Меню Закрити

Як оформити лікарняний у Польщі при обсервації по коронавірусу

Закон вимагає, щоб іноземець в Польщі, при певних умовах, містився на обсервацію в цілях боротьби з коронавірусною інфекцією. Очевидно, що особи, які прибули в РП для роботи, не зможуть у цей час виконувати свої обов’язки. Чи заплатить роботодавець за цей період? Як правильно оформити карантин, щоб отримати гроші в 2024 році? Про ці та інші питання детально поговоримо в цьому матеріалі.

лікарняний у Польщі при обсервації

Що таке ізоляція і карантин

З недавнього часу поняття «карантин» та «ізоляція» рознесені. Нагадаємо, що:

 • Ізоляція – це приміщення на обсервації хворої коронавірусом людини, тобто має позитивний результат тесту на COVID-19.
 • Карантин – обсервація, передбачувана положеннями нормативно-правових актів Польщі, за умови, що позитивного результату тесту немає.

Іншими словами, якщо обсервація покладена, і є підтвердження наявності інфекції в організмі, буде ізоляція, в інших випадках – карантин. Це важлива відмінність, оскільки від неї залежать і терміни проведення, та способи оплати цього періоду.

Водночас треба розуміти, що умови проходження обсервації (не можна залишати будинок тощо), у всіх випадках однакові.

Коли можуть направити на карантин та ізоляцію

За наявності позитивного тесту іноземець поміщається на ізоляцію. Це безальтернативно.

У карантину є чіткі правила. Його застосовують у випадках:

 • Перетину зовнішнього кордону Польщі.
 • Мав тісний контакт з інфікованою.
 • Проживає разом з людиною, поміщеним на ізоляцію (має позитивний тест на Ковід).
 • Отримав направлення на здачу тесту, але ще не має результатів.

При цьому особи, які проживають разом з людиною, поміщеним на карантин (не на ізоляцію, а саме на карантин), самі не повинні проходити обсервацію.

Хто і як оплачує час обсервації

Приміщення інфікованого на ізоляцію, так само як і вихід з неї, будуть ініційовані лікарем, і проходити обсервація буде під його контролем. Крім іншого, це означає, що на цей період буде оформлятися лікарняний лист, що сплачується на загальних умовах (як це відбувається в цілому та конкретно по умове злеценя).

Оскільки ситуація з ізоляцією зрозуміла, далі до неї повертатися не будемо. Акцент зробимо саме на карантині, але і тут лише коротко згадаємо, що оплата залежить від типу трудового договору, т. к. нараховується компенсація загальними методами, а в даному контексті важливіше в яких випадках вона взагалі можлива. Істотні два моменту:

 • Тимчасова непрацездатність оформляється і оплачується (роботодавцем або з соціального страхування) в належному обсязі при роботі з умове про праце, однак при наявності цивільно-правової форми контракту, важливо знати наступне:
 • Передбачає такий договір відрахування до ZUS, а значить і саму можливість оплати лікарняного.

Якщо лікарняний не оплачується і не існує окремих домовленостей з роботодавцем з цього приводу, компенсації за період карантину може не бути. Для інших випадків продовжимо розбиратися.

Якщо приїхав до Польщі, але ще не підписував договір

Цей випадок цілком можна вважати окремим стосовно вищеописаних. Одночасно він є найбільш поширеним при першому в’їзді працевлаштованих іноземців.

Для законного працевлаштування договір повинен бути підписаний. Крім цього, роботодавець повинен повідомити про початок роботи іноземця в уженд праци, провести реєстраційні дії ZUS і т. д. В більшості випадків, при першому в’їзді, дані кроки ще не зроблені, а карантин проходити потрібно.

Якщо не існує окремих домовленостей з роботодавцем, карантин, при відсутності підписаного трудового договору, доведеться проходити своїм коштом.

Карантин і віддалена робота

Тут вже йдеться про випадки повного працевлаштування, коли іноземець потрапляє на карантин, і роботодавець пропонує йому працювати віддалено.

Дистанційна робота на карантині можлива виключно у разі взаємної домовленості. В односторонньому порядку таке рішення прийнято бути не може.

Якщо сторони домовилися про віддалену роботу під час карантину, лікарняний лист за обсервацію не оплачується, але зароблена плата нараховується в повному обсязі. У тому числі дотримуються і умови організації дистанційної праці.

Треба повідомляти про початок карантину

Немає законодавчих вимог повідомляти роботодавця про початок карантину. Заява, про яку піде мова далі, надається після виходу на роботу.

Однак зробити це рекомендується. І повідомлення про прибуття іноземця на роботу, і повернення з відпустки, і попадання на карантин з інших причин, краще довести до відома роботодавця або його представника.

Зрештою, зробити це нескладно, а роботодавець зможе організувати роботу підприємства з урахуванням отриманих даних. Зрозуміло, особисте інформування неприпустимо. Використовувати потрібно дистанційні методи – телефон, електронну пошту тощо

Як оформити дні відсутності за обсервацією

Для оплати періоду перебування в карантині працівник повинен подати роботодавцю заяву протягом 3-х робочих днів з моменту закінчення обсервації. Зробити це до закінчення карантину не вийде, тому що необхідно точно вказати дату завершення наступного періоду, а вона може переноситися в процесі.

Заповнюється заява працівником власноручно. У випадках повернення з-за кордону (нагадаємо, що при повному працевлаштуванні – наприклад, якщо працівник повертається з відпустки, або при першому в’їзді, але питання оформлення вдалося вирішити дистанційно) потрібно заповнити та подати цей бланк:

Зверніть увагу, зразок призначений саме для ситуацій перетину кордону – це однозначно зазначено в його шапці. В інших випадках заяву можна скласти від руки. Воно зобов’язане містити:

 • П.І.Б. і PESEL заявника (застрахованого).
 • Дата початку карантину.
 • Дата закінчення обсервації.
 • П.І.Б. і PESEL інфікованої людини, якщо він був причиною карантину працівника.

Нагадаємо, що всі відомості про типи і терміни обсервації містяться в інформаційній базі EWP, доступ до якої має, в тому числі ZUS. Дати початку і закінчення карантину повинні суворо відповідати. Уточнити їх можна через спеціальний додаток або через систему «Пацієнт».

Виплати будуть здійснюватися за правилами оплати лікарняних листів. Без своєчасної подачі заяви період карантину може бути не оплачена.

Також по темі: