Меню Закрити

Навчання в Туреччині: особливості вступу та необхідні документи

На сьогодні у багатьох розвинених країнах одержання початкового шкільної освіти є обов’язковим для кожного громадянина країни. Туреччина не є винятком. Тут національна система освіти контролюється державою. На цей час навчання в Туреччині організовано на високому рівні. Більшість освітніх установ країни не поступаються за якістю отримання освіти та технічної оснащеності навчальних закладів у США.

Навчання в Туреччині

Особливості турецької освіти

У Туреччині можна отримати якісну освіту, завдяки якому для випускників відкриваються нові горизонти і можливості. Великою популярністю користується стажування в Туреччині для студентів, в ході якої студенти зможуть не тільки отримати практичні знання за спеціальністю, але і заробити деяку суму.

Серед головних переваг турецької освіти можна назвати:

 • якість світового рівня;
 • визнання дипломів в будь-якій країні світу;
 • високий рівень навчального, технічного і побутового обладнання кампусів;
 • доступні ціни.

Система навчання в Туреччині передбачає досить ранній початок – діти в школу йдуть з 5 з половиною років. Крім цього, державні школи сильно завантажені, навчання відбувається у 2 зміни. Також у школах не передбачені медичні пункти.

Що стосується системи вищої освіти, то для його отримання необхідно буде надати довідку про задовільний фінансовий стан, що дозволяє оплачувати отримання диплома. Плата береться щорічно за навчання, проживання, харчування, медичну страховку.

Отримання освіти в Туреччині

Турецька система освіти включає формальне і неформальна освіта. Формальне являє собою отримання дошкільної, початкової, середньої та вищої освіти. Неформальна освіта включає те навчання, яке оплачується міністерством і не включено у формальне. Неформальною формою освіти є також навчання ремеслу в Туреччині.

Здобуття дошкільної освіти

Як і в багатьох інших країнах, дошкільна освіта в Туреччині починається з дитячих садів. Воно є обов’язковим для дітей у віці від 3 до 5 років. Презентація дошкільної освіти в Туреччині здійснюється приватними дитячими садами. Їх основна мета – підготовка дитини до початкової школи, розвиток здібностей дітей у формі гри. Деякі дитячі садки мають зв’язок з державними початковими школами.

Навчання в школах

Шкільна освіта в Туреччині складається з двох етапів: початкова й середня школа. З 6 до 14 років кожен громадянин цієї країни зобов’язаний навчатися у початковій школі. Вони представлені як державними, так і приватними.

У Стамбулі зосереджені головні шкільні установи. Проте кращі школи Стамбула – це Британська міжнародна школа, MEF міжнародна школа та 2 міжнародні IICS. Навчання в них організовано на європейському рівні. Тут можуть отримати освіту як місцеві громадяни, так і іноземні школярі, у тому числі й українці. Для того, щоб вступити в ці освітні установи, необхідно пройти вступні випробування.

Навчання в Туреччині для українців і місцевих школярів, а також інших іноземців складається з трирічного навчання в загальній школі, потім -освіта у професійно-технічних коледжах, тривалість якого становить 4 роки.

Дані школи в основному знаходяться на державному забезпеченні, і навчання в них безкоштовне.

Отримання вищої освіти

Вищі навчальні заклади є завершальним етапом формальної освіти. У Туреччині налічується велика кількість університетів, надходження в які здійснюється на основі конкурсу. Однак кожен університет розробляє свою індивідуальну систему зарахування.

Тривалість навчання в магістратурі Стамбула становить 2 роки, для вступу необхідна наявність базового ступеня бакалавра. Завершальним етапом вищої освіти в Туреччині є докторська ступінь, яка вимагає ще 3 роки навчання і написання дисертації.

Отримання вищої освіти в Туреччині платне. Проте навчання в державному ВНЗ обійдеться набагато дешевше, ніж у приватному.

Проживання іногородніх студентів

Для іноземних та іногородніх студентів деякі університети надають місця в гуртожитку. Однак дуже часто місць для всіх не вистачає. Тому багатьом доводиться орендувати житло.

Існує реальна можливість винаймати квартиру або кімнату за прийнятною ціною. Все залежить від розташування, загальної площі та району.

Рейтинг вузів

На сьогодні Туреччина входить в список 50 країн з якісною вищою освітою.

Уряд країни прагне зробити вищу освіту максимально наближеним до європейського рівня, завдяки цьому університети Туреччини входять в Болонську систему.

Також важливим моментом є доступність отримання вищої освіти як для місцевих, так і для іноземних студентів.

Університет Бахчешехир в Стамбулі зараз входить в трійку кращих університетів країни. Тут навчається понад 1000 студентів з різних країн світу. Завдяки відмінному викладацькому складу дана установа досягла значних успіхів. Тут освітній процес здійснюється англійською мовою, передбачені спрощені умови зарахування для іноземних студентів.

Університет Ататюрка в Туреччині організований по моделі американського вищого навчального закладу. На цей час тут є 3 факультету та 12 відділень. Головною мовою навчання є англійська. Тут освіту здобувають іноземні студенти з 16 різних країн світу. По закінченні видається диплом міжнародного зразка.

Престижні приватні вищі навчальні заклади в Туреччині представляє університет Фатіх в Стамбулі. Викладання тут здебільшого ведеться англійською мовою, при цьому студентам надається можливість вивчити додаткову мову – турецьку, німецьку, російську, французьку. В даному університеті працюють викладачі з 30 різних країн світу.

У рейтинг найбільших вищих навчальних закладів країни входить університет Акденіз в Анталії. Середземноморський університет виділяється різними видатними досягненнями як на національному, так і міжнародному рівнях. Він активно співпрацює з багатьма закордонними університетами та є головним освітнім центром Туреччини. Тут реалізуються близько 250 наукових і дослідницьких програм різних напрямків, ведеться співпраця з ВНЗ Європи.

Університет Мармара в Стамбулі – найстаріший вищий освітній заклад Туреччини. З 2013 року його дипломи визнаються Європейською асоціацією університетів.

У Туреччині отримання вищої медичної освіти знаходиться на високому рівні. З усім тим у республіці існує певний дефіцит лікарів. Дану проблему поступово вирішують, пропонуючи навчання іноземним студентам.

Популярним є отримання освіта медсестри. Термін, скільки вчитися на медсестру в Туреччині, може здатися тривалим – навчання триває 4 роки у вузі, проте після закінчення університету медсестра володіє високою компетенцією і багато в чому може замінювати лікаря.

Особливості вступу для іноземців

Останнім часом популярність турецьких вишів серед іноземних студентів зростає. В першу чергу це обумовлено якістю освіти й визнанням дипломів на міжнародному рівні. Однак кожен ВНЗ встановлює свої вимоги до зарахування студентів.

Правила вступу до вузів для іноземців

Університети Стамбула та інші вищі навчальні заклади країни головною вимогою до іноземців вважають чудове володіння турецьким або англійською мовою. Однак в останні роки перевага надається англійському.

Іноземний абітурієнт подає заяву в Центр по відбору і зарахування студентів. При подачі заяви повинні дотримуватися такі критерії:

 • заявник не має турецького громадянства;
 • не є власником подвійного громадянства;
 • знає один або дві мови.

Послуги Центру платні, тому при поданні заяви потрібно прикласти чек про їх оплату.

Що потрібно для вступу

Іноземцю для вступу в турецький університет в 2023 році, необхідно мати наступне:

 • атестат про здобуту освіту;
 • підсумки пройдених міжнародних і національних тестів;
 • інші документи, перелік яких визначає кожен конкретний університет.

Тут є набагато більші перспективи та можливості, ніж в університетах інших європейських країн.

Громадяни країн СНД можуть навчатися у вузах країни на безкоштовній основі за участю в спеціальних літніх програмах обміну.

Багато вищих навчальних закладів Туреччини підписують угоди з партнерами-навчальними закладами із країн СНД про обмін студентами.

Навчальна віза

Важливо зазначити, що освіта в Туреччині для українців та інших іноземних студентів неможливе без студентської візи. Вона може бути видана лише після зарахування іноземного студента в навчальний заклад.

Для отримання студентської візи необхідно мати такі документи:

 • закордонний паспорт;
 • заяву встановленого зразка;
 • фотографію;
 • запрошення університету Туреччини на навчання.

Термін дії отриманої візи становить від 6 місяців до року.

Вартість отримання освіти в Туреччині

Ціна навчання в турецьких державних університетах та інститутах набагато нижче, ніж у приватних. Важливо зазначити, що вартість навчання в державних закладах протягом кількох років поспіль залишається незмінною.

Навчання у вищих державних навчальних закладах на рік обійдеться:

 • з турецькою мовою навчання: 80-250$ для громадян Туреччини, 240-750$ — для іноземних громадян;
 • з англійською мовою навчання: 150-500$ — для турецьких громадян, 450-1500$ — для іноземних.

Якщо розглядати навчання в приватних ВНЗ, то вартість становить приблизно від 5 до 12 тисяч доларів США. Також окремо буде потрібна сума в розмірі 300 доларів на навчальну літературу. Що стосується отримання неформальної освіти, то за відносно невелику плату можна пройти в Туреччині курси масажу в Анталії.

Гранти та стипендії

Гранти та стипендії для навчання в Туреччині можуть отримати не тільки місцеві студенти, але також і іноземні, якщо пройдуть конкурс і виконають всі необхідні умови.

Що необхідно знати про навчання в Туреччині: Відео

Також по темі: