Меню Закрити

Як відкрити бізнес у Болгарії

Завдяки інвестиційній політиці держави, прозорої законодавчої системи та європейського рівня життя бізнес у Болгарії у 2024 році цікавий багатьом громадянам Європи та СНД. Підприємці, що володіють мінімальним стартовим капіталом, мріють відкрити власну справу і заробляти на території Балканського півострова. Однак щоб досягти поставленої мети, потрібно добре знати банківську сферу Болгарії, податкові правила і менталітет місцевого населення.

Ведення бізнесу

Основні нюанси ведення бізнесу в Болгарії

Проста і зрозуміла система оподаткування, стабільність валюти та вигідне географічне положення відкривають широкі можливості для бізнесу в Болгарії. Маючи на руках від 2000 євро, тут можна відкрити власний ресторан, консалтингову компанію або фірму з продажу вживаних авто буквально за місяць.

Якщо ж іноземний громадянин інвестував в економіку понад 250 000 євро, він гарантовано отримує посвідку на проживання в цій країні (закон «Про іноземні інвестиції»).

Приватні підприємці в обов’язковому порядку сплачують податок на дохід від здійснення комерційної діяльності. Розмір податку – найменший серед усіх країн ЄС і складає всього 10%. Корпоративний податок також встановлено на рівні 10%, а ПДВ – 20%. Тому не дивно, що бізнес в Болгарії з мінімальними вкладеннями користується великою популярністю.

Щоб наочно продемонструвати, наскільки приваблива Болгарія для ведення бізнесу, проаналізуймо рейтинг європейських країн за рівнем прибуткового податку. Рейтинг складено на основі даних, наданих статистичними та фіскальними органами цих країн і Євростатом. Наведемо максимальні, середні та мінімальні значення.

Рейтинг країн за рівнем прибуткового податку:

Країна Максимальна ставка прибуткового податку (%)
Швеція 56,9
Данія 55,6
Іспанія 52
Франція 50,3
Кіпр 35
Польща 32
Україна 25
Чехія 22
Литва 15
Білорусь 12
Казахстан 10
Болгарія 10

Потрібно сказати, що потенціал Болгарії просто величезний! Тут активно розвивається туристичний і будівельний бізнес, текстильна і хімічна промисловість, транспортна галузь. А найпривабливішими містами для громадян, які бажають організувати успішний бізнес в Болгарії, є Бургас і Варна.

Територіальні та економічні особливості ведення бізнесу в Болгарії

Долина троянд, як ще називають Болгарію, славиться в першу чергу своїми курортами. Влітку на узбережжі Чорного моря з’їжджаються любителі теплої води і яскравого сонця, а взимку, коли температура повітря опускається до мінусової позначки, пальму першості перехоплюють райони, розташовані поблизу лижних трас.

Щорічно в курортних зонах Болгарії відкриваються нові ресторани, готелі, з’являються нові місця для комфортного відпочинку, парки розваг, салони краси, офіси туристичних фірм, орієнтовані як на бюджетних, так і заможних туристів. Така підприємницька активність пояснюється тим, що фінансове обслуговування та утримання фірми в Болгарії обходиться зовсім недорого.

Якщо розглядати більш «глухі» області Болгарії, то великою популярністю там користуються фермерські господарства. Імпорт овочів і фруктів, вирощених в умовах ідеального клімату, – досить прибуткове заняття. Важливе значення має і те, що всі комерсанти, чий товарообіг становить менше ніж 50 000 левів (близько 25 000 євро) за звітний період (рік), звільняються від сплати ПДВ.

Бізнес в Болгарії

Як організувати бізнес у Болгарії на законних підставах

Влада країни створили досить лояльні умови для ведення бізнесу. Особливо вражає робота контролюючих, судових і виконавчих органів влади, які захищають підприємців від недобросовісних конкурентів, проводячи загальнодержавну інвестиційну політику.

Мало хто з жителів СНД, які вирішили зайнятися підприємницькою діяльністю, точно знає, чим займатися в Болгарії і який бізнес відкрити. Тому більшість наших співгромадян цікавляться тим, скільки грошей знадобиться для цього і які документи слід підготувати. Щоб відповісти на ці питання, потрібно детальніше розглянути законодавчі норми, що стосуються організації бізнесу.

Так, законодавством Болгарії передбачено кілька форм власності підприємств (організаційно-правових), дозволених для установи іноземцями:

  • Збірне суспільство (Събирателно дружество – СД). Створюється, як правило, добре знайомими між собою співзасновниками (від 2-х осіб). Робочі взаємини регулюються установчим договором. Засновники несуть однакову відповідальність за зобов’язаннями. Мінімальний розмір стартового капіталу законом не регулюється.
  • Акціонерне товариство Акционерно дружество – АД). Засновниками АТ можуть бути як юридичні, так і фізичні особи. Для установи АТ потрібно мати, як мінімум 50 000 левів (близько 25 000 євро). Управляється зборами акціонерів. Найбільшу вагу має той акціонер, у якого більша кількість акцій. Акції можна вільно купувати і продавати.
  • Командитне товариство (Командитно дружество – КД). Створюється засновниками, які несуть однакову відповідальність за зобов’язаннями, причому одні – необмежену, а інші – відповідають тільки величиною власного внеску. Управлінськими правами необмежено наділений відповідальний співзасновник.
  • Командитне товариство з акціями (Командитно дружество с акции – КДА). Формується шляхом підписання договору між співзасновниками. Обов’язково складається акт-статут, який містить опис повноважень, інформацію про обсяг капіталу, а також вигляді та кількості акцій. Мінімальний капітал для створення товариства – 50 000 левів (близько 25 000 євро).
  • Товариство з обмеженою відповідальністю (Дружество с ограничена отговорност – ООД/ЕООД). Найбільш поширена форма діяльності, оскільки мінімальний розмір капіталу – 2 леви (близько 1 євро). Співзасновникам, які відповідають за зобов’язаннями тільки внесеними сумами, брати участь в управлінні товариством необов’язково. Мінімальні зміни в установчих документах реєструються в суді.
  • Приватний підприємець (Едноличен търговец – ЕТ). За законом засновується іноземцем, мають статус ПМП, або громадянином Болгарії. Розмір капіталу не має значення. ЕТ несе відповідальність тільки особистим майном. Назва компанії повинна складатися з імені та прізвища засновника.

Засновниками фірм можуть бути громадяни Болгарії або інших країн, які пройшли процедуру реєстрації підприємства в торговому реєстрі (за рішенням окружного суду) або ті, що купили готовий бізнес.

Після реєстрації в реєстрі потрібно стати на облік в статистичному управлінні, пенсійної служби та податкової інспекції. Крім того, повинен бути відкритий рахунок у банку для здійснення фінансово-економічної діяльності.

Банківська система Болгарії: короткий огляд

За даними Болгарського Народного Банку, в даний час у Болгарії діє 30 банків, серед яких 24 ліцензованих та 6 філій іноземних банків. 73,3% активів контролюється міжнародними фінансовими інститутами, що свідчить про сприятливого середовища для ведення бізнесу.

Зараз банківська система Болгарії повільно відновлюється після рецесії. За даними аналітичного відділу Raiffeisen Bank International, економічне зростання залишається слабким, проте перспективи намічаються позитивні.

Болгарські банки охоче видають кредити на термін до 30 років і пропонують широкий спектр послуг для обслуговування бізнесу. Детальніше читайте в статті “Як працює банківська система в Болгарії“.

Банківська система

Який вид бізнесу найбільш привабливий для громадян СНД у Болгарії

Як свідчать відгуки вихідців з СНД, у Болгарії можна «розкрутити» абсолютно будь-яку ідею і створити стабільний високоприбутковий бізнес. Головне – проявити трохи фантазії, залучити кваліфікованих консультантів, правильно вкласти гроші та врахувати потреби потенційних клієнтів.

Істотно спрощує ведення бізнесу схожість слов’янського менталітету, а також відсутність мовного бар’єру. У Болгарії використовується кирилиця. Досить часто зустрічаються вивіски російською та українською мовами, адже левова частка місцевих жителів і туристів розуміють російську мову.

Правильно вибрати бізнес-нішу допоможе дослідження ринку. До 2000-х років громадяни СНД прагнули відкрити на Балканському півострові, головним чином, власне кафе, салон краси або сімейний готель, орієнтуючись, як правило, на запити відпочиваючих. Проте з часом більш популярні стали компанії, які займаються нерухомістю, консалтингом та іншими видами бізнесу.

Нерідко вихідці з СНД відкривають пекарні, надають послуги логістичного сервісу, виконують роботи з ремонту та обробки квартир, займаються розробкою і супроводом сайтів. Досить часто власниками магазинів, автосервісів, стоматологічних клінік і дитячих садів у Болгарії є саме наші співвітчизники.

Зараз багато підприємці прагнуть відкрити фірму в Болгарії для покупки авто, адже такий вид бізнесу практично не вимагає витрат, проте приносить чималу вигоду. Як відомо, в Болгарії можна купити хороший старий автомобіль за кілька тисяч євро (практично в три-чотири рази дешевше, ніж у Західній Європі). Тому схема, за якою авто купують на болгарську фірму, а потім цей транспортний засіб експлуатують на території іншої держави (довіреності), стала дуже популярною.

Як показує практика, реєстрація фірми в Болгарії громадянином України, Росії, Білорусі або вихідцем з іншої країни СНД, займає до місяця. Якщо оформленням документів та іншими організаційними питаннями займається компетентний працівник, вам достатньо лише пред’явити закордонний паспорт і внести кошти на рахунок фірми (статутний капітал).

Число співзасновників компанії не обмежується законом (їх може бути 15, і 35, і навіть більше), і цим користуються нечесні на руку посередники. При цьому всі співзасновники отримують законне право на керування транспортним засобом, яке є власністю компанії. Тому стає співзасновником болгарської компанії невигідно, адже при спробі продати автомобіль вам потрібно буде зібрати всіх власників і отримати офіційний дозвіл на здійснення операції купівлі-продажу. А зібрати всі підписи нерідко просто не представляється неможливим.

Як зареєструвати бізнес у Болгарії

За даними статистики, інвестиції в Болгарію повинні перевищити показники капіталовкладень минулого року. А все тому, що привабливість регіону зростає, збільшуються фінансові можливості громадян, проводиться активна агітаційна політика, спрямована на збільшення припливу іноземного капіталу.

Щоб швидко і без зайвих клопотів створити власну компанію, деякі громадяни користуються послугами юридичних організацій. Однак є люди, які прагнуть відкрити фірму в Болгарії самостійно. І частково правильно роблять, взявши ситуацію у свої руки.

Щоб відкрити фірму самостійно, достатньо вивчити юридичні аспекти даного питання і слідувати інструкції, розробленої фахівцями:

  • по-перше, потрібно придумати та зареєструвати унікальне ім’я;
  • по-друге, вибрати відповідну організаційно-правову форму ведення бізнесу, щоб потім спростити його процес та оподаткування.
  • по-третє, отримати юридичну адресу, зареєструвати компанію у всіх інстанціях, вибрати печатки та штампи, оформити рахунок у банку.

Процес організації бізнесу за кордоном досить довгий і виснажливий, тому якщо ви дуже зайняті або просто хочете позбутися від зайвих турбот і хвилювань, краще скористайтеся послугами фахівців, які за невелику плату допоможуть зареєструвати нову компанію, купити або продати готовий бізнес.

Болгарія

Покупка та продаж бізнесу в Болгарії: плюси та мінуси

Іноді набагато вигідніше придбати готовий бізнес у Болгарії, ніж створювати власну компанію «з нуля». Адже вже налагоджений механізм набагато простіше утримувати на плаву, ніж кожен день експериментувати, намагаючись завоювати певну частку ринку.

Компанію потрібно вибирати ретельно і неквапливо, оскільки ціна готового бізнесу досить серйозно варіюється і залежить від сфери діяльності. Так, наприклад, невеликий магазин буде коштувати близько 20 000 євро, вілла на курорті – 70 000 євро, а скромний бар – 50 000 євро.

Безумовно, продаж бізнесу в Болгарії таїть чимало «підводних каменів» – наприклад, якщо власник істотно занижує вартість компанії. У такому випадку потрібно проаналізувати ділову репутацію фірми, перевірити наявність заборгованостей, а також почитати нещодавно прийняті закони – можливо, цей вид бізнесу потрапив під заборону або для нього створені штучні обмеження з боку держави.

Експерти рекомендують купувати молоді перспективні компанії, які створювалися спеціально для перепродажу. Керівники або менеджери таких компаній нерідко надають юридичну, фінансову та консультативну підтримку, допомагаючи купити бізнес у Болгарії для українців.

Бізнес у Болгарії при наявності посвідки на проживання

Якщо ви плануєте поїздку в Болгарію надовго, з тим щоб отримати вид на проживання та організувати бізнес без будь-яких обмежень, вам краще оформити візу категорії «D». В такому випадку ви зможете самостійно зареєструвати фірму і займатися улюбленою справою, не вдаючись до послуг посередників. Пам’ятайте: вид на проживання оформляється протягом місяця і діє рівно 1 рік (можливе продовження на аналогічний період).

Щоб відчувати себе комфортно на чужій землі, краще купити квартиру або віллу в цій країні, проте для цього необхідно знати особливості юридичного оформлення гостьового будинку в Болгарії. За законом іноземці можуть безперешкодно купувати будь-яку нерухомість без землі (наприклад, апартаменти, квартиру), однак для отримання прав власності на приватний будинок з земельною ділянкою необхідна обов’язкова реєстрація юридичної особи. Як саме це здійснити, ви вже знаєте, уважно прочитавши нашу статтю і зробивши відповідні висновки.

Бізнес у Болгарії: Відео

Також по темі: