Меню Закрити

Кому належить допомога по старості: як його оформити

Ізраїльська держава унікальна у всіх відносинах: історія, культура, релігія, особливості життя. При цьому Ізраїль вже давно перестав бути лише туристичним об’єктом, зайнявши високі позиції в рейтингу країн, куди прагнуть виїхати мігранти. Сьогодні це одна з передових держав світу з високим рівнем розвитку медицини, освіти та соціального забезпечення громадян. Останнє, до речі, найбільше цікавить тих, хто розглядає її як варіант своєї нової батьківщини. Особливо гостро стоїть питання для літніх людей, тому дізнатися про те, на яку допомогу в Ізраїлі можуть розраховувати новоприбулі в 2023 році, буде цікаво.Життя на пенсії

Трохи про життя в Ізраїлі

Говорячи про цю країну, можна виділити три особливості, які є фундаментом благополуччя місцевих жителів:

 1. Орієнтація на розробки у сфері науки і техніки з їх подальшим впровадженням у всі галузі економіки.
 2. Залучення іноземних інвесторів. А сьогоднішній день приплив коштів з-за кордону щорічно становить понад 10 мільярдів доларів (трохи більше 35,5 мільярдів шекелів). І якщо врахувати, що чисельність населення країни трохи більше 8 мільйонів жителів, то можна сказати, що ця цифра досить значна.
 3. Інтенсивна праця, націленість на результат і усвідомлення кожним громадянином своєї значущості для держави.

Ці три складові призвели до того, що за 70 років свого існування країна опинилася в числі найбільш процвітаючих економік планети. Наочним показником такого успіху можна вважати тривалість життя населення Ізраїлю, яка становить 78,9 років для чоловіків і 82,4 року для жінок.

Якщо взяти до уваги інтенсивність темпів розвитку держави, тут нескладно знайти собі заняття з гідною оплатою праці – рівень безробіття вже давно зафіксований на позначці в 5%. При цьому без роботи люди залишаються не тому, що її немає, а тому що вони шукають для себе більш кваліфіковане заняття. В цілому ж заробітку звичайного ізраїльтянина цілком вистачає на оренду житла, нормальне харчування, оплату щоденних витрат і одну-дві поїздки в Європу або США в рік.

Головне надбання країни – це діти і пенсіонери. Причому цей постулат закріплений на державному рівні. Саме тому кожна дитина в Ізраїлі отримує від держави все, що необхідно для розвитку і навчання, буквально з народження. Протягом усього періоду становлення у молодого покоління виховується почуття патріотизму і прищеплюється любов до праці. Це обумовлює не властиву молоді інших країн готовність ізраїльських юнаків і дівчат служити в армії, що є для них не тяжкою повинністю, а честю, можливістю виконати свій обов’язок перед батьківщиною.

Пенсійна допомога

Тих, хто тільки планує переїзд в цю країну, цікавить питання про те, як в Ізраїлі живуть пенсіонери. Якщо врахувати, що в країнах СНД рівень доходів громадян, які вийшли на пенсію, не занадто високий, то цілком логічно, що мігрантів цікавить, чи зможуть вони прожити на ізраїльську пенсію.

Соціальне забезпечення літніх людей в Ізраїлі складається з двох частин:

 • накопичувальна система (безпосередньо пенсія);
 • допомога по старості.

Розраховувати на перший вид виплат можуть тільки ті, хто протягом усієї своєї трудової діяльності виробляв відрахування в пенсійну касу.

Вік для виходу на пенсію

Пенсійний вік в Ізраїлі для чоловіків і жінок зафіксовано на законодавчому рівні. Як і в будь-якій іншій державі, він постійно переглядається і змінюється. Всі жителі країни виходять на заслужений відпочинок по досягненні певного віку і можуть розраховувати на пенсійний посібник незалежно від того, який трудовий стаж до того моменту їм вдалося накопичити. Єдина відмінність буде полягати в розмірі допомоги, що отримується від держави. Щоб забезпечити рівень доходу, який був у громадянина до виходу на пенсію, йому потрібно починати працювати відразу після закінчення служби в армії, тобто з 20 років.

До недавнього часу вихід на заслужений відпочинок для чоловіків був закріплений на позначці 67 років, для жінок – 62. Однак з 2017 року жінки можуть вийти на пенсію тільки після досягнення 64-річного віку, тоді як чоловіків зміни віку не торкнулися.

Більш того, в уряді країни активно обговорюється проект закону, згідно з яким вік, коли виходять на пенсію в Ізраїлі, повинен бути прирівняний для обох статей. Однак далі обговорення даного документа в парламенті справа поки не просунулася.

Скільки повинен складати трудовий стаж

Розмір пенсійних виплат в державі безпосередньо обумовлений стажем, який зумів заробити громадянин протягом свого життя. Не зайвим буде сказати, що мінімальний трудовий стаж повинен бути не менше 10 років, причому береться до уваги тільки трудова діяльність на території ізраїльської держави.

Опрацювати необхідно 10 років в цілому, незалежно від того, переривався трудовий шлях громадянина чи ні, і скільки місць роботи йому довелося змінити. Має значення лише той факт, що протягом цього часу він здійснив не менше 120 виплат у Битуах Леумі (Відомство національного страхування). Тобто чисто теоретично, заробивши собі 10-річний стаж, житель Ізраїлю може взагалі не працювати і просто жити до 67 або 64 років, щоб вийти на пенсію. Однак на практиці такого не буває.

Розмір пенсійних виплат

Те, яка пенсія буде призначена громадянину Ізраїлю, не залежить від його особистого доходу, отриманого протягом життя, а визначається середньостатистичним заробітком по країні в цілому. Причому показник середньої зарплати розраховується кожен місяць спеціальним статистичним управлінням і щомісячно публікується разом з індексом споживчих цін.Гроші в Ізраїлі

Саме з цієї причини сказати точно, скільки платять пенсію тут, досить складно, оскільки даний показник змінюється щомісяця, причому у бік збільшення. У роки кризи рівень оплати праці в країні дещо знизився, що призвело до зменшення пенсійних виплат, але з настанням стабільності показники знову прийшли в норму, і щомісячне зростання пенсій продовжився.

На сьогоднішній день середня пенсія в Ізраїлі становить 1200-1500 доларів (4300-5300 шекелів).

Варто відзначити, що величина щомісячних внесків у Битуах Леумі залежить від індивідуального доходу платника, однак на розмір пенсії це ніяк не впливає – всі виплати проводяться на підставі показника середньої заробітної плати на конкретний момент часу. Але це зовсім не означає, що два працівника, один з яких пропрацював 10 років, а інший – 30, будуть мати однакову посібник: чим більший трудовий стаж, тим вище рівень забезпечення, покладений пенсіонеру. До того ж беруться до уваги заслуги громадянина вітчизни. Приміром, отримують надбавки до пенсії ті, хто брав участь в антитерористичних заходах, отримав каліцтва під час їх проведення і т. д. З урахуванням таких надбавок розмір виплати може досягати 1700-2000 доларів (6-7 тисяч шекелів).

Розмір пенсії в Ізраїлі для нових репатріантів також залежить від трудового стажу, але отриманого неодмінно на ізраїльській території.

Як оформити допомогу по старості

Виплата допомог, які отримують ізраїльтяни по старості, вважається одним з пріоритетних напрямків діяльності Битуах Леумі. Даний вид грошового забезпечення покликаний надати постійний щомісячний дохід усім громадянам, які вийшли на пенсію, заробивши необхідний стаж. Уряд країни прекрасно віддає собі звіт в тому, що прожити на пенсійні виплати в 1200 доларів (4300 шекелів) і навіть у 2000 (7 тисяч шекелів) неможливо. Саме з цієї причини люди похилого віку і отримують допомогу по старості.

Хто може отримати допомогу

Для початку слід визначитися з тим, які категорії громадян мають право на отримання цих виплат. До них відносяться:

 • жителі країни, які досягли встановленого пенсійного віку, були застраховані і регулярно вносили внески у Відомство національного страхування;
 • нові репатріанти, які мають страховку по старості в Битуах Леумі і прибутку на ізраїльську територію до 62 років.

На право отримання допомоги впливають два критерію:

 • вік, при якому одержання виплати залежить від розміру інших доходів (крім пенсії);
 • вік, при якому отримання допомоги вже не залежить від інших доходів.

Так, наприклад, чоловіки-пенсіонери можуть розраховувати на отримання допомоги, якщо у віці 65-70 років їх дохід не перевищував 3969 шекелів (1116 доларів). Для чоловіків старше 70 років рівень доходу на отримання допомоги від держави вже не впливає. Що стосується жінок, то урізати виплати їм можуть в тому випадку, якщо у віці 60-65 років їх дохід перевищував 3969 шекелів або 1116 доларів. А ось для тих, кому вже виповнилося 65 років, даний факт ніякого значення не має – допомога по старості покладена в будь-якому випадку.

Розмір допомоги становить 1531 шекель на одну людину (430,63$) або 2301 шекель на сімейну пару (647,21$).

Крім того, деякі ізраїльські пенсіонери можуть отримати допомогу по старості з надбавкою в 2023 році. Одержувачами такої доплати є ті громадяни, які мають низький дохід. Зокрема, претендувати на доплату можуть:

 • ті, хто не має заощаджень понад 27856 шекелів (7835 доларів) на одного або 41784 шекелів (11752 доларів) на пару;
 • не має доходу понад 960 шекелів на місяць (270$) або 1255 шекелів (353$) на пару;
 • не має в своєму користуванні власного автомобіля.

У цьому випадку вони можуть отримати додатково до посібника ще 801 шекель (225$) на одного або 1201 шекель (337,81 долар) на сімейну пару.

Крім того, держава надає пільги пенсіонерам Ізраїлю з оплати електроенергії, яка стоїть тут досить дорого і витрачається, в основному, в зимовий час на опалення.

Як подати заяву на отримання допомоги

Щоб стати одержувачем допомоги, слід написати заяву у Відомство національного страхування (Битуах Леумі) за місцем постійного проживання. Зробити це потрібно протягом 12 місяців з моменту настання пенсійного віку. Якщо ж заяву буде подано пізніше, уповноважена інстанція має право виплатити дотацію заднім числом, але не більш ніж за 1 рік.Пенсіонери в Ізраїлі

Якщо заявка була подана в тому віці, коли пенсіонер має абсолютне право на одержання допомоги, але з деяким запізненням, відомство також може здійснити виплати за минулий період, але не більше ніж за 2 роки.

В бланку заяви слід вказати свої персональні дані і прикласти до неї всі необхідні папери, що підтверджують право заявника на отримання допомоги або доплати до нього. Бланк запиту можна відправити поштою.

В які строки виплачується допомога

Дотація від держави по старості виплачується щомісяця 28-го числа. Виплата провадиться шляхом перерахування коштів на рахунок одержувача або спільний рахунок з наступними пов’язаними з ним особами:

 • дружиною/чоловіком;
 • батьками;
 • братом, сестрою;
 • дочкою або сином.

Громадяни, які народилися до 15-го числа місяця, починають отримувати виплати в тому місяці, на який припав їх день народження. Ті ж, хто народився після 15-го числа, зможуть отримати дотацію тільки у місяці, наступному за тим, коли вони досягли пенсійного віку. Особи, які мають право на доплату, зможуть отримати її в місяць народження.

Які передбачені вирахування з допомоги

Особливу увагу слід звернути на відрахування, які утримуються з покладеного пенсіонеру допомоги. До них відносяться, насамперед, внески на страхування здоров’я – 196 шекелів щомісяця (55$) на одного громадянина чи 283 шекеля на сімейну пару (79,60$). Тим, хто отримує надбавку до виплати, доведеться заплатити у Відомство національного страхування 103 шекеля за одного чоловіка і стільки ж за пару (29$).

При цьому важливо враховувати наступне:

 • якщо пенсіонер продовжує працювати за наймом і його роботодавець здійснює виплати в соцстрах, необхідно повідомити керівництву компанії, що необхідності в цьому більше немає;
 • якщо пенсіонер отримує надбавку до посібника на свою дружину, з допомоги буде вирахувана страховка по здоров’ю на пару, навіть якщо дружина продовжує працювати;
 • заміжні жінки внески по страховці не виплачують.

Крім того, призначеної державою дотації можуть бути відняті борги за страховими внесками, виплати по аліментах. При цьому застрахований зобов’язаний сам повідомити Битуах Леумі про всі зміни, які можуть вплинути на виплату дотації. На це у нього є 30 днів.

Особливі випадки виплати допомоги

На особливу допомогу по старості можуть розраховувати репатріанти, які прибули в країну після досягнення 62-річного віку. В цьому випадку гроші будуть надані не страховим відомством, а Міністерством фінансів, але тільки за умови, що кандидат відповідає всім наведеним нижче вимогам:

 1. Проживає в Ізраїлі.
 2. Досяг віку, в якому можна вийти на пенсію.
 3. Для жінок: ні ви, ні ваш чоловік не отримуєте допомогу від Битуах Леумі.
 4. Для чоловіків: ні ви, ні ваша дружина не отримуєте допомогу від Битуах Леумі або якщо дружина отримує таку дотацію, але вона вже досягла віку, який дає право на отримання цієї виплати.
 5. Заявник ще не досяг віку, в якому належить допомога по старості, а його дохід не перевищує максимально покладений або перевищує, але незначно.

Ізраїльтяни, які тривалий час провели за кордоном і не пройшли страховий період, також можуть розраховувати на особливе посібник. При цьому розмір виплати нічим не відрізняється від тієї, яку отримують інші громадяни.

Як проходить процес репатріації в ізраїльську державу

Пенсіонери на відпочинкуВідразу ж варто відзначити, що влада країни зацікавлені в тому, щоб на свою споконвічну батьківщину повернулося якомога більше євреїв. Однак отримати статус громадянина, відповідно до законодавства, можуть тільки ті особи, які мають єврейське коріння. При цьому слід мати на увазі, що якщо право на національність можна отримати тільки по материнській лінії, то право на ізраїльське громадянство надається і по батьківській лінії, а також шляхом вступу в шлюб.

Отримати статус громадянина можна виключно на ізраїльській території. Для цього необхідно пройти кілька етапів:

 • підготувати і подати документи в консульство;
 • дочекатися результатів розгляду заявки;
 • пройти співбесіду.

В’їхати в країну можна тільки по візі репатріанта. При цьому вже в аеропорту кандидат зможе отримати одноразову грошову допомогу, після чого його доставлять до місця тимчасового або постійного проживання. Допомога майбутнім переселенцям надає безліч громадських організацій, які розробляють різноманітні програми адаптації у наступних напрямках:

 • навчання;
 • інтеграція в суспільство самотніх людей;
 • адаптація пенсіонерів;
 • працевлаштування.

Пенсія для емігрантів

Перше, на що можуть розраховувати пенсіонери, які прибули з країн СНД, це допомога в отриманні житла. На сьогоднішній день вона становить 500 шекелів (141 долар США). Додаткову допомогу зможуть отримати пенсіонери-інваліди. Надбавка до пенсії передбачена і для тих, хто пережив Голокост – в якості компенсації влади країни надають їм 3600 шекелів допомоги (1012$).

Що стосується самих пенсійних виплат, то їх надають на тих самих підставах, що й для інших громадян країни.

Єдине виключення складають репатріанти, які прибули сюди після того, як їм виповнилося 62 роки. У цьому випадку вони можуть розраховувати на пенсію від Міністерства фінансів з деякими пільгами по трудовому стажу.

Процедура оформлення української пенсії в Ізраїлі

Щоб мати можливість оформити українську пенсію в Ізраїлі, необхідно виконати кілька умов:

 • залишатися громадянином України;
 • досягти пенсійного віку у відповідності з вимогами українського законодавства;
 • мати страховий стаж не менше 5 років на території держави-платника, тобто в Україні.

Претендувати на пенсію не можуть кандидати, яким призначено соціальні виплати, а саме інваліди та громадяни без страхового стажу.

Існує два варіанти того, як отримувати українські виплати на ізраїльській території:

 • після оформлення пенсії залишити в уповноваженому банку доручення з вказівкою, куди переказувати гроші в Ізраїлі;
 • залишити довіреність родичам, які залишилися в Україні, на отримання виплат та переоформлення картки.

У першому випадку слід пам’ятати про те, що до того моменту, коли гроші потраплять до вас, сума значно зменшиться, оскільки доведеться заплатити комісію українському банку за здійснення переказу, потім доведеться понести втрати при перекладі гривні в долари, а доларів в шекелі, після чого вас знову чекає комісія за зняття грошей, але вже в ізраїльському банку.

Другий спосіб набагато дешевше, оскільки ваші рідні можуть просто зарахувати гроші на ваш рахунок в Ізраїлі в обхід всіх витратних операцій. Але для цього необхідно мати людей, яким ви зможете довірити свої фінанси.

Імміграція до Ізраїлю: Відео

Також по темі: