Меню Закрити

Що робити, якщо ви загубили закордонний паспорт за кордоном і як його відновити

Втрата закордонного паспорта за кордоном у 2024 році є проблемою не поширеною, але досить типовою. Для того щоб людина, яка втратила паспорт, швидко і без особливих проблем повернулася на батьківщину, вона повинна знати та виконувати певні чіткі дії.

загубили закордонний паспорт за кордоном

Що робити, якщо загубили закордонний паспорт за кордоном

Якщо людина втратила закордонний паспорт, він повинен звернутися за допомогою в службу поліції за місцем перебування та скласти заяву про втрату або крадіжку даного документа.

В заяві необхідно:

 1. Описати інформацію про документи та речі, які загубилися.
 2. Докладно розповісти, за яких обставин стався цей інцидент.

Варто також обумовити, які були діючі візи в паспорті (по можливості додати їх ксерокопію). Заповнену заяву завіряє підписом відповідальна особа, а заявнику надається його ксерокопія.

Після того, як людина подала заяву у відповідні органи, він повинен звернутися в структуру посольства або відділ консульства України тієї держави, в якій він знаходиться. Для зворотного повернення на батьківщину посольство видасть або спеціальне свідоцтво, або новий паспортний документ для виїзду.

Людині, яка втратила паспорт, видадуть спеціальне свідоцтво про законність тимчасового перебування за кордоном. Даний документ видають консульством, дипломатичним відділом відповідно до встановленого законом порядку і нормативів. Дата дії свідоцтва становить 30 днів з періоду його отримання і продовжується один раз тільки при нещасному випадку або іншої поважної причини. Якщо людина має перелік документів та чек сплати консульського збору, дане свідоцтво видадуть в той же день, коли вона за ним звернулась.

При оформленні свідоцтва, необхідний наступний перелік документів:

 1. Довідка з поліції (іншої уповноваженої організації), яка служить доказом того, що людина зверталась з причини втрати закордонного паспорта.
 2. Анкета-заява.
 3. Документ, що підтверджує громадянство, особу заявника (ксерокопія паспорта внутрішньодержавного або закордонного паспорта, посвідчення водія).
 4. Два примірники фотознімків 3,5 см * 4,5 см заявника.
 5. Якщо людина з дитиною повертається на батьківщину, то він повинен мати свідоцтво, яке засвідчує народження дитини, два примірники його фотознімків 3,5 см * 4,5 см (якщо дитині 5-16 років).
 6. Чек сплати консульського збору.

Структура консульства звертається із запитом до відділення МВС тій області України, в якій заявник прописаний, якщо у людини немає документів, що засвідчують її громадянство для ідентифікації особистості, перевірки даних. Після надання підтвердження з України, консульство починає оформляти дане свідоцтво.

Заявник особисто отримує свідоцтво (або через законно уповноваженого представника при наявності довіреності).

Порядок дій по поверненню в Україну

Після того як чоловік повернувся на батьківщину варто звернутися за місцем прописки в організацію з цивільних питань, імміграційних питань, реєстрації фізичних осіб для оформлення нового закордонного паспорта та здачі свідоцтва.

Відмінне від свідоцтва, новий закордонний паспорт отримують ті, хто тривалий час проживає за кордоном, перебувають у тривалому відрядженні, працюють на контрактній основі, учні, які проходять лікувальні процедури. Даний документ видається відповідно до закону Міністерства закордонних справ від 2006.01.09 № 01 «Про формування і видачі дипломатичними представництвами та консульськими установами України паспорта громадянина України для виїзду за кордон».

При оформленні нового документа для виїзду за межі країни людина подає такі ж документи, як і під час оформлення свідоцтва. Тільки додається свідоцтво про народження та довідка, що підтверджує те, що особа постійно проживає за кордоном у зв’язку з відрядженням, стажуванням, навчанням, лікуванням.

При зміні імені або прізвища до заяви-анкети прикріплюють ксерокопію документа, що підтверджує ці зміни. При оформленні даного виду закордонного паспорта, якщо дитині немає 16 років, то до анкети кріпиться заява від батьків (представників) завірена нотаріусом, ксерокопії паспорта того з батьків, хто займається подачею документів. Якщо батьки не зареєстровані в спільному шлюбі, то при оформленні паспорта дитині клопоче той, хто виховує дитину на підставі судового рішення (ксерокопія даного рішення кріпиться до заяви-анкети).

При необхідності виїзду за кордон до 16 років також оформляється закордонний паспорт дитині. Особи цієї вікової категорії оформляється закордонний паспорт, що діє протягом 5 років.

Для повнолітніх громадян України закордонний паспорт оформляють на 10 років (термін дії продовжується за потреби на аналогічний період).

При оформленні закордонного паспорта, прийнятті відповідних документів відділ консульства здійснює запит в спеціальні органи (управління МВС тієї області, де прописаний чоловік).

Від тієї дати, коли буде отримано відповідь на запит від компетентних органів, залежить дата отримання закордонного паспорта (не перевищує 3 місяці). Даний паспорт оформляється за 3 робочих дні у разі виникнення обґрунтованої терміновості (наприклад, смерть родича). Закордонний паспорт видається власнику особисто (при необхідності законному представнику).

Що робити, якщо втратив паспорт в Україні

Втрата закордонного паспорту в Україні — це, звичайно, погано, але його відновлення в межах нашої країни відбувається на більш легкому рівні. Першим ділом людині варто звернутися за місцем проживання до територіального органу, відділ по цивільних справах, імміграції, реєстрації фізичної особи.

Увага! Закон говорить про одне, а ЗМІ та інтернет каже, що першим ділом при втрати закордонного паспорта звертаються в органи поліції. Раніше чоловік, який сам втратив закордонний паспорт, обкладався штрафом, а при втраті паспорта у зв’язку з його крадіжкою, штраф не застосовувався. Зараз при втраті паспорта або його крадіжці людина не піддається санкціям.

Таким чином, якщо маєте багато часу, терпіння і сил, то він може звернутися із заявою про крадіжку паспорта і в поліцію.

Варто врахувати, що після подачі заяви про втрату закордонного паспорта, тривалістю в 1 місяць будуть перевірятися обставини втрати. Якщо за даний період паспорт не розшукають, то буде оформлятися новий. Оформлення нового документа здійснюється на загальних підставах, при стандартному наборі пакету документів.

Що робити, якщо загублено закордонний паспорт

Дії людини, що втратила закордонний паспорт:

 1. Звернення у відділ по цивільних справах, імміграційних справах та реєстрації фізичних осіб із заявою про втрату закордонного паспорта, при крадіжці – у відділ поліції;
 2. У вищевказаному відділі видається довідка, що підтверджує звернення, починається етап оформлення нового закордонного паспорта.

Увага! В Україні офіційно дозволяється мати два паспорти одночасно.

Поради перед поїздкою за кордон

Щоб не втратити закордонний паспорт за кордоном людині варто бути дуже уважною. Але варто пам’ятати, що від цього не застрахуєшся, і в житті бувають всякі випадки.

Тому, перед поїздкою за кордон коштує:

 • записати дані та контакти посольства України (адреса, телефон, час роботи, маршрут по якому до нього можна добратися в країні, яку планується поїздка;
 • зробити копії закордонного та внутрішнього паспортів, всіх в’їзних документів (дані копії беруться з собою і зберігаються окремо від оригінальних документів, один екземпляр ксерокопій варто залишити у родичів або друзів, які зможуть відправити електронною поштою в разі втрати оригіналів);
 • відсканувати примірник всіх документів, які підтверджують особу (паспорт, візи, водійське посвідчення, квиток з військкомату) і переслати його на свою електронну пошту, оскільки ці копії будуть сприяти прискоренню відновлення втрачених;
 • завчасно приготувати кілька фотознімків 3,5 см * 4,5 см і взяти їх з собою.

На ці процедури потрібно зовсім небагато часу, а в разі втрати документів це набагато полегшить процедуру відновлення при їх втраті.

Також по темі: