умов найму іноземного працівника, він автоматично позбавляється схвалення від біржі праці, а значить і робочої візи.
Крім того, на працівника може бути накладено штраф у розмірі до 5000€, а на роботодавця – до 500000€! Загалом, шануйте трудове законодавство Німеччини.
Підсумок
Майте на увазі, що я не чиновник і не юрист. Я звичайний програміст. Дану інформацію знайшов у відкритих німецьких джерелах на сайті біржі праці. Не варто задавати мені надто глибокі питання на цю тему, я виклав вище практично все, що мені вдалося знайти. За детальними довідками краще звертатися в Agentur für Arbeit. І я не стежу за актуальністю статті, цілком можливо, що з часом вона застаріє. Але якщо є зауваження чи поправки – дайте знати в коментарях.