Своєю давньою культурою, безліччю історичних пам’яток, багатовіковими традиціями та можливістю відпочити на березі відразу чотирьох морів Ізраїль щорічно привертає до себе безліч гостей з різних країн світу. Крім того, це держава з найбільш потужною економікою у всьому близькосхідному регіоні. У країні високий рівень життя і сучасних технологій, солідні зарплати, а якість медичного обслуговування Ізраїлю, є одним з найвищих у світі. Тому робота в Ізраїлі в 2025 році видається досить привабливим варіантом працевлаштування за кордоном, так як це прекрасна можливість заробити і в той же час відпочити фізично і духовно у вільні дні.
Права працівників в Ізраїлі
Ізраїльське трудове право враховує інтереси найманих працівників, містить правила визначення розмірів заробітної плати, встановлює порядок її виплати, регламентує норми і умови праці, захищає права трудящих. Тому перед працевлаштуванням і підписанням трудового контракту неодмінно прочитайте закон про роботу в Ізраїлі, оскільки місцеві роботодавці, сподіваючись на некомпетентність найманих працівників, нерідко намагаються позбавити їх законних прав та частини заслуженого доходу.
Слід мати на увазі, що не тільки трудовим правом Ізраїлю, але і профспілковим законодавством для найманого персоналу передбачений широкий пакет соціальних гарантій:
- мінімальна щомісячна оплата праці;
- збільшений тариф за переробку і роботу у вихідні та свята;
- вихідна допомога;
- відпускні;
- оздоровчі;
- надбавка до зарплати за великий стаж;
- не обкладаються податком та накопичувальні пенсійні програми;
- відпустка по вагітності та пологах і т. д.
На законодавчому рівні встановлено зобов’язання роботодавців фіксувати обумовлені з найманим працівником умови роботи в трудовому контракті, який став би згодом гарантією дотримання прав працівника.
Заробітна плата видається до 9 числа кожного місяця, і якщо оплати не було, працівники можуть заявити про затримку виплат і вимагати компенсацію. За умовами договору гроші можуть виплачуватися щомісяця, щотижня або з урахуванням відпрацьованого часу. При цьому діє цілий ряд різних надбавок і коефіцієнтів.
Тривалість відпустки в Ізраїлі безпосередньо залежить від кількості відпрацьованого часу і трудового стажу працівника і варіюється від 15 (для службовців зі стажем від 1 до 4 років) до 28 днів (якщо стаж перевищує 14 років). Постійним працівникам покладаються також так звані «оздоровчі дні», кількість яких залежить від вислуги років. Один такий вихідний може бути замінений надбавкою до зарплати у розмірі 378 шекелів ($106).
Кожен службовець має право на відсутність на роботі протягом 18 днів у році через хворобу з частковим збереженням заробітної плати:
- перший день хвороби не оплачується;
- другий і третій дні підлягають оплаті на 50%;
- всі наступні дні оплачуються повністю.
Якщо залишаються невикористані дні, їх можна накопичувати аж до 3 місяців для використання в майбутньому.
Трудове право в Ізраїлі зобов’язує роботодавця оплачувати службовцям проїзд до роботи, якщо для того, щоб дістатися до фірми, потрібно проїхати понад 3 автобусних зупинок. Компенсації обмежені сумою 22,60 шекелів/день (близько $6,4). Ухилитися від сплати роботодавець вправі, якщо:
- він організував розвезення працівників корпоративним транспортом;
- працівник не з’явився на робочому місці.
Єдиним недоліком ізраїльської правової системи є те, що держава недостатньо ефективно контролює дотримання роботодавцями букви закону і прав найманих працівників. У цілому трудове право в єврейській державі – одне з найбільш складних і досить заплутаних серед розвинених країн.
Державні програми Ізраїлю по працевлаштуванню
Уряд Ізраїлю розробив значний перелік спеціальних програм, які спрощують трудовим мігрантам та репатріантам пошуки хорошої роботи в країні. До кандидатів висуваються такі вимоги:
- вік повинен бути в діапазоні 20-55 років;
- людина має володіти поступливим характером і бути добродушним;
- здобувач повинен бути порядним і відповідальним;
- претендент повинен відрізнятися працьовитістю.
У більшості випадків трудовий договір за даними програмами укладається на 1 рік, проте його можна щорічно продовжувати аж до 8 років. Це означає, що робочу візу переоформляти не доведеться.
Перевагами участі в одній з програм є:
- безкоштовні піврічні курси по вивченню івриту;
- щомісячну допомогу в розмірі $700 (цієї суми достатньо для оплати житла, придбання продуктів харчування і пари комплектів одягу для однієї людини);
- легальне працевлаштування;
- отримання безкоштовної медичної страховки;
- право вибору місця працевлаштування;
- стабільні вихідні та щорічну відпустку;
- можливість отримання роботи без володіння івритом.
Шукачів зазвичай хвилює питання про те, скільки коштує виїхати в Ізраїль на роботу через участь у програмі. Як правило, це обходиться приблизно в $1000, тому, перш ніж скористатися перевагами програми, доведеться витратитися.
Серед переваг ізраїльських програм з працевлаштування можна виділити:
- наявність великої кількості вакансій, які передбачають для працівника місце для житла, харчування та оплату особистих потреб у додаток до зарплати;
- надання широких можливостей для працевлаштування подружніх пар.
Програм існує безліч, і умови участі в них відрізняються. Слід зазначити, що великою популярністю користуються соціальні програми – працівники у цій сфері потрібні завжди: няні, доглядальниці, репетитори, покоївки. Потрібно сказати, що у жінок більше шансів отримати роботу, ніж у чоловіків.
Робоча віза в Ізраїль
На питання про те, чи потрібна віза для роботи в Ізраїлі, відповідь однозначна: потрібна.
Незважаючи на встановлення між Ізраїлем і Україною безвізового режиму, перебування в єврейській державі з метою отримання прибутку можливо лише при наявності робочої візи – це єдиний спосіб, як офіційно влаштуватися на роботу в Ізраїлі.
Необхідна категорія візи – В1. На її отримання для українців і громадян СНД існують деякі обмеження:
- Вік заявника не повинен бути менше 23 і більше 55 років.
- Робота в Ізраїлі може бути надана лише одному члену сім’ї.
- Неможливо працевлаштуватися тим, у кого в єврейській державі проживають родичі: чоловік, дружина, батько, мати або діти (не відноситься до братів і сестер).
Коли оформлюється робоча віза в Ізраїль для українців, важлива ціна питання. Зазначимо, що процедура розгляду документів на видачу візи оплачується майбутнім роботодавцем, тому жодних зборів у Консульстві платити не доведеться. В інших випадках консульський збір за видачу візи до Ізраїлю для громадян СНД становить $48.
Спочатку робоча віза розрахована на 30 днів, тому відразу після прибуття в Ізраїль необхідно продовжити її на рік у місцевому відділенні МВС. Працевлаштування по робочій візі в Ізраїлі має відбутися не пізніше ніж через 3 місяці з моменту отримання позитивного рішення щодо видачі робочої візи.
Крім робочої візи В1, працевлаштуватися дозволяє і віза А5, оформляється імміграційним адвокатом при вступі в шлюб з ізраїльтянином або при бажанні громадянина домогтися визнання його біженцем.
Як оформити робочу візу
Процес оформлення ізраїльської робочої візи здійснюється як іноземним претендентом, так і роботодавцем. Перший подає документи в Консульство Ізраїлю в рідній країні, а другий представляє комплект документів в місцеве Міністерство внутрішніх справ (Мисрад Апним) і отримує дозвіл на наймання іноземця. Наймач пред’являє в МВС копію трудового контракту з одержувачем візи і підтверджує свій намір найняти його на певну посаду. У договорі повинні бути вказані:
- відомості про керівника фірми, що приймає працівника;
- розмір заробітної плати;
- інформація про потенційного співробітника.
Якщо заявник користувався послугами агентства з найму, воно також проходить перевірку на наявність ліцензії на запрошення іноземців.
Рішення про видачі робочої візи або про відмову в її оформленні приймається з урахуванням наступних обставин:
- Отримував іноземець ізраїльську робочу візу раніше.
- Були випадки депортації щодо заявника.
- Чи порушувалися заявником закони Ізраїлю.
Перевірка особи іноземного громадянина на можливість видачі йому дозволу на в’їзд в Ізраїль з метою отримання заробітку може тривати від одного до чотирьох тижнів. І тільки після отримання схвалення заявник може особисто з’явитися в Консульство Ізраїлю в країні свого перебування для складання заяви про оформлення візи. Якщо будуть подані всі необхідні документи, робоча віза оформляється в той же день.
Необхідні документи
Пропонуємо ознайомитися з тим, які потрібні документи для роботи в Ізраїлі:
- Грамотно заповнена візова анкета.
- Загальногромадянський паспорт.
- Форма К-1 – згода на збір біометричних даних.
- Два фото встановленого зразка (5х5 см).
- Дійсний закордонний паспорт, термін дії якого перевищує 6 місяців з моменту звернення в Консульство.
- Трудовий контракт з роботодавцем, підписаний обома сторонами.
- Свідоцтва про народження дітей (якщо у заявника є діти).
- Свідоцтво про укладення (або розірвання) шлюбу, якщо один з перерахованих актів цивільного стану мав місце відносно заявника.
- Медична довідка про стан здоров’я (у тому числі флюорографія та довідки про відсутність СНІДу, сифілісу, гепатиту та інших небезпечних захворювань).
- Довідка про відсутність судимостей (з апостилем).
- Сертифікат про проходження курсів по догляду за хворими і старими людьми – при працевлаштуванні за соціальною програмою відповідної спрямованості.
Іноді у заявника запитують додаткові документи:
- свідоцтво про народження;
- пенсійне посвідчення;
- ІНН;
- рекомендації з попереднього місця роботи;
- довідку з банку про наявність на рахунку достатньої кількості коштів для забезпечення себе в перший час перебування в Ізраїлі.
Чи потрібен дозвіл на роботу в Ізраїлі
Крім робочої візи для здійснення законної трудової діяльності на території Ізраїлю може знадобитися дозвіл на роботу. У зв’язку з цим потрібно точно знати, які потрібні дозволи для працевлаштування.
Дозвіл на роботу оформляється вже після приїзду працівника в Ізраїль. На даному етапі отриманням дозволу на роботу займається його роботодавець. Для цього йому потрібно звернутися в Міністерство промисловості, праці та торгівлі Ізраїлю – у цієї держструктури є повноваження на видачу дозволів на роботу іноземцям. Документ видається строго під конкретне місце роботи і при зміні роботодавця підлягає заміні.
Тому, як тільки буде отримано запрошення на роботу в Ізраїль від роботодавця, що підтверджує його готовність прийняти вас на роботу, ви повинні подати йому всі необхідні документи для звернення у міністерство.
Майте на увазі, що влада враховує географічне розташування району, на території якого знаходиться компанія приймаючої сторони. Тому дозвіл на роботу в місцях, визнаних «гарячими точками», отримати не вдасться. До небезпечних зон, зокрема, відноситься кордон з Ліваном, Сектор Газа, Західний берег річки Йордан і прилеглі до них території.
Як знайти роботу
Визначитися з тим, ким працювати в Ізраїлі, досить проблематично, так як на ринку праці користуються попитом фахівці високого рівня, серед яких чимало місцевих жителів. До того ж вимагається вільне володіння розмовною англійською мовою. Якщо ця умова у вакансії не була зазначена, наймач може вимагати знання іншої іноземної мови.
При цьому слід мати на увазі, що навіть ті іноземці, які закінчили престижний ізраїльський внз, далеко не завжди можуть працевлаштуватися.
Пошук роботи в Ізраїлі може здійснюватися:
- Самостійно без посередників:
- безпосередньо від роботодавця;
- за допомогою сайтів із працевлаштування.
- Через агентство по найму.
Однак який би спосіб пошуку вакансії не волів здобувач, йому доведеться отримати запрошення від роботодавця – без цього подальше оформлення документів стане неможливим.
Щоб знайти роботу в Ізраїлі, претендент на робоче місце повинен пройти наступні етапи:
- Знайти відповідні вакансії будь-яким зручним для нього способом.
- Розіслати резюме роботодавцям.
- Пройти співбесіду з потенційним роботодавцем.
- Отримати запрошення на роботу.
Якщо всі перераховані етапи пройдені і приводів для відмови у видачі робочої візи немає, можна вважати, що пошук роботи в єврейській державі для вас завершився успішно.
Пошук роботи без посередників
Всім, хто замислюється над тим, чи можна самому знайти роботу в Ізраїлі, можна сказати наступне: це можливе, але вкрай важко. Самостійний пошук роботодавця передбачає, що:
- будете переглядати оголошення в газетах;
- відправите резюме на удачу у всі компанії, які вас зацікавили;
- відвідаєте сайти по працевлаштуванню з ізраїльськими вакансіями;
- скористаєтеся допомогою знайомих, які проживають в Ізраїлі.
В останньому випадку знайти роботу, звичайно, простіше – людям, які вас знають, не доведеться доводити свою порядність і компетентність. Що ж стосується інших варіантів, то часу на пошуки роботи піде досить багато. До того ж, солідні фірми вважають за краще користуватися послугами кадрових агентств, а не розміщувати вакансії у відкритому доступі.
Як відомо, на території Ізраїлю розташовуються представництва великих міжнародних компаній, наприклад, Cadbury. І якщо ви володієте необхідною кваліфікацією, підприємства візьмуть вас на роботу незалежно від того, громадянами якої країни ви є.
План ваших дій має бути наступний:
- Знайти підходящу вакансію.
- Відправити резюме потенційному роботодавцю.
- Дочекатися від нього відповіді (на запити зазвичай відповідають швидко, навіть у разі відмови).
- Пройти співбесіду (найчастіше спілкування відбувається по Skype, але великі компанії і серйозні підприємства можуть запросити і на особисту зустріч – тоді достатньо буде оформити туристичну візу і при успішному проходженні випробування повернутися в країну вже з робочою візою).
Агентства з працевлаштування в Ізраїлі
Провідні компанії Ізраїлю дбають про свою репутацію, тому рідко розміщують оголошення про набір співробітників в інтернеті і газетах, вважаючи за краще довірити цю задачу компетентним фахівцям з агентств по найму. Тому хорошу посаду можна знайти тільки через фірми в Ізраїлі з працевлаштування іноземців.
Працівники агенції мають базу вакансій за категоріями: для чоловіків, для жінок і для сімейних пар. Вони вивчають резюме майбутнього співробітника і пропонують його кандидатуру на розгляд наймачеві. Далі все залежить від рішення потенційного роботодавця: якщо кваліфікація, досвід роботи, професійні навички і особистість претендента задовольняють його вимогам і очікуванням, значить, пошук роботи пройшов успішно і кандидата, запропонованого агентством, візьмуть на роботу.
Після цього завдання агентства в Ізраїлі з працевлаштування іноземців буде полягати в оповіщенні оплатив послуги громадянина та допомоги в оформленні документів для Консульства.
У числі ізраїльських агентств по підбору персоналу, які зарекомендували себе з позитивного боку, можна назвати наступні:
- «Кадрові послуги «Этгар». Інформацію на сайті можна подивитися російською та англійською мовою.
- Manpower Group. Є тільки версія на івриті.
- Ortal Human Resources. Для зручності відвідувачів сайту сторінки перекладені на англійську мову.
Слід зазначити, що фірм з підбору персоналу для ізраїльських компаній існує чимало. Крім того, вам можуть запропонувати працевлаштування не тільки в компанії, але і в якомусь агентстві. Приміром, є спеціальні агентства по догляду за літніми в Ізраїлі, а також клінінгові, рекламні і інші агентства.
Пошук вакансій безпосередньо через роботодавця
Тим претендентам, яких цікавить робота безпосередньо від роботодавця в Ізраїлі, необхідно в першу чергу зайнятися персональним брендингом. Відшукати хороше місце іноземцю в Ізраїлі складно, тому самореклама важлива – усвідомте свої конкурентні переваги, згадайте всі свої професійні вміння та навички. Для іноземних громадян високооплачуваних вакансій в Ізраїлі мало, тому прямого роботодавця потрібно переконати в необхідності прийняти вас – створений вами образ і впевненість у собі допоможуть успішно пройти співбесіду.
При спілкуванні з потенційним наймачем врахуйте особливості вимог ізраїльських роботодавців:
Роботодавець в країнах СНД | Роботодавець в Ізраїлі |
---|---|
Вимагає виконання роботи якісно, на 100% і перевіряє результат | Чекає від співробітника більшого, ніж те, що було наказано зробити. Вірить у свідомість працівника. |
Знає, що службовці працюють ретельно і довго | Розраховує на те, що співробітники будуть працювати швидко |
Прийнято звернення на «Ви» | Звернення на «ти» |
Вимагає колективної відповідальності та взаємодопомоги | Вимагає від працівника відповідальності тільки за свої дії |
Якщо врахувати дані відмінності між вимогами компаній в країнах СНД і в єврейській державі, пошук роботи в Ізраїлі без посередників стане трохи простіше.
Огляд сайтів з пошуку роботи
Якщо претенденту потрібно знайти роботу до від’їзду в єврейську державу, найбільш зручним варіантом пошуку вакансій буде офіційний сайт-довідник ізраїльських компаній duns100.co.il. На цьому ресурсі всі функціонуючі компанії Ізраїлю розташовані в алфавітному порядку, також є опція пошуку по назві.
Не зайвим буде скористатися популярною професійної соціальної мережею linkedin.com – заповнити свій особистий профіль та пошукати роботодавця.
Найчастіше відшукується робота в Ізраїлі на Авіто, в більшості випадків через посередників. Вакансії розміщуються російською мовою, що є перевагою для здобувачів, які не володіють івритом.
Оголошення про наймання співробітників також можуть бути розміщені у відомих ізраїльських газетах, які можна «погортати» в режимі онлайн:
- The Jerusalem Post (газета з перекладом на англійську мову про всіх аспектах життя Ізраїлю, додатковий розділ – вакансії);
- Maariv (газета на івриті, яка публікує останні новини і свіжі вакансії у тому числі);
- Yediot (газета на івриті з останніми новинами, вакансіями, рекламою).
Гарантією працевлаштування стане знайдена робота в Ізраїлі від ізраїльських роботодавців через офіційний сайт їх підприємств. Зв’язавшись з ними безпосередньо, відправивши своє резюме і домовившись про умови найму, можна бути впевненим у тому, що робоче місце буде закріплено за вами.
Існує широкий перелік інтернет-ресурсів з пошуку вакансій за кордоном, у тому числі й у єврейській державі. Дошки оголошень інформують, де в Ізраїлі потрібні на роботу місцеві або іноземні співробітники. Серед сайтів на івриті можна назвати:
- hotjob.co.il (досить популярний ресурс, список вакансій на якому оновлюється кілька разів на день);
- il.indeed.com (підрозділ популярного сайту вакансій Indeed.com, розрахований на пошук роботи в Ізраїлі);
- jobnet.co.il (є можливість перегляду сторінок англійською мовою та здійснення пошуку вакансій по галузям, компаніям та ключовими словами);
- israeljobsites.co.il (сайт простий у використанні без зайвої інформації, де немає нічого, окрім вакансій);
- alljobs.co.il (масштабний ресурс, на якому опубліковано понад 34 тисяч вакансій).
Також є англомовні сайти з працевлаштування:
- gigajob.com (невелика дошка оголошень з спрощеним пошуком вакансій);
- overseasjobs.com (сайт для пошуку роботи за кордоном – для того щоб побачити вакансії Ізраїлю, потрібно спочатку вибрати країну);
- careerjet.com (популярний серед громадян СНД ресурс – роботодавці, які потребують в іноземній робочій силі, часто розміщують вакансії саме тут);
- learn4good.com (для перегляду пропонованої роботи в Ізраїлі спочатку потрібно вибрати країну у вікні пошуку);
- jobs-israel;
- israemploy.net (є можливість швидкого пошуку вакансій по ключовому слову і розширений пошук, доступний після реєстрації).
Можна спробувати знайти підходящу вакансію і на менш популярних онлайн-дошках оголошень. Приміром, введіть запит: 999 робота в Ізраїлі, і відвідаєте сайт 999.md (він містить близько 3 тисяч вакансій, вибірку яких пропонується здійснювати за напрямами і містам, в яких знаходяться роботодавці). Подібними ресурсами російською мовою є:
- rabota-israel.ru (на сайті пропонується розмістити резюме і вакансію, на яку ви претендуєте, – вони будуть доступні не тільки на самому порталі, але і в соціальних мережах);
- rabota-il.com (портал містить вакансії та пропозиції про проходження курсів, в тому числі курсів підвищення кваліфікації);
- doska.co.il (онлайн-газета про роботу, послуги, пропозиції різних компаній);
- rabotavizraile.com (тільки вакансії від прямих роботодавців без посередників);
- job.gastrobaiter.com (виключно вакансії, є можливість розміщення резюме і підписатися на розміщуються свіжі пропозиції);
- israel.hh.ru (підрозділ популярного в Україні пошуковика вакансій Head Hunter);
- doska.israelinfo.co.il (сайт ізраїльських новин, оголошень, реклами та вакансій);
- isra.com (оголошення від роботодавців і приватних осіб – частіше про набір персоналу для прибирання та догляду за літніми людьми).
Значний перелік оголошень про роботу в Ізраїлі містить Орбіта – дошка оголошень для пошуку роботодавця без посередників.
Популярні вакансії в Ізраїлі в 2025 році
Іноземці, у яких вже є робота в Ізраїлі і офіційне працевлаштування, наділяються рівними правами з ізраїльтянами щодо розмірів заробітної плати, пільг, оподаткування доходів і умов праці. Тому ізраїльським роботодавцям немає потреби обтяжувати себе участю в складному процесі оформлення на роботу іноземного працівника, якщо тільки він не є вкрай необхідним для компанії.
Державі теж не вигідно, щоб робочі місця займали працівники з інших країн, а місцеві жителі страждали від безробіття. Тому, щоб отримати роботу в Ізраїлі, потрібно звернути увагу на вакансії:
- для висококваліфікованих і досвідчених фахівців, яких складно знайти серед ізраїльтян;
- не затребувані громадянами Ізраїлю.
Полегшують процес оформлення робочої візи громадянам країн, що не входять в Євросоюз, три квоти на роботу в Ізраїлі:
- будівництво;
- соціальна сфера;
- сільськогосподарські роботи.
Крім того, потрібно мати на увазі, що Ізраїль відрізняється стабільним розвитком, впровадженням нових технологій та підвищенням якості медичного обслуговування, тому в першу чергу країна потребує фахівців, чия робота пов’язана з даними напрямками.
Які спеціальності найбільш затребувані в Ізраїлі
Згідно зі статистикою вакансій, відкритих ізраїльськими роботодавцями, найбільш затребувані професії в Ізраїлі наступні:
- кваліфікований лікар;
- IT-спеціаліст;
- інженер (різні галузі);
- будівельник;
- викладач.
Для всіх перерахованих вище спеціальностей основними вимогами є висока кваліфікація, великий досвід роботи, володіння івритом і англійською мовою. Але головне – потрібно виявитися більш привабливим співробітником, ніж ізраїльтянин, інакше шансів зайняти вакантну посаду у вас не буде.
Незважаючи на те що спостерігається деякий дефіцит лікарів в Ізраїлі на 2025 рік, для роботи в області медицини, як і раніше, необхідно отримання спеціального сертифікату, який видається виключно громадянам країни і іноземцям з ПМП. Однак у іноземних здобувачів є можливість влаштуватися на роботу в спеціалізований медичний заклад з проживанням – це легальна робота і права працівників захищені трудовим законодавством.
Робота в IT в Ізраїлі затребувана, як і в багатьох інших розвинених країнах. Розвиток технологій і лідерство в сфері інновацій вимагають великої кількості персоналу відповідної кваліфікації. Якщо мова йде про працевлаштування в іноземній фірмі, часто достатньо володіти розмовною англійською мовою. Взагалі робота в Ізраїлі програмістом відкриває широкі можливості – на території країни є навіть підрозділ компанії Microsoft.
Надзвичайно багато можливостей для працевлаштування є в соціальній сфері. Місцеві жителі відмовляються від подібної роботи із-за порівняно невеликої заробітної плати і відсутності престижу, тому в даній області працівники потрібні завжди.
Наприклад, робота в Ізраїлі «догляд за літніми людьми» надається іноземним учасникам спеціальних державних програм, так і незалежним кандидатам. Таке робоче місце значно простіше отримати жінкам, а основним критерієм відбору служить оцінка характеру претендента на роботу – найманий персонал повинен володіти великим терпінням і людяністю. При цьому слід врахувати, що робота в Ізраїлі «догляд за престарілими» передбачає проживання працівника в родині, дозволяючи економити на витратах на житло.
Серед вакансій з написом «терміново потрібні» нерідко можна побачити наступні:
- кухар в ресторан швидкого харчування;
- офіціант;
- продавець-касир;
- прибиральниця офісних приміщень;
- різноробочий;
- фасувальник;
- працівник складу.
Іноземним громадянам, що не говорять на івриті, як правило, пропонують некваліфіковану роботу, на яку не поспішають влаштовуватися ізраїльтяни. Це може бути робота на заводах Ізраїлю, у великих пекарнях або на фабриках. Також можна претендувати на вакансію пакувальника, вантажника, водія складської техніки чи службового автомобіля, слюсаря, зварювальника. Агентства з працевлаштування зазвичай обіцяють солідну оплату праці, однак на ділі за таку роботу виплачується найменша зарплата по країні. Мало чим відрізняється в плані заробітку і робота в Ізраїлі на виробництві.
Жінки завжди можуть розраховувати на роботу:
- у супермаркетах;
- наклейки етикеток;
- на шоколадній фабриці;
- покоївки;
- доглядальницею;
- домробітницею;
- нянею.
Протягом багатьох років в єврейській державі затребувані будівельники, причому місцевих фахівців завжди не вистачає. Оплачується робота будівельників краще, ніж праця різноробочих, до того ж багато чоловіків з країн СНД знайомі з подібним видом діяльності, тому робота на будівництві в Ізраїлі є досить популярною.
Робота в Ізраїлі в сільському господарстві, де потрібні збиральники врожаю, прибиральники за худобою, помічники фермерів та інший персонал, здається іноземцям цілком привабливою. Житло таким працівникам зазвичай надається в будинку фермера або у своєрідному гуртожитку, а невелике фермерське підприємство навіть може найняти на роботу з проживанням сімейну пару.
Робота в Ізраїлі, на фермі має один недолік – сезонний характер працевлаштування. При бажанні працівник може домовитися про те, щоб приїхати до цього ж роботодавця на сільськогосподарські роботи в наступному році. Можливо, вдасться залишитися в країні на більш тривалий термін, якщо буде знайдена робота в кибуцах Ізраїлю для іноземців, вакансії в яких зустрічаються досить рідко. Тут, крім фермерства, можна займатися і виробництвом, і туристичним бізнесом. При цьому слід мати на увазі, що в сільськогосподарських комунах не прийнято виплачувати зарплату – працівники просто мають все необхідне і спільно володіють результатами своєї праці.
Робота для російськомовних в Ізраїлі теж знайдеться. Великий плюс працевлаштування в єврейській державі полягає в тому, що тут є можливість отримати роботу без володіння івритом. Завдяки значного числа репатріантів на території країни проживає досить багато україномовних громадян, які повернулися на батьківщину своїх предків.
В Ашдоді – одному з небагатьох міст – охоче беруть на роботу вихідців з України, Росії і Білорусі. Практично 25% населення цього міста говорить по-російськи, тут навіть є фабрика, де жоден працівник не володіє івритом. Керівництво фабрики регулярно розміщує вакансії на посаду виробника паперових виробів. Житло тут не пропонується, проте працівник отримує повний соціальний пакет.
Так що робота в Ізраїлі для українців знайдеться, причому відшукаються вакансії в 2025 році навіть без знання мови – потрібно тільки реально оцінювати свої шанси і мати бажання працювати.
Українці щорічно отримують постійну або короткострокову роботу в Ізраїлі, незважаючи на те, що право на легальне працевлаштування в Ізраїлі через Службу зайнятості українці отримали лише в 2016 році.
Працівникам з країн СНД роботодавець часто оплачує проїзд до місця роботи, віднімаючи потім ці гроші з їх зарплати. Проживання та харчування зазвичай також оплачується за рахунок наймача.
Бажаючих отримати роботу у забезпеченому Ізраїлі багато, конкуренція серед трудових мігрантів величезна, однак приплив іноземної робочої сили з країн з безвізовим режимом, так і з держав, для яких передбачено візовий режим, з кожним роком тільки збільшується.
Чи можна в Ізраїлі знайти роботу туристам
Для іноземців, які прибули в Ізраїль по туристичній візі і бажаючих поєднати туризм з працевлаштуванням, але не планують залишатися на території країни надовго, є можливість знайти роботу. Однак слід мати на увазі, що даний спосіб отримання доходів не заохочується державою, а робота без попереднього отримання запрошення від роботодавця і оформлення робочої візи вважається нелегальною.
Віза, видана з метою здійснення туристичної поїздки, передбачає перебування іноземного громадянина в Ізраїлі протягом не більше ніж 90 днів. Причому громадяни деяких країн СНД можуть приїхати в єврейську державу без оформлення візи і перебувати тут протягом такого ж періоду часу.
Маючи на руках туристичну візу, можна розраховувати лише на роботу на фермі, миття посуду, прибирання вулиць, мийку автомобілів і тому подібні пропозиції, а про кваліфіковану працю, не може бути й мови.
Крім того, туристів часто обманюють – не виплачують зарплату в повному обсязі, звільняють без пояснення причини.
Умови праці в ізраїльських компаніях
Перед тим як поїхати на роботу в Ізраїль, потрібно переконатися в тому, що вас влаштують умови роботи.
Зауважимо, що умови праці для жінок і чоловіків, які прибули в Ізраїль з інших країн, відрізняються. Так, для жінок працевлаштування зазвичай пропонується на наступних умовах:
- 25 робочих днів в місяць;
- тривалість робочого дня становить 7-12 годин, в цілому виходить 175-300 годин на місяць;
- ставка оплати праці – 25 шекелів/годину (близько $7,3);
- зарплата в розмірі $1220-2030 в місяць.
Для чоловіків умови праці дещо інші:
- 25 робочих днів в місяць;
- 8-годинний робочий день (з 7.00 до 16.00 з перервою на обід);
- тариф – 5,8-8,2 $/год + доплата за понаднормові;
- зарплата в діапазоні від $1630 до $3080 в місяць.
Тим, кого цікавить питання, ким працювати в Ізраїлі репатріантам, слід знати, що при працевлаштуванні на будь-яку посаду їм належить пільгова податкова одиниця, що знижує податок на доходи співробітника.
Графік роботи в Ізраїлі
В Ізраїлі люблять працювати і вміють працювати. Робочий тиждень тут починається в неділю, а закінчується в четвер або до обіду в п’ятницю.
Багатьох трудових мігрантів, цікавить, скільки годин робочий день в Ізраїлі може тривати. У відповідності з трудовим правом країни, тривалість робочого дня становить:
- 7 годин при здійсненні трудової діяльності в нічну зміну;
- 8 годин у разі шестиденному робочому тижні;
- 9 годин при п’ятиденному робочому тижні.
Робота в Ізраїлі по 10 годин в день і більш також можлива, однак за переробку співробітникові покладається додаткове винагороду.
Якщо працівники працюють по 6 і більше годин в день, вони вправі перерватися на перерву, однак це час сплачено не буде (якщо тільки в ньому немає виробничої необхідності):
- на 45 хвилин у будній день;
- максимум на 30 хвилин в п’ятницю і в дні перед святами.
Працівники можуть перервати роботу на молитву, перекур і відвідування вбиральні – такі перерви з оплачуваного часу не віднімаються.
Як і в більшості країн, всьому найманому персоналу покладаються лікарняні і щорічні оплачувані відпустки.
Законом не заборонено працювати у свята і вихідні за оплату за підвищеною ставкою (у випадку відпочинку зберігається стандартна зарплата). При цьому працівники, не сповідують іудаїзм, можуть вибирати, відпочивати їм під час державних свят єврейської держави або в період своїх релігійних свят. При цьому в святкову дату робочий день скорочується до 7 годин, а оплачується як зазвичай.
Розмір середньої зарплати в Ізраїлі
Громадяни, які бажають поїхати на заробітки в Ізраїль, повинні знати, що середня заробітна плата в Ізраїлі в 2025 році складає приблизно 10 тисяч шекелів (близько $2900).
За договором гроші виплачуються раз на місяць, щотижня або за відпрацьований час, тому крім роботи на повну ставку може бути знайдений і підробіток в Ізраїлі з щоденною оплатою. Для осіб старше 18 років діє ставка 25,94 шекеля/годину (близько $7,5), праця підлітків оцінюється по-іншому.
Ті, хто воліє не переривати роботу в святкові і вихідні дні, має право працювати і одержувати оплату в 1,5 рази більше звичайної. Така ставка діє протягом 36 годин з початку свята або вихідного дня.
Мінімальний розмір зарплати гарантований працівникам у віці від 18 років і становить 5000 шекелів на місяць (близько $1450).При цьому високооплачувана робота в Ізраїлі для чоловіків знаходиться частіше, ніж для жінок.
Трудовими нормами передбачені наступні коефіцієнти за понаднормові роботи:
- 1,25 – за перші 2 години понаднормової;
- 1,5 – з третьої години і далі.
Як правило, робота в єврейській державі оплачується переказом грошей на банківський рахунок службовця, проте робота в Ізраїлі за готівку не є винятком.
Робота в ізраїльській фірмі за контрактом
Трудові відносини між працівником і роботодавцем мають бути в обов’язковому порядку узаконені протягом місяця після допуску службовця до виконання посадових обов’язків. Умови роботи обговорюються в письмовій формі, оформлення договору є обов’язком роботодавця. Трудове право в Ізраїлі передбачає наявність у тексті контракту наступних пунктів:
- дата прийняття службовця на роботу;
- умови роботи;
- розмір оплати праці;
- число робочих днів та вихідних;
- перелік посадових обов’язків.
Таким чином, права працівників регламентуються не тільки на законодавчому рівні, але і договірними угодами. Працівник і роботодавець можуть укласти колективний договір, в якому будуть прописані умови роботи. Він гарантує працівникові, що наймач не порушить жодної умови, яка міститься в документі.
Работа по контракту, крім іншого, передбачає своєчасне оповіщення другої сторони договору про рішення припинити трудові відносини, причому терміни сповіщення різні і залежать від тривалості співпраці роботодавця та працівника.
Сезонна робота
Працевлаштування на постійній основі є більш привабливим для трудових мігрантів, ніж сезонна зайнятість, проте другу отримати простіше, тому часто іноземцям доводиться погоджуватися на короткострокові вакансії.
Приміром, сезонна робота в Ізраїлі для українців у галузі сільського господарства передбачає:
- догляд за домашньою худобою;
- збір овочів і фруктів;
- робота на фермах.
На роботу беруть як чоловіків, так і жінок, часто приїжджають сімейні пари. Даний вид працевлаштування не вимагає від кандидатів якихось особливих умінь і навичок, диплома, досвіду роботи та володіння івритом. Максимум, що може зажадати роботодавець, так це мінімальне знання англійської мови, якщо він сам не говорить мовою співробітника.
На сезонні роботи персонал набирається навесні, влітку і восени. Нерідко на таку роботу претендують туристи, охочі не тільки відпочити, але й оплатити свої канікули грошима, заробленими тут же, в Ізраїлі, що є незаконним.
Пошук роботи в Ізраїлі через Центр зайнятості
З 16 року у жителів Україні з’явилася нова можливість – легальна робота в Ізраїлі через Центр зайнятості населення. На початку зазначеного року українці отримали офіційне право законним чином влаштовуватися на роботу на території єврейської держави щорічно виділяються владою України квотами.
Міністерство закордонних справ України обіцяє, що співвітчизники будуть рівними у правах з ізраїльськими працівниками і отримають соціальне забезпечення і медичну страховку. Пріоритет спочатку буде відданий будівельній сфері.
Працівників будуть відбирати українські та ізраїльські фахівці на базі Державної служби зайнятості. Для того щоб взяти участь у відборі, необхідно:
- заповнити документи;
- отримати медичну довідку про відсутність небезпечних захворювань;
- здати іспит.
У разі успішного проходження випробувань українськими громадянами через Центр зайнятості буде отримана легальна робота в Ізраїлі без передоплат, як у випадку з участю в ізраїльських державних програмах по працевлаштуванню.
Нострифікація диплому для роботи та навчання в Ізраїлі
Підтвердження диплому в іноземній державі називається нострифікацією. Цей процес полягає в порівнянні навчальних програм внз, яка видала документ про освіту, і навчального курсу з аналогічної спеціальності згідно з вимогами Ізраїлю.
Наявність підтвердженого диплома дає можливість іноземцю продовжити освіту в Ізраїлі, отримати роботу за професією і претендувати на більш високу оплату праці.
Провести дану процедуру можна двома способами:
- поштою;
- особисто.
Діяти потрібно поетапно:
- Визначтеся, куди ви будете подавати диплом для нострифікації – в Єрусалим і Хайфу (займається даним питанням представництво Міністерства освіти).
- Переведіть на іврит диплом і додатки до нього. Зробіть копії документів, що засвідчують особу, самого диплома (якщо ви відправляєте папери поштою, доведеться завіряти папери в нотаріуса).
- Заповніть анкету безпосередньо перед входом в кабінет співробітника відомства (заповнення відбувається на івриті).
При цьому слід врахувати:
- Навчальні заклади, засновані в 90-х роках, не можуть котируватися в Ізраїлі, та підтвердження диплома не відбудеться.
- При зміні прізвища можуть виникнути труднощі, тому по пошті прийде лист про необхідність повторного відвідування міністерства.
- При заповненні анкети потрібно уважно вписувати адресу, інакше підтвердження диплома відправлять поштою в невідомому напрямку.
Як пройти стажування
Стажування в єврейській державі – відмінний початок кар’єри і відповідь на питання, як легально залишитися працювати в Ізраїлі в майбутньому.
Особам з єврейськими коренями відкриваються кращі можливості – для них діють короткострокові і довгострокові програми, які передбачають безкоштовне навчання і оплачувані стажування. С таранні іноземні студенти теж знайдуть підходящі для себе варіанти. Результатом успішного проходження стажування може стати робота для жінок в Ізраїлі, як і робота для чоловіків, які зарекомендували себе з найкращого боку під час проходження практики в ізраїльських компаніях.
Серед основних напрямків стажування в Ізраїлі значаться:
- Медицина. Передове медичне обслуговування Ізраїлю і різноманітні дослідження в даній області змушують фахівців з багатьох країн світу мріяти про стажування та проходження практики в наукових інститутах і медичних установах Ізраїлю. Можлива і стажування в Ізраїлі для медичних сестер з подальшим працевлаштуванням кращих стажерів. Міністерством охорони здоров’я навіть опублікувало гід для бажаючих стажуватися в Ізраїлі. Корисні відомості про програми ви можете знайти, перейшовши за посиланням.
- Бізнес. Журнал Forbes регулярно визнає Ізраїль однією з «кращих країн для ведення бізнесу». На території країни знаходяться філії провідних світових корпорацій, що пропонують студентам пройти у них стажування. Серед таких числяться Microsoft, Intel, Apple, SAP, Motorola, Cisco Systems, Google, Dell, Oracle, IBM.
- Дослідження. Ізраїльська влада з задоволенням надають фінансову підтримку різним проектам, розрахованим на проведення наукових досліджень. Причому отримати фінансування тут цілком реально.
Знайти відповідну програму стажування ви можете на наступних ресурсах:
- careerisrael.com (сайт з простим інтерфейсом користувача англійською мовою. Додатковою зручністю є вказівка місцезнаходження роботодавця поруч з коротким описом вакансії);
- skillvolunteerisrael.org (портал англійською мовою містить пропозиції про роботу, волонтерство та навчанні);
- goabroad.com (сайт на англійській мові з зручною формою пошуку програми стажування по містах, напрямків і тривалості).
Відкриття бізнесу як спосіб імміграції в Ізраїль
На відміну від більшості країн світу, в Ізраїлі не існує поняття «бізнес-імміграція».
Тобто, заснувавши нове підприємство, зареєструвавши філію або представництво іноземної фірми або купивши комерційну нерухомість, неможливо отримати вид на проживання, оскільки для ізраїльського уряду перераховані моменти не є підставою для видачі ВНП.
Незважаючи на подібну політику щодо підприємців, громадяни Ізраїлю, як і влада країни, поважають бажання займатися бізнесом на території єврейської держави і не перешкоджають цьому. У країні працює безліч центрів розвитку малого бізнесу. Процедура реєстрації фірми не забере багато часу, сил і коштів:
- процес реєстрації триває 1-3 місяці;
- вартість реєстрації складає близько 2600 шекелів ($760);
- допомога кваліфікованого місцевого юриста обійдеться в 2000 шекелів ($580).
Види покарань за нелегальне працевлаштування
Робота в Ізраїлі нелегально, хоча і є прибутковою, тягне за собою довгий перелік штрафів і витрат як для співробітника, так і для роботодавця. Причому карають навіть ізраїльтян, які надали нелегалам житло.
Однак незважаючи на спроби влади розвинених країн запобігти появі на місцевих підприємствах дешевої робочої сили, іноземці продовжують шукати роботу за кордоном, не оформлюючи документи належним чином, а роботодавці, бажаючи заощадити, наймають їх. Ізраїль не є винятком, адже на сьогоднішній день це держава з досить високим рівнем оплати праці.
Нелегальним працевлаштуванням вважається таке, при якому іноземець виконує певні доручення роботодавця, не маючи на руках робочої візи і дозволи на роботу. Наймач при цьому заощаджує власні кошти, не сплачуючи податки. Знаходять таку роботу найчастіше через інтернет і оголошення в газетах.
Ізраїльський парламент (Кнесет) в 2016 році він посилив покарання за нелегальну роботу в Ізраїлі. Штраф роботодавцю, який взяв нелегала, зараз сягає $500 000. Буде нести відповідальність і підрядна організація, яка оплачує його послуги.
За здачу нелегалам в оренду житлових приміщень передбачений штраф в розмірі:
- 40-75 тисяч шекелів ($11 600 – 21 750) для юридичних осіб;
- 5-10 тисяч шекелів ($1450 – 2900) для фізичних осіб.
При виявленні повторного порушення сума грошового стягнення зростає до 226 тисяч шекелів ($ 66 300). Також ймовірно тюремне ув’язнення строком до 4 років. На приміщення, де проживали нелегали, буде накладено арешт на 30 днів (або 90 днів за рішенням суду).
Нелегального працівника за порушення законодавства загрожує закриття в’їзду в країну на 10 років, якою б не була мета повторної поїздки.
Хоча нелегальне працевлаштування є вигідним для шукачів та роботодавців, фактично знайти наймача, готового піти на ризик, практично неможливо.