Кожному, хто запевняє вас, що «у природи немає поганої погоди», можете порекомендувати відправитися на роботу в Польщу влітку, і влаштуватися, наприклад, на будівництво. Бажано покрівельником. Після кількох годин на сонці, коли температура в тіні може зашкалювати за +35°C, а п’ятки так і намагаються «прикипіти» до покрівельного заліза, поцікавтеся знову – дійсно «кожна погода благодать»? Однак, жарти жартами, а робота в спеку дійсно являє собою велику небезпеку для здоров’я. Це і можливість перегріву, зневоднення, теплового та/або сонячного удару. Самі по собі ці явища малоприємні, а в сукупності з іншими можуть призвести до страшних наслідків. При цьому певні права щодо підвищення рівня безпеки праці в спеку у працівників є. Що зобов’язаний зробити працедавець при підвищенні температури? Які температурні показники можна вважати підставами для додаткових заходів? Коли можна відмовитися від виконання обов’язків і при цьому не втратити зарплату в 2024 році? Давайте розбиратися.
Закон і санітарні норми роботи в спеку в Польщі
На тему роботи у зв’язку зі спекою в РП є безліч джерел. Чомусь всі вони починаються з оптимістичних гасел, на кшталт, «Роботодавець зобов’язаний!..» або «Ви вправі вимагати…», однак нижче скромненько додається, що і зобов’язаний-то роботодавець не завжди, і вимагати-то звичайно можна, так от отримати вдається далеко не в кожному випадку. Ми вирішили відразу почати з труднощів, щоб не вселяти невиправданих очікувань.
Охорона Праці, санітарні норми і інші параметри трудових відносин регулюються Трудовим кодексом, а також нормативами уряду або профільного міністерства. В основному ці норми старі, випущені в 1990-их, мабуть, ще з соціальної інерції від нещодавно зміненого державного ладу.
На ті старі норми накладаються сучасні, менш соціально орієнтовані закони. У результаті, деякі випадки законного працевлаштування можуть випадати з-під регулювання.
Увага! Все, що написано далі перебуває під наглядом Трудового законодавства, відповідає виключно випадками, коли між працівником і роботодавцем міститься умова про праце! Договору цивільно-правової форми Трудовим кодексом не регулюються.
Умови роботи в жарку погоду за Трудовим кодексом
Обов’язок створювати працівнику безпечні та належні умови праці» лежать на роботодавця завжди, незалежно від температури навколишнього середовища.
Якщо зовнішні фактори погіршуються, то правила стають суворішими. Умовно розділимо всі наявні умови на три групи:
- нормальні;
- важкі;
- особливо небезпечні.
Коротко пройдемося по кожній з цих груп.
Нормальні умови
У нормальних умовах, на підставі § 112 регламенту Міністерства Праці та Соціальної Політики від 26 вересня 1997 року, роботодавець зобов’язаний забезпечити працівника «водою, придатною для пиття». Перебувати джерело такої води повинен не далі, ніж в 75 м від робочого місця. Тип пиття не вказаний, та, на практиці, якщо Санітарна інспекція визнає придатною для пиття водопровідну воду, цього буде достатньо.
Важкі (обтяжливі умови)
Підвищена температура (спека) віднесено до тяжких (обтяжливим) умовами праці. Параметри точно визначені відповідною постановою Кабінету міністрів:
- При роботі на вулиці — температура від 25°C.
- Під час роботи в приміщенні – від 28°C.
Вплинути на температуру на відкритому повітрі роботодавець може ледве, але в офісі (складі, іншому приміщенні) цілком може бути встановлений кондиціонер. Проте в розрахунок приймається не сам факт наявності обладнання, а реальна температура: якщо в приміщенні 28°C або більше, то робота вважається у важких умовах, незважаючи на можливе функціонування кондиціонерів.
При визнанні умов роботи важкими, роботодавець зобов’язаний крім питної води, покладеної в будь-який час, забезпечення працівників додатковими напоями – прохолодними, що містять мінеральні солі і вітаміни.
Особливо небезпечні умови та режим роботи
Ці умови і у звичайному варіанті вимагають додаткових зусиль роботодавця. Проте ми розглядаємо варіанти підвищених температур, тобто коли на і без того небезпечні параметри накладається ще й спека.
Перш за все, що вважається особливо небезпечним працею (Розділ IV, глава 6 міністерського постанови про Охорону Праці від 26.09.1997):
- Будівельні роботи по знесенню, демонтажу або монтажу, що проводяться на підприємстві без зупинки його роботи.
- Робота в резервуарах, каналах, приміщення технічних пристроїв та інших небезпечних закритих приміщеннях.
- Робота з використанням небезпечних матеріалів.
- Робота на висоті.
При роботі під час спеки роботодавець зобов’язаний оцінити наскільки безпечно таке виконання працівником своїх обов’язків. І, власне, все… Інформації про скорочення графіку робочого дня в спеку або кращої оплати в умовах підвищеної температури в Законі немає. При цьому норма встановлена Трудовим кодексом, тобто на цивільно-правові угоди не поширюється. Додаткові напої, зрозуміло, покладені і в даних випадках.
Порушення правил безпеки праці при спеці
Це, з точки зору захисту прав працівника, можна віднести до хороших новин. Логічна послідовність тут така:
- Забезпечення належних умов – обов’язок роботодавця.
- Отже, додаткові напої повинні з’явитися за ініціативою роботодавця, не чекаючи вимог працівників.
- З усього цього випливає, що у випадках спірних ситуацій обов’язок знаходити і пред’являти докази покладено на роботодавця.
Штраф за невиконання цих обов’язків оплачує роботодавець, а його величина, згідно зі ст. 283 § 1 Трудового кодексу, складає 30 000 злотих.
Додаткові права при особливо небезпечної роботи в спеку
Обов’язок оцінювати можливість виконання робіт підвищеної небезпеки при високій температурі повітря (спеки) покладається на працівника. При цьому ст. 210 § 1 Трудового кодексу дає йому право відмовитися від виконання робіт. Ст.210 § 1 ТК Польщі (смисловий переклад):
У разі, якщо умови праці не відповідають правилам безпеки і гігієни праці, а також створюють пряму загрозу для здоров’я чи життя працівника або виконувана ним робота загрожує такої небезпеки іншим особам, працівник має право відмовитися від виконання роботи, негайно повідомивши про це керівника».
В принципі, в статті все викладено досить ясно. Ми лише додамо, що подібна відмова не повинен призвести до зменшення або несплаті заробленої плати – час вимушеного простою через спеку має бути сплачено.
Акцентуємо також увагу на словосполучення «негайно повідомивши» в статті Кодексу. Зробити це дійсно необхідно відразу. Відмова від роботи без повідомлення керівництву буде вважатися порушенням трудової дисципліни.
В принципі, додаткові напої і можливість відмови від роботи при особливо небезпечних умовах – це і все, на що може розраховувати працівник у спеку. Решта лише добра воля роботодавця.
Що робити, якщо у вас Umowa zlecenie або Umowa o dzielo
Не такі вже великі привілеї, які дає в спеку Umowa o pracę, стають і зовсім смішними, коли справа стосується Umowa zlecenie і Umowa o dzielo. Нагадаємо, що ці договори не підпорядковуються нормам Трудового кодексу.
Виходить, що люди, які підписали їх (а саме цивільно-правові норми є найбільш популярними при співпрацю поляків з іноземцями) зовсім безправні? Не зовсім так.
Якщо договір дійсно передбачає угоду на певний обсяг робіт (наприклад, підряд на ремонт даху будинку), то вибір умов і так лежить на виконавця, і вимагати щось від другої сторони безглуздо.
Однак основна проблема в тому, що польські працедавці часто укладають умови злицення або про дзело замість призначеної за законом умови про праце. Що ж робити іноземним працівникам в цьому випадку?
Перше, що потрібно знати – закон однозначно встановлює, що Umowa zlecenie або Umowa o dzielo буде визнана судом Umowa o pracę, якщо фактично робота виконується (виконувалася):
- На території роботодавця.
- Під контролем роботодавця (його представника).
- У час, встановлений роботодавцем.
При цьому неважливо який договір був фактично підписаний – суд буде вважати його умовой про праце, і вимагати від роботодавця виконання обов’язків за цим типом контракту.
Але тут головне слово – суд. Тобто, щоб вирішити питання з типом договору та обов’язками роботодавця необхідний процес, а значить витрати часу та коштів. Суд – справа хороша, коли необхідно захистити свої права, але, погодьтеся, влаштовувати процес з-за пляшки соку не завжди має сенс.
У цих випадках можуть порадити перед подачею до суду повідомити роботодавця про те, що ви знаєте свої права, що маєте можливість на судовий розгляд. Як правило, цих відомостей буває достатньо для виконання роботодавцем обов’язків незалежно від типу договору.