Болгарія популярна серед туристів. Це країна пляжного відпочинку, мінеральних джерел і гірськолижних курортів. Для тих, хто збирається в поїздку, важливим є питання про візу, а, значить, про те, чи входить Болгарія в Шенген у 2024 році.
Чому Болгарія не в Шенгені
Так звана Шенгенська зона з’явилася лише в 1985 році. Спочатку до неї входили п’ять держав, в даний час — двадцять шість. Держави, що підписали угоду, скасували паспортний і митний контроль на своїх кордонах, спростивши тим самим переїзд людей та перевезення товарів.
На питання, чи належить до Шенгену Болгарія, яка розташована на південному сході Європи та межує, наприклад, з Грецією – підписантом угоди, на жаль, потрібно відповісти «ні». Вважається, що приєднання Румунії та Болгарії до угоди було відкладено з-за високої корумпованості цих країн, виникли побоювання, що дозволу на вільний в’їзд стануть доступні всім, у тому числі й нелегальним мігрантам, які будуть претендувати на соціальні допомоги.
Прогноз щодо вступу Болгарії в Шенгенську зону
Потрібно нагадати, що існує ще Європейський союз – особливе об’єднання країн, які утворюють спільний економічний простір. Болгарія входить в Євросоюз з 2007 року.
Про прийняття Болгарії та Румунії до Шенгену сперечаються досить давно. Кілька разів рішення відкладалося, тому що держави Європи (Великобританія, Франція, Німеччина, Голландія) користувалися правом вето. Але все ж питання, коли Болгарія увійде в Шенгенську зону, зараз дуже актуальне.
Німеччина змінила свою позицію і тепер підтримує ці країни. Спочатку планувалося підписати угоду 1 січня 2017 року: тоді б відкрилися спочатку повітряні, а потім і наземні кордони.
Однак Єврокомісія опублікувала доповідь, в якій показує недостатність заходів, вжитих болгарським урядом, у проведенні судової реформи та боротьби з корупцією. Все це знову уповільнює вступ республіки в Шенген.
В Болгарію, Румунію, Хорватію та на Кіпр – по одному дозволу
Як і Болгарія, Румунія, Хорватія та Кіпр — члени Євросоюзу, але жодна з цих країн не входить в Шенгенський простір. Влітку 2014 року урядами перерахованих держав було прийнято угоду, за якою громадяни, що мають дворазову або мультивізу в одну з них, можуть в’їжджати й на територію інших трьох.
Виходить, що болгарська національна віза дає право на в’їзд і перебування на території Румунії, Хорватії та Кіпру. Звичайно, і в цьому випадку потрібно дотримуватися встановлені строки: в’їжджати можна тільки в рамках дії дозволу та певну кількість разів, яке зазначено в документі, а також на строк, що не перевищує 90 днів протягом 180.
Ще раз звертаємо увагу, що дозвіл на в’їзд до Болгарії не дає можливості перебування в Шенгенській зоні.
З шенгеном до Болгарії
Для поїздки в Болгарію шенген-віза потрібна не завжди. Є можливість отримати болгарську національну візу.
Зараз консульство республіки видає дозволи на в’їзд групи C (туристські) — одноразові, дворазові або багаторазові — максимальний термін дії яких 5 років; також групи D — дозвіл на тривале або постійне проживання.
Питання, чи можна з шенгеном їхати в Болгарію, зазвичай цікавить тих, у кого вже є мультивіза. Це можливо, оскільки до повного входження країни в єдиний візовий простір вона прирівнює до своїх національних дозволів на в’їзд одноразові, дворазові або багаторазові шенгенські візи. При цьому одно – і дворазові дають можливість в’їхати в Республіку Болгарія вказану кількість разів навіть після їх використання в інших державах, які підписали угоду.