Меню Закрити

Що таке Тлусти чвартек: солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер

Народна традиція завжди цікава. Вона, крім іншого, дає відчуття причетності до давно минулим століттям, до того веселощів, які дозволяли собі далекі предки людей, які проживають поруч. Жирний четвер у 2024 році (Tłusty czwartek) – одне з дуже популярних у РП свят. Що це за день, пов’язаний з Великоднем, коли і як відзначається.

Що таке Тлусти чвартек? Солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер 1

Що таке Тлусти чвартек

Tłusty czwartek – це народне свято в Польщі, що припадає на останній четвер перед Великим постом. Жирним свято назвали з-за величезної кількості їжі (в тому числі приготовленої на маслі або салі), вживаної в цей день. Існує також традиція народних гулянь, карнавалів та інших розваг в Жирний четвер.

Свято має багато подібних дійств в сусідніх країнах, але скрізь відрізняється своєю специфікою. Десь цей день зміщується на вівторок (наприклад, в англосаксів це Жирний вівторок), де-то розтягується на тиждень (наприклад, знаменита Масляна – Масляний тиждень – у багатьох східнослов’янських народів).

Всі ці свята, включаючи Тлусти чвартек, сходять до давнім язичницьким традиціям проводів зими і зустрічі весни. Пізніше, з появою християнства, Жирний четвер був адаптований під релігійні реалії і став передувати Великого посту. Однак повністю церковним дане свято не є – церква в принципі не відзначає цей день на рівні культових заходів, тому Tłusty czwartek часто називають «народно-християнським».

Коли буде Жирний четвер у Польщі

Раз свято прив’язаний до Великого посту, а той своєю чергою до Великодня, дата якої весь час переміщується, то й у Тлустого чвартека число не постійне. Не вдаючись у подробиці технології розрахунку, скажімо, що святкуватися Tłusty czwartek буде:

 • у 2021 році — 11 лютого.
 • 2022 — 24 лютого.
 • 2023 — 16 лютого.
 • 2024 — 8 лютого.
 • 2025 — 27 лютого.
 • 2026 — 12 лютого.
 • 2027 — 4 лютого.
 • 2028 — 24 лютого.
 • 2029 — 8 лютого.

Як видно, різниця немаленький. Як, втім, і у самої Пасхи.

Як відзначали Tłusty czwartek раніше Традиції

Маючи язичницькі корені, свято представляло собою своєрідний «день обжерливості», коли поляки готували масу різних страв – насамперед, м’ясних і борошняних – і з задоволенням ласували ними вдома або в гостях.

Багато істориків вважають, що подібні гуляння були насамперед пов’язані з наступаючою весною, і як наслідок потеплінням. Заготовлені про запас продукти могли почати псуватися і був сенс зменшити запаси. Невипадково одна з назв свята — Залишки (Ostatki). Проте підкреслимо, це, нехай і поширена, але все ж гіпотеза.

Точно збереглися описи гулянь. Причому Tłusty czwartek мав яскраво виражені регіональні забарвлення, традиції які відрізнялися досить сильно.

Кілька відомих прикладів:

 • В Олькушському повіті (Powiat olkuski) господині пекли вдома багато випічки, а потім зносили її до найближчої корчми, де і поїдали. Одночасно жінки танцювали спеціальний танець, підстрибуючи під музику як можна вище. Вважалося, що чим вище стрибає жінка, тим вище вродити у неї… коноплі, яку, якщо хто не знає, використовували для виробництва тканин.
 • У Познані в цей день влаштовували так званий цумбер або цумпер (ускладнювати або cumper). Дівчата влаштовували посиденьки (попрядухи) і запрошували на нього молодих людей, щоб нагодувати… і напоїти горілкою. Алкоголь взагалі був неодмінним атрибутом Жирного четверга у багатьох повятах.
 • Бабський цомпером (babski comper) називали свято в Кракові. Там всім заправляли вуличні торговки. В цей день вони вбиралися в забавні костюми, встановлювали на центральній площі солом’яну ляльку, накривали столи в торгових рядах і заманювали до себе чоловіків, змушуючи з ними танцювати. Всі, хто відмовлявся, повинен був заплатити. Погодилися щедро пригощали їжею і випивкою. Кульмінацією ставав обряд розривання ляльки.
 • Схожий на краківський було свято у сілезькому Сележі, правда там його називали цомбжичь або цембжичь (combrzyć або cembrzyć), і танцювали не на площі, а на вулицях міста.

З часом традиції досить сильно уніфікувалися, але деякі відмінності можна зустріти у святкуванні Жирного четверга і сьогодні. Навіть назва свята іноді можна почути інше – зустрічаються найменування Брудний четвер або Жіночий четвер.

При цьому традиції бурхливо відзначати свято зберігалися до відносно недавнього часу. Тут і маса випічки, і костюмовані гулянь, і навіть можливість помучитися животом до вечора.

Жирний четвер у Польщі сьогодні

Зараз традиція святкувати Жирний четвер збереглася, але змістилася більше в кулінарну сторону. Справжнім символом Tłusty czwartek є пончик. Величезний асортимент, маса різних рецептів. Страви продають і в магазинах, і з вуличних лотків.

Крім пончиків традиційно печуть оладки (pampuchy), здобні пампушки (racuchy), хмиз (chrust). Вдома готують велику кількість м’ясних страв. У деяких містах і селищах влаштовують народні гуляння.

Що таке Тлусти чвартек? Солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер 2

Вуличні карнавали

Традиція вуличних карнавалів, дуже поширена у багатьох сусідів РП у цей день, у Польщі тільки почала відновлюватися. Ось так, наприклад, виглядали вулиці польського міста Влоцлавек (Włocławek):

Що таке Тлусти чвартек? Солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер 3

Що таке Тлусти чвартек? Солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер 4

Що таке Тлусти чвартек? Солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер 5

На жаль, в період пандемії розраховувати на масові гуляння не доводиться, але це не означає, що Жирний четвер буде зовсім скасований.

У школах

У багатьох школах батьки передають з дітьми частування, які вони потім і поїдають усім класом. Проте відбувається так не у всіх навчальних закладах, і педагоги завжди просять уточнювати заздалегідь планувалися подібні заходи, щоб не виявилось, що хтось із дітей приніс солодощі, а хто – ні.

Нагадаємо і про те, що офлайн зараз навчаються лише 1 – 3 класи, а значить діти старше точно не можуть розраховувати на Тлустий чвартек в школі.

У клубах

Тематичні вечірки в нічних клубах і на дискотеках не рідкість. Не оминають вони й Жирний четвер, однак і ці заклади в більшості своїй закриті через коронавірус, хоч деякі й обіцяють не підкоритися урядовим розпорядженням, і відновити роботу.

Можливість відвідування, графік роботи і культурну програму треба з’ясовувати на сайтах конкретних закладів.

Що треба не забути перед Жирним четвергом

Якщо ви хочете справити свято вдома у польській традиції або сходити в гості, треба потурбуватися покупкою частувань. Пончики в Tłusty czwartek дістати дуже важко, а купувати їх заздалегідь не варто з-за невеликого терміну придатності.

Ось так, наприклад, виглядають черзі за пончиками в Жирний четвер:

Що таке Тлусти чвартек? Солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер 6

Що таке Тлусти чвартек? Солодкі традиції в Польщі на Жирний четвер 7

Відповідно, потрібно розрахувати час так, щоб вистачило і на чергу, і на святкування цікавого польського свята – Жирного четверга. Нагадаємо, що дізнатися про знижки та акції у великих польських мережах можна в спеціальних газетках – буклетах від супермаркетів.

Tłusty Czwartek або День Пончика в Польщі: Відео

Також по темі: