Меню Закрити

Освіта в Болгарії для українців

Для тих, хто хоче емігрувати в Болгарію у 2023 році, важливим питанням можуть стати особливості навчання в цій країні. Освіта в Болгарії будується за принципами Болонської системи, тобто включає в себе кілька етапів: бакалаврат, магістратуру та докторантуру. Прийом до вузів здійснюється без вступних іспитів. Однак навчання є платною, причому як для громадян Болгарії, так і для іноземних студентів.

Навчання в Болгарії

Переваги та недоліки болгарської освіти

Говорячи про переваги болгарської освіти, обов’язково слід згадати:

 • Відсутність перевірки рівня підготовки абітурієнтів, що значно підвищує ймовірність надходження.
 • Відносно низьку вартість навчання в порівнянні з іншими європейськими країнами.
 • Студентам, які закінчили вищий навчальний заклад у Болгарії, набагато легше залишитися в цій країні, якщо вони вирішили там жити та працювати, оскільки апарат болгарського муніципального освіти прихильно ставиться до випускників болгарських внз;
 • Є можливість отримати шкільну освіту трьома мовами: болгарською, англійською, українською або російською.

Головним же недоліком є виключно комерційна спрямованість освіти в Болгарії, причому платне воно на всіх рівнях – від дитячих садків і шкіл до вузів.

Як влаштована освітня система

Болгарська освітня система включає в собі дошкільну освіту, шкільну та вищу. У зв’язку з цим виділяються різні типи освітніх установ.

Дошкільна освіта в Болгарії на увазі під собою дитячі садки. Воно є обов’язковим і розраховано на чотири роки. В залежності від потреб в Болгарії можна знайти різні категорії дитячих садків:

 • працюють повний або неповний робочий день;
 • оздоровчі;
 • спеціалізовані – для дітей з різними вадами розвитку.

Шкільна освіта в Болгарії триває 12 років. Перші чотири класи – це початкова освіта, вісім класів – основна освіта, класи з п’ятого по восьмий вважаються прогімназією. З дев’ятого класу і по дванадцятий – це вже гімназія.

Вища освіта в Болгарії доступно для отримання більш, ніж в 40 державних і 9 приватних вузах, кожен з яких надає можливість отримати ступінь бакалавра, магістра або доктора наук.

Крім цього, в Болгарії існує освітня ступінь, яка називається професійний бакалавр. Її отримують ті студенти, які закінчили коледжі технічної спрямованості.

Кращі вузи

Болгарські внз пройшли акредитацію згідно з прийнятим європейським нормам. Вихідцям з України, швидше за все, будуть цікаві ВНЗ Болгарії з російською або українською мовами навчання. Повністю російськомовних вузів там немає. Але у Варні відділення Нового болгарського університету (НБУ) пропонує програму бакалаврату тривалістю 4 роки за напрямом «Міжнародний туризм».

Вища освіта

НБУ був заснований в столиці Болгарії в 1989 році. Новий болгарський університет в Софії профілюється в галузі гуманітарних наук, комунікацій і мистецтв, а також є ексклюзивним представником Британського відкритого університету на території Болгарії в галузі дистанційного навчання.

НБУ також повноправний член Франкофонського університетського агентства та інших авторитетних міжнародних організацій, таких, як: Європейська ліга інститутів мистецтв, Європейська асоціація студентських театрів, Міжнародний центр для зв’язку між телевізійними та кіношколами, Союз неформальних європейських театрів, Міжнародна асоціація семіотичних досліджень, Міжнародний інститут адміністративних наук і Мережа інститутів і училищ по державній службі в Центральній і Східній Європі.

Вузом, профілюючих і провідним в галузях сільського господарства і медицини, є Фракійський (Тракійський) університет Болгарії. Також він займається підготовкою ветеринарів. Пріоритетними напрямами наукової діяльності університету є дослідження екологічної обстановки, впровадження інновацій в аграрній сфері, вивчення ветеринарних захворювань, проведення фундаментальних досліджень в галузі медицини.

Університети Пловдива

Для тих студентів, кому цікаво сільське господарство, є в Болгарії в Пловдиві Аграрний університет. Він був заснований в 1945 році та за цей час завоював репутацію національного центру аграрної освіти та сільськогосподарської науки. У цьому вузі запропоновано безліч освітніх програм бакалаврату, магістратури та докторантури очної та заочної форм навчання.

Для тих, хто цікавиться медициною є в Болгарії р. в Пловдиві медичний університет. Він був також заснований в 1945 році та пройшов необхідну процедуру акредитації. Медичний університет Пловдіва бере участь у програмі обміну студентами Erasmus, є членом Європейської асоціації медичних шкіл. Даний вуз пропонує такі програми навчання, як медицина, стоматологія, фармація, сестринська справа, акушерство та гінекологія.

Університети Бургаса

Бургас є одним зі студентських міст і також може представляти інтерес для іноземних абітурієнтів. Університети Бургаса в Болгарії представлені:

 1. Бургаським вільним університетом. В освітньому процесі цього навчального закладу акцент ставиться на розвиток у студентів творчого і самостійного мислення.
 2. Університетом «Професор доктор Асен Златаров». Даний внз надає можливість отримання ступеня бакалавра, магістра та доктора за такими напрямами, як гуманітарні науки та мистецтво, суспільні науки та бізнес, мова та культура, медицина та здоров’я, наука і технології, інженерія.

Студенти в Болгарії

Університети Варни

Варненський університет менеджменту в Болгарії (ОКМ) на сьогодні є однією з кращих бізнес-шкіл. Він пропонує своїм студентам програми з подвійним дипломом, а також програму MBA. Навчання в ВУМ проходить англійською мовою, партнером університету є британський Cardiff Metropolitan University.

Економічний університет р. Варна в Болгарії пропонує 17 напрямків на очній та заочній формах навчання. Він володіє однією з найстаріших університетських бібліотек в Болгарії, а також навчально-спортивною базою з веслувального спорту.

Документи, необхідні іноземцю для вступу

Після того як був обраний той чи інший вуз, потрібно зібрати пакет необхідних документів і представити його або безпосередньо в обраний університет, або в Міністерство освіти. У Болгарії навчання починається 1 жовтня, документи потрібно встигнути подати до 1 вересня. Необхідні:

 • заяву;
 • копія паспорта;
 • медична довідка, перекладену і нотаріально;
 • копія атестата, перекладену і нотаріально;
 • академічна довідка – для абітурієнтів з України.

Протягом тижня внз дасть відповідь і, якщо він буде позитивним, можна приступати до підготовки документів на отримання візи.

Вступ до вузу Болгарії

Навчання в Болгарії для українців надає можливість отримати європейський диплом одним з найбільш зручних способів. Звичайно, бажано попередньо вивчити мову, однак болгарський заснований на кириличному алфавіті, і при бажанні цю мову можна опанувати за кілька місяців.

Навчальна віза

Після того, як вуз надіслав вам лист про зарахування, потрібно збирати пакет документів на візу, і виглядає він наступним чином:

 • документ, що підтверджує оплату навчання;
 • документ, що підтверджує зарахування до університету на денну форму навчання;
 • діючий закордонний паспорт, термін дії якого повинен закінчуватися не раніше, ніж через півтора року з початку дії візи;
 • ксерокопія національного паспорта;
 • кольорова фотокартка розміром 3,5х4,5 см;
 • заповнена візова анкета;
 • поліс медичного страхування, що діє в Європі протягом усього терміну поїздки.

Віза видається терміном на один рік, для другого і наступних курсів навчання необхідно надати дійсне посвідчення відповідного вузу.

При цьому продовжувати візу можна на території Болгарії.

В болгарських школах навчання ведеться болгарською мовою з болгарської програмі. Українська або російська мова в багатьох школах вивчається як іноземна, при цьому вона з’являється класу з п’ятого. Відповідно, не варто сподіватися на те, що виключно за шкільною програмою дитина зможе досконало оволодіти українською мовою, якщо з ним ніхто не займався вдома.

Навчання в школі

Вартість навчання в Болгарії

Єдиний шанс отримати в Болгарії безкоштовну освіту – виграти грант європейського зразка. У всіх інших випадках вартість навчального року залежить від міста та навчального закладу, а також спеціальності. Розміри оплати на рік у середньому варіюються від 1000 до 5000 євро. Медичні спеціальності будуть коштувати дорожче.

Оскільки в Благоєвграді представлений філія американського університету, диплом якого котирується в Сполучених Штатах, цілком може виникнути питання, скільки коштує навчання в американському університеті в Болгарії? Різниця з болгарськими кращими вузами колосальна: вартість одного року становить 10 000 доларів.

Для вступу в Американський університет (АУБГ) потрібно набрати мінімум 1000 балів на іспиті SAT і 80 балів на іспиті TOEFL iBT. У свою чергу, університет пропонує стипендії на навчання (scholarships) тим претендентам, які наберуть високий бал на SAT. Розміри стипендії можуть досягати 100% плати за навчання.

Отримання освіти в Болгарії: Відео

Також по темі: