Ті, хто не бачить майбутнього у себе в країні, пускаються на будь-які випробування, аби змінити декорації та повернути долю в інше русло. Іноді такі заходи є вимушеними, зумовленими важкої політичної або економічної ситуацією на споконвічній батьківщині, яка не дозволяє перебувати на її території й далі. Єдиний вихід за таких обставин – пошук притулку за кордоном, відмовити в якому сьогодні можуть все частіше унаслідок зловживання цим статусом і великого напливу бажаючих. Що можуть знайти біженці в Болгарії у 2024 році: чи є сенс покладати надії саме на цю державу?
Алгоритм дії для отримання статусу біженця
Способів стати законним громадянином Болгарії сьогодні існує багато. Ніяких проблем не виникає у тих, чий родовід починається саме в цій країні, або у кого раптом виявляться родичі, готові відновити родинні зв’язки. Непогані шанси є й у підприємців, які мають намір розвиватися на болгарській території, а також у тих, чия професія і досвід представляють інтерес для місцевої економіки.
Тим же, кому не підходить жоден з перерахованих способів, залишається випробувати долю в якості біженця. Підписантом Женевської конвенції про надання захисту і притулку всім, хто має у них потребу, Болгарія стала в 1993 році. Сама ж система запиту статусу була оновлена в 1999 році.
За її нормами, подати прохання про отримання необхідного укриття в Болгарії іноземний громадянин може трьома способами:
- безпосередньо на кордоні держави;
- у кожному департаменті поліції всередині його;
- у болгарських посольствах, розташованих за кордоном.
Якщо претендент вже знаходиться на території країни, тоді подати заяву про надання йому притулку він повинен не пізніше перших 72 годин перебування. Запізнення навіть на 1 годину загрожує неодмінною відмовою, і саме по собі вже буде підставою для такого рішення.
Закон передбачає, що рішення по конкретному запиту повинно бути винесено протягом трьох місяців після того, як був прийнятий запит і проведено інтерв’ю з усіма уповноваженими чиновниками. На практиці ж ця процедура займає набагато більше часу і часом тягнеться роками.
Отримати моментальний відмову заявник може в тому випадку, якщо для цього є вагомі підстави або не були виявлені причини, які могли б зробити можливим отримання статусу біженця.
Найчастіше в такій ситуації виявляються економічні мігранти або ті, хто до подачі прохання довгий час перебував на території іншої держави, де вже давно міг би отримати необхідний статус.
Як тільки громадянин заявив про своє бажання отримати притулок на болгарській території, його селять в один з центрів за розміщення біженців. Заповнивши необхідні документи та пройшовши співбесіду з міграційними офіцерами, мігрант може покинути територію табору і найняти житло. Найчастіше допомогу в цьому пропонують неурядові фонди з надання допомоги біженцям.
Якщо ж заявник залишається в таборі, він забезпечується безкоштовним харчуванням, медичною допомогою, а також отримує кошти для особистих витрат. Слід відзначити, що фінансове сприяння є дуже умовним. В середньому на одну людину виділяється не більше 19 доларів в день або 35 доларів на всю сім’ю. З цієї причини багато мігранти прагнуть швидше знайти роботу, як тільки їм це буде дозволяти їх законний статус.
Крім того, прохачі притулку можуть розраховувати на юридичну допомогу, завдяки Болгарському Гельсінського Комітету. Діти новоприбулих зобов’язані відвідувати болгарську школу, а їх батьки можуть почати вивчати болгарську мову на спеціальних курсах. Всі турботи в цьому питанні бере на себе Червоний Хрест.
Які потрібні документи
Важливу роль у всьому процесі відіграє, звичайно ж, пакет документів, які треба подати в службу міграції. Для цього необхідно підготувати:
- Паспорт.
- Фото.
- Свідоцтва про одруження та про народження всіх членів сім’ї.
- Анкету, яку видає міграційний офіцер.
- Заяву, в якому слід викласти всю історію втечі зі своєї країни, а також причини, що змусили заявника піти на такий відчайдушний крок.
- Документи, які можуть підтвердити викладені у заяві факти.
Дуже важливо при цьому розуміти, що чим більше недостовірної інформації буде представлено у вашому оповіданні, тим більше шансів, що рішення комісії буде негативним. Основне завдання – довести, що ні можливості та далі перебувати в державі свого громадянства, ні якого б то не було шансу повернутися в нього у вас немає.
Актуальна ситуація з біженцями
Добре відомо, що на сьогодні європейське співтовариство перебуває в міграційному кризі, викликаній масовим потоком людей з країн, охоплених жорстокими військовими діями та конфліктами. В першу чергу мова йде про жителів Сирії та Афганістану, які буквально заполонили грецькі та македонські кордону намір рухатися далі, вглиб Європи.
Враховуючи непереривні спори європейських політиків в цьому питанні, цілком актуально звучить питання, чи є біженці в Болгарії? На підставі останніх домовленостей кожна європейська країна взяла на себе зобов’язання прийняти певну кількість громадян, які шукають притулок. Болгарія в цьому відношенні не є винятком.
Скільки біженців в Болгарії
Свого піку ситуація з мігрантами на болгарській території досягла восени минулого року, коли Сербія закрила кордон з Болгарією через збільшення потоку біженців. Згідно зі звітом Агентства у справах біженців, з початку 2016 року в країну прийшло понад 15 тисяч нелегальних мігрантів. При цьому велика частина з них відмовилася перебувати у спеціальних центрах, вже переповнених.
Багато біженців в Болгарії, можна судити з таких цифр:
- загальна місткість центрів для тимчасового утримання біженців – 5190 осіб, які фактично проживають у них трохи понад 5500 осіб;
- загальна місткість спеціалізованих центрів по розміщенню осіб, що представляють загрозу для місцевої громади, – 940 місць, фактично проживають у них 1500 мігрантів.
Потік іноземних громадян у січні минулого року дещо знизився через морози, які охопили Європу.
Навіть при всій, однак, критичності ситуації, очевидним залишається той факт, що кількість бажаючих отримати притулок саме в цій країні не таке високе, як в інших балканських державах.
Як ставляться до біженців в Болгарії
Відповідь, чому біженці обходять Болгарію, криється в курсі, який прийняв місцевий уряд, і щодо самих болгар до мігрантів. Пам’ятка для біженців, видана арабською мовою, називає цю країну державою №1 серед тих, де вороже налаштовані до осіб сирійського та афганського походження. На думку авторів, тут процвітають ксенофобія та ісламофобія.
За останні роки в пресі не раз з’являлися заголовки про напад місцевих жителів на біженців, а також про численні демонстрації під гаслами «Болгарія – бідна країна. Ви нам не потрібні!»
Проблема в тому, що болгари вважають сирійців і афганців кимось на кшталт циган, до яких у них склалося упереджене ставлення. Така позиція як під копірку переноситься і на чужинців, яких болгари відносять в ту ж категорію – «роми». Знаючи про таке ставлення, мігранти мусульманської віри обходять Болгарію стороною.