Меню Закрити

Рівень життя в Болгарії

«Було б здорово на обідній перерві скупатися в морі!» – думаєте ви, сидячи біля офісного вікна з видом на шосе. А чому б ні? Переїхати та знайти роботу. Наприклад, в Болгарії. Багато туристів приїжджають з цієї країни з бажанням ще не раз повернутися. Давайте з’ясуємо, чи добре жити в Болгарії постійно у 2024 році.

Переїзд у Болгарію

Плюси та мінуси життя в Болгарії

Вихід до Чорного моря, гарна природа, добродушне населення — все це є в Болгарії. Ще держава відмінно розташована відносно України. Тим, хто сумнівається, чи варто переїжджати в Болгарію, нагадуємо, що це європейська країна, яка сподівається незабаром увійти в Шенген, а, значить, безвізові поїздки по Європі стануть доступні. До того ж схожість мов і менталітету, розмірений ритм життя допоможуть українцю швидко влитися в нове оточення.

До недоліків в першу чергу відносять невисокий рівень життя і низькі зарплати – у порівнянні з іншими державами Європи. Скаржаться іноземці, які живуть в країні постійно, на нестабільну економіку і жорстке міграційне законодавство. Щоб врахувати всі плюси та мінуси того, як жити в Болгарії, подивимося на цю країну більш прискіпливо.

Рівень життя

Якість життя в країнах визначають сукупно, за великою кількістю різних чинників. Звичайно, важлива соціальна сфера — це медицина, інфраструктура, освіта — про яку поговоримо нижче. Але на перелічені чинники впливає економіка, тому, перш ніж переїжджати, треба точно зважити всі за і проти.

Так, Всесвітній Економічний Форум опублікував «Рейтинг глобальної конкурентоспроможності країн», де Болгарія займає п`ятдесяте місце.

Ціни на нерухомість тут нижче, ніж у Західній Європі. Що б ви не читали про Болгарію, про реальний рівень життя можна взнати, тільки зібравши різні думки або відвідавши країну. Тому перед остаточним рішенням про переїзд не завадить хоча б раз побачити все своїми очима.

В Болгарію українцям можна потрапити по безвізу. Національна віза категорії D дає право на тривале перебування.

Здоров’я

Одне перебування в Болгарії вже позитивно позначиться на здоров’ї. Країна славиться лікувальними курортами з мінеральними джерелами та грязями, такими, як Поморіє або Санданські, Сапарева Лазня. Але це погляд туриста; подивимося, що говорять про охорону здоров’я люди, які постійно мешкають в Болгарії.

Медицина в Болгарії в основному платна, але є і НЗОК — Національна здравно-осігурітельна каса. Остання доступна тільки для громадян: вони сплачують щомісячні медичні відрахування самі, якщо не працюють, або внески сплачує роботодавець. Ціни на медикаменти та лікування контролює держава.Медицина в Болгарії

Лікарня може бути розташована як в новому, так і в старому будинку ще радянського часу. Лікарі зазвичай орендують кабінети в різних лікарнях. Такі ситуації, як черзі за талоном або недостатня кількість напрямків на дороге обстеження, теж трапляються.

Екологія

В цілому екологія Болгарії дуже хороша. Порівняно невелике число заводів на території держави, достатня кількість лісових масивів, гірські ланцюги з курортами — все це привертає в Болгарію туристів. Особливо популярний нині екотуризм, коли люди живуть у тихій місцевості подалі від моря і натовпів гостей з узбережжя.

Є в Болгарії й Національний парк Пірін, який знаходиться на південному заході. Всім цим громадяни країни можуть насолодитися в будь-який момент.

Проте нерідко трапляється інформація про недостатньо чисту воду Чорного моря або про ротавіруси. Особливо турбує екологів те, що ріка Дунай, що впадає в море, служить ще і вивідним каналом для промисловості європейських країн. Відходи надходять також з річок Прут та Дністер. Але і жителі Болгарії, і влада розуміють, що пляжний відпочинок важливий для розвитку економіки, тому стан пляжів цілком гідне.

Освіта

Освіта ділиться в Болгарії на початкову, середню і вищу. Існують також і дошкільні заняття – це обов’язкова підготовка, яку дають дитячі садки.

Основна освіта обов’язково включає навчання на рівні молодшої школи, прогімназії та гімназії.

В останніх вже відбувається розподіл дітей за профілями. Для іноземних громадян навчання платне. Приватні школи, звичайно, дорожче, ніж державні.

Вища освіта для громадян Болгарії безкоштовне. Його можна отримати в університетах, вищих училищах і коледжах. Іноземці також можуть навчатися, але вже за плату. Великий плюс болгарських дипломів в тому, що вони європейського зразка, тобто з ними можна працювати в будь-якій країні Євросоюзу. А в Благоєвграді є Американський університет, диплом якого без нострифікації візьмуть за океаном.

Освіта в Болгарії

Злочинність

Злочинність тримається в Болгарії на середньому рівні. З одного боку, в тихих районах можна прожити все життя, не закриваючи автомобіль, з іншого — в пік туристичного сезону відбувається безліч крадіжок, а також шахрайств з обміном валют.

У нещодавно опублікованому рейтингу найнебезпечніших міст Європи Софія (столиця Болгарії) займає третє місце. Це пов’язано зі збільшенням соціальних заворушень.

Мабуть, найболючіше питання для Болгарії, це цигани. Незважаючи на те що уряд витрачає великі суми на поліпшення умов життя, у циганських районах ті ж старі будинки, недоглянуті діти та купи сміття.

Пишуть, що близько 80% циган — безробітні, а, значить, їх має утримувати держава. Звичайно, це не відноситься до всіх циганам, адже як жити й чим займатися, багато в чому залежить від людини.

Для постійної імміграції не рекомендують вибирати місця, розташовані близько до циганським районах. Не підійдуть і курорти Чорноморського узбережжя: влітку там величезна кількість туристів, а після життя завмирає.

Виходить, що найкращі міста для проживання в Болгарії повинні бути з населенням не менше 50 000 чоловік, щоб не було ніяких проблем з інфраструктурою і транспортом, а після вже слід вибрати: гори, рівнину або узбережжі. Це залежить від уподобань конкретної людини. Кращими містами Болгарії традиційно вважають Софію, Варну і Бургас.

Робота в Болгарії

Зараз рівень безробіття в Болгарії досягає всього 7% (для порівняння – раніше було 9,7%), і цей показник нижче загальноєвропейського. При цьому безробіття серед молоді становить 13%. Крім роботи у сфері гостинності, на цей час затребувані вчителі, медсестри, і водії.

Для іноземця легше поїхати в Болгарію жити та залишитися там, якщо у нього вже є легальна робота.

Це можливо, якщо, по-перше, вас запросила і найняла сама фірма, по-друге, ви потрібний і єдині фахівець з Blue Card, і, по-третє, ви збираєтеся відкрити власний бізнес (у Болгарії податок на прибуток в ІП 15%). В інших випадках працювати можна тільки зі статусом постійного перебування. Без нього знайти офіційну роботу досить важко.

Нерухомість

Незважаючи на кризу у світовій економіці, сфера нерухомості Болгарії стабільно розвивається. Кількість угод з нерухомістю збільшилася на 6%. Особливо великий ріст відзначений у Софії та Пловдиві.

Найнижчі ціни на нерухомість є перевагою Центральної Болгарії та, як не дивно, Чорноморського узбережжя. Високий попит на житло на південному заході Болгарії, в районі гір. Нині переважає тенденція покупки житла в іпотеку, причому цей варіант доступний і іноземцям.

Вартість життя в Болгарії

Визначити приблизну вартість життя для людини в тому чи іншому державі досить важко, адже у кожного свої звички та витрати. Зазвичай вартість побуту складається з витрат на нерухомість, харчування, медицину, навчання, автомобіль.

Варто врахувати, що життя в курортних районах і великих містах коштуватиме дорожче, але там можна заощадити на транспорті, а для життя в селі знадобиться машина: не завжди громадський транспорт ходить часто або в потрібний час.

Офіційна валюта Болгарії – лев. Зараз курс лева 0, 51 євро. Відповідаючи на питання, чи дорого жити в Болгарії, згадаємо, що ціни на нерухомість там найнижчі в Європі, однак вартість послуг ЖКГ велика, наприклад, тарифи на електроенергію.

В цій країні є свої якісні та недорогі овочі, тому харчування без м’яса і делікатесів досить дешево. Якщо у вас немає ПМП, то доведеться оформляти медичну страховку: середня сума на рік 150 левів.

Автомобілем можна не користуватися зовсім. А якщо користуєтесь, слід пам’ятати, що в Болгарії є платні дороги, тобто, крім витрат на бензин, доведеться придбати віньєтку. Знадобляться гроші та на продовження документів для посвідки на проживання.

Все інше: зв’язок, одяг, взуття, предмети гігієни, розвага, відпочинок — залежить від конкретної людини.

Електрика (в місяць) 50-70 левів
Харчування (в місяць) 150-170 левів
Медична страховка (на рік) 150 левів
Продовження документів на ВНП (на рік) 650 левів
Віньєтка (на рік) 100 левів

Зараз мінімальна заробітна плата в Болгарії – 420 левів на місяць. З умовою помірних витрат одна людина може непогано прожити в Болгарії (не у великому місті) приблизно на 300 левів на місяць, для сім’ї з трьох осіб це 900 левів. Прожитковий мінімум у великих містах буде вище.

Вартість життя

Українська діаспора та громада

Українці в Болгарії становлять третю етнічну меншість. Досі там збереглася українська старообрядницька громада. Проживання у Болгарії для українців буде більш комфортним в Софії, Пловдиві, Варні та Бургасі, адже саме в цих містах вони знайдуть найбільшу кількість земляків.

За офіційними даними, у Болгарії до 25 000 українців. Також вихідцями з України створені громадські організації: болгарсько-українська фундація «Мати-Україна», «Співдружність Українців», «Українська діаспора Балканська Січ» та інші.

Мабуть, Софія – це місце, де найкраще жити в Болгарії, якщо вони хочуть дати дітям гарну освіту. Крім відомих університетів, розташованих у столиці, тільки там є можливість відправити дітей в школу, яка працює при посольстві. Навчання в ній платне.

Висновок напрошується такий: переїзд в Болгарію підійде тим, у кого є власний бізнес або накопичення, адже міграція вимагає великих витрат. В іншому випадку краще заздалегідь знайти місце роботи. А чиста екологія і європейський рівень освіти в будь-якому випадку будуть непоганими бонусами.

Вид на проживання в Болгарії: Відео

Також по темі: