Меню Закрити

У яких випадках оформляється національна віза в Європу

Іноземним громадянам, які працюють або проходять навчання за кордоном, потрібна національна віза тієї країни, в якій планується їх тривале перебування. Такий же тип візи оформляється тими, хто планує отримати посвідку на проживання (ПНП). При цьому важливо пам’ятати, що національна і шенгенська віза – не одне і те ж: ці дозвільні документи дають різні права на терміни та місця перебування в Європі.

Віза в Європу

Особливості національної візи

Національна віза (тип D), на відміну від шенгенської, діє на території лише тієї європейської країни, в консульській службі якій вона оформлялася. З березня 2010 року володарі такого дозвільного документа отримали право пересуватися по території Шенгену протягом 90 днів кожні 180 днів. Хоча українцям можна пересуватись по Шенгенській зоні маючи при собі біометричний закордонний паспорт.

Підставою для оформлення даного типу дозволу на перетин кордону можуть бути наступні цілі поїздки:

 • проходження навчання;
 • укладення шлюбу з іноземним громадянином;
 • возз’єднання сім’ї;
 • участь у програмі репатріації;
 • укладений трудовий договір;
 • реєстрація як підприємця та ведення власного бізнесу за кордоном.

Термін дії національної візи може становити від декількох місяців до року. За наявності відповідних підстав, наприклад, у випадку підписання договору з іноземним роботодавцем або навчальним закладом, строк дії дозвільного документа продовжується.

До заявника, який звернувся в посольство будь-якої європейської країни за оформленням національної візи, пред’являються наступні обов’язкові вимоги:

 • чітке документальне обґрунтування мети майбутньої поїздки;
 • закордонний паспорт повинен бути дійсним щонайменше 3 місяці від дати закінчення дії візи;
 • у закордонному паспорті повинно бути не менше 2-х чистих сторінок;
 • відсутність підстав для заборони на в’їзд на територію конкретного європейської держави.

У готовому документі зазначається найменування країни, для відвідування якої видається віза, термін дії документа та дані особи, на ім’я якої він був оформлений.

Якщо ваша головна мета – тривале перебування на території однієї з європейських держав, кращим рішенням буде оформлення національного довгострокового дозвільного документа, який дозволить перебувати в країні до року без необхідності покидати її територію.

Процедура оформлення національної візи

Стандартний пакет документів для оформлення національної візи в одну з країн Шенгенської зони включає в себе:

 • діючий закордонний паспорт;
 • біометричні дані;
 • фотографії встановленого зразка;
 • заповнену візову анкету;
 • папери, що підтверджують заявлену в анкеті мету поїздки (трудовий договір, договір про проходження навчання в закордонному вузі, підтвердження родинних зв’язків які проживають за кордоном);
 • підтвердження фінансової спроможності відповідно до вимог конкретної країни;
 • довідка про відсутність судимості та кримінального переслідування;
 • медична страховка.

Подання документів може здійснювати двома способами: безпосередньо в консульський відділ або через фірму-посередника. У другому випадку вартість готової візи збільшиться, тому, що потрібно оплатити послуги сторонньої організації, що представляє ваші інтереси.

Консульські служби різних країн можуть висувати власні додаткові вимоги як до пакета документів, так і до особистості заявника. Зокрема, вас можуть запросити на співбесіду, за результатами якої буде прийматися рішення. Крім того, може знадобитися підписати попередження про відповідальність за надання неправдивих даних.

Подавати документи слід як мінімум за місяць до дати передбачуваного перетину кордону. Всі документи повинні мати апостиль та переклад на мову тієї країни, в консульство якої надсилається запит.

Найбільшою популярністю серед громадян України користуються національні візи в такі країни, як Німеччина і Польща.

Національна довгострокова віза категорії D у Німеччині видається на строк від 90 днів до декількох років. В майбутньому вона дає право подати прохання про оформлення ПНП.

Розгляд пакета документів займає від 1,5 до 2 місяців. Крім стандартних підстав, даний тип візи може бути оформлений на підставі в’їзду до Німеччини за програмою «Пізні переселенці» або по Блакитній карті Європейського союзу. Ряду категорій шукачів потрібно надати сертифікат про знання німецької мови на необхідному рівні.

Віза категорії D в Польщі також може стати першим кроком на шляху до оформлення ПНП. Крім стандартних, підставою для її видачі є наявність Карти поляка. При цьому Карта поляка дає право оформити національну візу на термін від 1 року до 5 років, в той час як максимальний строк дії документа з інших підстав – 1 рік.

Віза може бути одноразовою і багаторазовою. Розгляд заявки здійснюється протягом 1 місяця. З метою уточнення даних заявник може бути запрошений на співбесіду.

Надаючи дані та документи на отримання національної візи в будь-яку з країн, особливу увагу слід звернути на точність інформації, її актуальність і вірогідність. Граматичні помилки, пропущені букви та цифри, зазначення невірних термінів і дат, а також свідомо неправдива інформація можуть призвести не тільки до затягування процесу оформлення дозвільного документа, але і до повної відмови у в’їзді в країну. Саме тому так важливо ретельно та уважно заповнювати анкету – в кінцевому підсумку від цього залежить підсумкове рішення консульської служби за вашим запитом.

Як дізнатися про те, чи готова віза

Варіанти перевірки залежать від того, чи подавали ви документи в консульську службу особисто або працювали через фірму-посередника.

Якщо ви подавали папери самостійно, вся інформації по вашій заявці буде доступна на офіційному сайті консульської служби або за вказаною на ньому номером телефону.

У разі роботу через посередника уточнити готовність вашої візи можна у представника фірми – особисто або зателефонувавши телефоном, а також на сайті фірми у вашому особистому кабінеті.

Приблизна вартість і терміни оформлення національної візи

Мінімальний термін розгляду пакету документів на видачу національної візи становить 30 діб. У деяких випадках процес затягується до 1,5 і навіть декількох місяців. Це залежить від вашої конкретної ситуації, правильності наданих вами даних і завантаженості консульської служби в даний період часу.

При виявленні помилок оформлення паперів може затягнутися, як мінімум, на один місяць. У деяких випадках вся процедура може зайняти до 90-120 діб.

Саме тому документи слід подавати заздалегідь. Фахівці не рекомендують поспішати з покупкою квитків, продажем майна або звільненням з роботи, бо ризик відмови у видачі візи або необхідність до оформлення документів дуже великі.

При подачі заявки потрібно надати чек, що підтверджує оплату вами консульського збору. У середньому він становить 60 € для дорослих і 30 € для неповнолітніх.

Точну вартість ви завжди можете дізнатися на офіційному сайті консульської служби тієї країни, в яку планується в’їзд.

Майте на увазі, що консульський збір буде стягуватися кожен раз, навіть якщо ви будете подавати документи вдруге або втретє, виправивши помилки або надавши додаткові папери. При цьому на сайті консульства вказані категорії громадян, які звільнені від сплати консульського збору або можуть претендувати на пільгові тарифи при обслуговуванні.

Як правило, в їх числі:

 • діти віком до 6 років;
 • учні середніх/вищих навчальних закладів;
 • пенсіонери;
 • особи, які підтвердили кровну спорідненість з іноземцями, які проживають в зоні Шенгенської угоди;
 • інваліди та ветерани;
 • співробітники державних і муніципальних органів влади;
 • громадяни, які беруть участь у гуманітарних місіях, міжнародних рухах і програмах;
 • спортсмени, в тому числі тренери команд, з метою участі у змаганнях або тренувальних зборах;
 • працівники ЗМІ.

До числа додаткових витрат відносяться послуги перекладача, нотаріуса, фірм-посередників.

Оплата послуг візового центру становить близько 18,5 €. Вартість збору біометричних даних – 1,5 €. Якщо ж ви вирішили знехтувати співпрацею з фахівцями, розгляд вашої заявки може істотно затягнутися.

Крім того, слід мати на увазі, що за термінову обробку документів стягується підвищений консульський збір. Підсумкова вартість національної візи, приміром, в Італії у 2019 році становить близько 116 €.

Можливі причини відмови у візі

Неправильні дані, сумніви в правдивісті зазначеної мети поїздки, свідомо неправдиві відомості, помилки в перекладі або дати – все це може стати причиною відмови по вашій заявці. Крім того, до них належать такі обставини:

 • якщо були судимості та інші проблеми з законом як на території Шенгену, так і на території країни, резидентом якої є заявник;
 • раніше зафіксовані випадки депортації або відмови у видачі візи в конкретній державі;
 • недостатня фінансова забезпеченість.

В результаті оброблені заяви та інші папери повертаються заявнику із зазначенням конкретної причини неможливості видачі національної довгострокової візи. Штамп в паспорті не проставляється.

Є кілька варіантів того, як діяти в подібній ситуації:

 • почекати карантинний термін 2-3 місяці і заново подати документи з урахуванням зазначених недоліків і проблем;
 • самостійно розпочати процедуру апеляції;
 • заручитися підтримкою юристів, надавши їм право представляти ваші інтереси.

На жаль, така ситуація суттєво псує вашу репутацію і може стати приводом для відмови вже в оформленні візи. Тому фахівці рекомендують не залишати спроби отримати дозвіл на в’їзд, нехай навіть на мінімальний термін.

Підбиваючи підсумки

Національний дозвільний документ на перетин кордонів, що видається на тривалий термін, – відмінне рішення для тих, кого цікавлять не тільки туристичні поїздки, але і навчання чи робота за кордоном. Найважливішою перевагою національної візи є можливість в майбутньому подати заявку на отримання посвідки на проживання.

Без такого дозволу на в’їзд не обійтися ні майбутнім студентам, ні тим, хто планує працювати за кордоном, адже тільки довгострокова віза дає право на працевлаштування або навчання на території Шенгену.

Серед мінусів такого дозволу слід назвати тривалість його оформлення і необхідність подання додаткових документів, що підтверджують мету вашого перебування в країні. Важливе значення має виписка з банку або довідка з місця роботи, що підтверджують вашу фінансову спроможність. Не слід забувати й про необхідність оформлення медичного поліса.

Також по темі: